Προς το περιεχόμενο

Μανία με τα κομμάτια των άλλων


spewfy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω και ‘γω την απόψη μου.

 

Η ”ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ” ΤΟΥ ΣΥΝΘΕΤΗ.

Όταν γίνετε λόγος για την Ελλάδα και τους συνθέτες και τις συνθέσεις, πρέπει να λάβουμε υπόψιν και το επίπεδο παιδείας που διαθέτει ο κάθε συνθέτης και τα θέλω του πάνω στις όποιες συνθέσεις του.

Η δικαιολογία λοιπόν του ερασιτέχνη, βασίζεται εν μέρει στα παραπάνω. Το γιατί βρίσκετε στη γνωστή πρόταση “Μααα,-,-, είναι δικό μου κομμάτι και το γράφω όπως θέλω”

Με τη χρήση της παραπάνω πρότασης λοιπόν, δικαιολογούν την έλλειψη γνώσεων, ακουσμάτων και επιροών.

Οι ίδιοι “συνθέτες” συχνά θα ακουστούν να λένε (σχολιάζοντας ιδέες για τα κομμάτια τους ή κομμάτια άλλων):

Α) “Τι να το κάνεις αυτό το σόλο…πολύ πάει” (επειδή προφανώς οι ίδιοι δεν μπορούν να παίξουν κάτι παρόμοιο)

Β) “Ε τώρα μωρέ και τι έγινε που έβαλε ο τάδε το C7b9, βάλε ένα C και τελείωσε” (επειδή δεν ξέρουν τι είναι το C7b9)

Γ) “Πολύ Αμερικανιά βγαίνει έτσι” (οι οποίοι αμερικάνοι, με τις “Αμερικανίες” τους έχουν γίνει διάσημοι)

Δ) “Σιγά το γκάζι που έχει ο Zakk” ή “χάλια το καθαρό του Springsteen” (ΟΚ, ο ήχος σου τι λέει?)

Αν λοιπόν κάτσουν και σκεφτούν τα παραπάνω σοβαρά, τότε ίσως βγει κάτι καλό.

 

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΞΕΝΟΥ ΣΤΟΙΧΟΥ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΥΝΘΕΤΩΝ

Το πιο σοβαρό πρόβλημα εδώ είναι η προφορά.

Καλώς ή κακώς δεν είναι η γλώσσα μας και έτσι η απόδοση σε ξένο στοίχο σίγουρα θα ακούγεται κάπως , καταστρέφοντας πολλές φορές και το επιθυμητό αποτέλεσμα, κάνοντας ένα ωραία (αντικειμενικά) κομμάτι, χάλια.

Η συγγραφή στοίχων σε ξένη γλώσσα έχει και τους επικριτές της φυσικά, οι οποίοι είναι συνήθως αυτοί που δεν γνωρίζουν καλά (ή καθόλου) μία ξένη γλώσσα. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως ο Ελληνικός στοίχος θα είναι το ίδιο ταιριαστός σε ένα κομμάτι που η φόρμα του λέει “Θέλω ξένο στοίχο”.

Επίσης, εάν ο συνθέτης αποζητά διεθνή αναγνώριση (είτε είναι σε επαγγελματικό επίπεδο, είτε σε επίπεδο youtube ;D), ο Ελληνικός στοίχος δεν θα βοηθήσει και πολύ, έως καθόλου.

 

ΠΑΙΖΩ ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ, ΓΙΑΤΙ?

Οι λόγοι που πολλές μπάντες παίζουν διασκευές δεν είναι πάντα λόγο του ότι δεν μπορούν να συνθέσουν δικά τους κομμάτια, αλλά για λόγους όπως:

Α)Δέσιμο. Μία νεοσύστατη μπάντα, θέλει κάποιο χρόνο για να δέσει και να μάθουν να συνεννοούνται μεταξύ τους.

Αυτό θα γίνει μέσα από διασκευές κομματιών που γνωρίζουν λίγο πολύ όλα τα μελη της.

Β)Προσωπικό στίγμα. Όταν ακούω και λένε μερικοί “θα βάλω το CD, γιατί να πάω να τους ακούσω? “, χωρίς όμως να τους έχουν ακούσει έστω και μία φορά, φρικάρω!

Μία μπάντα που παίζει διασκευές, θα πας να την ακούσεις για το τι έχει να δώσει πάνω στα κομμάτια-διασκευές που θα παίξει. Αν ο ντράμμερ βάλει κάτι παραπάνω, αν ο κιθαρίστας έχει προσωπικό στυλ ή εμπλέκει παικτικά στυλ διαφόρων σε ένα κομμάτι, αν ο μπασσίστας grooveάρει ωραία το κομμάτι, αν κάνει κολπάκια (σωστά) με τη φωνή ο τραγουδιστής, τι σκηνική παρουσία δίνουν ένας-ένας ή σαν σύνολο.

Αυτοί δεν είναι λόγοι να παεί να δει κάποιος μία μπάντα να παίζει διασκευές?

Γ) Βιοποριστικοί Λόγοι. Ναι υπάρχουν και αυτοί οι λόγοι και αυτοί οι μουσικοί .

Όταν έχεις υποχρεώσεις, οικογένεια, παιδιά, κάρτες, δάνεια, ενοίκια τι θα κάνεις? Θα τους πεις γράφω δικά μου κομμάτια, αγοράστε το CD μου να πληρώσω τις υποχρεώσεις μου?

Όχι, παίζεις διασκευές και πληρώνεσαι για να πληρώνεις. Στους γέρους τουρίστες θα παίξεις Elvis, CCR και Beetles  (εκτός αν είναι άγγλοι, οπότε μπορεί και να σου ζητήσουν να παίξεις Sabbath ;D), στους νέους τουρίστες θα παίξεις popάκια που προβάλονται στο MTV, VH1 κλπ, αν παίζεις σε εξειδικευμένο  μαγαζί τύπου “Ροκάδικο-Μεταλλάδικο” θα παίξεις τα ανάλογα και πάει λέγοντας.

Στο να παίζεις για βιοποριστικούς λόγους, η μόνη επιλογή που ΜΠΟΡΕΙ να έχεις είναι στο τι είδος θα παίξεις και αυτό μόνο αν είσαι τυχερός.

Δ)Συμπληρώνω Το Μικρό Μου Πρόγραμμα.

Οι διασκευές είναι μία πολύ καλή λύση για νέα μπάντα που έχει περιορισμένη προσωπική δουλειά και το πρόγραμμά τους δεν συμπληρώνει τις απαιτούμενες ώρες που ζητάνε τα μαγαζιά.

 

Τέλος να πω ότι, καλές οι ρομαντικές και ουτοπικές ιδέες μας, αλλά καλό είναι να κοιτάμε και την πραγματικότητα, να ήμαστε ρεαλιστές, δεκτικοί σε γνώμες και συμβουλές και να μη γινόμαστε ποτέ αυτό που άλλοτε κατακρίνουμε.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ με τις τοποθέτησεις του μυστακοφόρου moderator.  :)

 

Το να έχεις την ικανότητα να βρίσκεις να παίζεις κάτι δικό σου επάνω σε κάτι δοσμένο είναι σίγουρα δημιουργία.

 

Άλλοι μπορούν να το κάνουν με ευκολία (που σημαίνει οτι έχουν μια κάποια συνθετική ικανότητα), άλλοι πιο δύσκολα, άλλοι με πολύ κόπο...

 

Απλά αγαπητέ Πέτρο υπάρχει και μια μερίδα που δεν μπαίνει καν στον κόπο να προσπαθήσει κάτι τέτοιο.

 

Οι παίχτες "κασετόφωνο" όπως τους αποκαλώ.

Σίγουρα το να κάθεσαι ώρες ατελείωτες να κάνεις transcriptions νότα προς νότα σε ολόκληρα σόλος γνωστών παιχτών, προυποθέτει υπομονή, επιμονή και ένα σεβαστό επίπεδο τεχνικής.

Υπάρχουν όμως άνθρωποι που τους ενδιαφέρει και μένουν μόνο σε αυτό και όταν καλούνται να εφεύρουν κάτι δικό τους, σηκώνουν τα χέρια ψηλά.

Εκει δεν μπορούμε σίγουρα να μιλάμε για δημιουργία.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΞΕΝΟΥ ΣΤΟΙΧΟΥ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΥΝΘΕΤΩΝ

Η συγγραφή στοίχων σε ξένη γλώσσα έχει και τους επικριτές της φυσικά, οι οποίοι είναι συνήθως αυτοί που δεν γνωρίζουν καλά (ή καθόλου) μία ξένη γλώσσα.

......όπως και αυτοί που δεν μπορούν να χειριστούν με μαεστρία και σωστά την δική τους....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειτε το πιό χαλαρά. Αν βρεις ενα μαγαζί που να έχει live και να παίζει τη μουσική που σου αρέσει, είναι μιά πρώτης τάξεως διασκέδαση, πίνοντας το ποτό σου και ακούγοντας κάτι που επέλεξες. Τώρα άν είναι διασκευές, ή tribute ή προτώτυπη σύνθεση, το ίδιο καλά θα περάσω. Εχω δει πολλές μπάντες που παίζοντας μόνο δικά τους για να γεμίσει το πρόγραμμα, καταντάει λίγο κουραστικό. Ενώ βάζοντας και καμμιά γνωστή διασκευούλα (πάντα στα πλάισια του είδους που παίζει) , ανεβαίνει το κέφι. Πιστέύω κάνοντας τον κόσμο να περνάει καλά , σιγα σιγα δημιουργείς τους fans σου και έτσι μπορεις μετα πολύ εύκολα να εκφραστείς με πιο πολλά δικά σου κομμάτια. Η ταπεινή μου άποψη.......

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι που δεν διαβασα μεχρι τελος το θεμα αλλα βρηκα πολυ νωρις ... την πιο σοφη , για μενα , απαντηση!

 

 

Ασε που παιζει και το αλλο σεναριο,το οποιο μαλιστα ειναι και το πλεον ΣΕΒΑΣΤΟ,πολλα γκρουπ παιζουν διασκευες γιατι ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ....and who is to blame them? ;)

 

Γενικοτερα μιλωντας (τα BOLD ειναι δικα μου) ...  πιστευω πως παρα πολλα θεματα θα ειχαν ληξει πριν καν αρχισουν , με μιαν απαντηση τυπου ... "ετσι γουσταρω/εις/ει/ουμε" κ.λ.π!

Π.χ.

Προσφατο σχετικα θεμα βιρτουοζου μπασιστα ονοματι Serino(θαρω)....

"Πο πο τι παιχταρας..." λεει το θεμα ...

... επονται 18 σελιδες "μαλωσιες" χωρις βεβαια να βγει καποια ακρη (ποιος εχει δικιο και γιατι; )

...ενω μια φραση θα μπορουσε να τα πει ολα ...

"Ετσι γουσταρει ... ετσι παιζει"

ΤΕΛΟΣ

 

Με παρομοια απαντηση θα ειχαν ληξει πανπολλες διαφωνιες εδω μεσα χωρις να "ανοιξει μυτη".

Δε λεω... μεσω διαφωνιων βγαινουν καινουρια (και ισως πιο σωστα) συμπερασματα ... αλλα οταν μια απαντηση ειναι τοσο (μα τοσο) υποκειμενικη ... ισως δε θα πρεπε να ειμαστε και τοσο ισχυρογνωμονες.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου