Προς το περιεχόμενο

Τι ταστα φορανε οι Squier?


rista

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν κανω τραγικο λαθος, η Fender (αρα μαλλον και η Squier) ως "Medium Jumbo" εννοει τα 6150, που ειναι αρκετα μεγαλα ταστα.

 

Δεν ειναι με τιποτα 6150. Σημερα βρισκομουν σε ενα μαγαζι και τα εβλεπα, ενα fret dressing με το ζορι περνουν..

Μα καλα τοσο ακριβα θα τους εβγαινε ενα jumbo ταστο να βαζαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον με βλεπω να βαζω εγω ταστα τελικα αν παρω μια..

Ηθελα απλως να αγορασω μια πολυ φθηνη κιθαρα για την κουβαλαω παντου και να μην την λυπαμαι.

 

Ευχαριστω για την βοηθεια παιδια :-)

 

Εάν θέλεις μια στρατ ώστε να πειραματιστείς με τάστα κλπ, μη πας σε squier bullet κλπ κατ'εμέ. Έχω αγοράσει διάφορες squier κατά καιρούς και ξενέρωσα εντελώς όταν είδα την bullet με κοντραπλακέ σώμα. Στο site λέει alder κλπ αλλά εννοεί laminated....

Πριν λίγο καιρό πήρα, έτσι για πείραμα, μια Tenson California με ωραίο all maple μπράτσο από τον Αρμάο στην Αθήνα με 89Ευρώ...

Για τα χρήματά της, άψογη. Έκανα ένα γυάλισμα στα 22(!) τάστα(όπως κάνω και σε epiphone και Jackson καινούργιες...) και ήταν μια χαρά. Μασίφ basswood και maple ξύλα, πιο fat από bullet, καλά ηλεκτρικά(3μονοί) με πολύ τακτική συναρμολόγηση, το σώμα έχει pool routing και δεχεται έως 3 humbuckers(!), καλό action, άριστο intonation. Κι όλα 89ευρώ....

http://www.armaosmusic.gr/

http://www.adagio.gr/product.php?catid=23&prodid=2327

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι δουλειά σου όπως λες, δηλαδή αν βιοπορίζεσαι απ'αυτό, τότε οφείλεις στον εαυτό σου να κάνεις μια παραγγελία τάστων σε όλα τα μεγέθη (από Stewmac, Allparts, ή αλλού) και να φτιάξεις ένα δειγματολόγιο.  ;)

 

Εχω απ ολα βρε  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω απ ολα βρε  ;)

 

Αν τα έχεις συγκρίνει με κάποια "standard" και δεν ταιριάζουν ακριβώς με κανένα, ξέρεις φαντάζομαι ότι πολλές Far East κιθάρες φοράνε τάστα χωρίς συγκεκριμένες "προδιαγραφές". Σ'αυτή την περίπτωση βάζεις ό,τι είναι πιο κοντά ή ό,τι σου κάθεται εσένα.  ;)

 

Υπάρχει και το θέμα της ποιότητας του μετάλλου στα τάστα φτηνοκιθαρών. Δεν θα ξεχάσω μια φορά που ρώτησα γνωστό μάστορα "τι τάστα φοράει αυτή η κιθάρα?" (μια Harley Benton). Και η απάντησή του: "φτηνά".  8) ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω τραγικο λαθος, η Fender (αρα μαλλον και η Squier) ως "Medium Jumbo" εννοει τα 6150, που ειναι αρκετα μεγαλα ταστα.

 

Στη deluxe stratocaster 2009 που έχω,η squier τα ονομάζει medium jumbo, αλλά πάνω από

medium δεν είναι.Δεν είναι βέβαια τόσο λεπτά που να μην μπορείς να κάνεις fret dressing.

Φέρνουν σε 6130, πιο στενά όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη deluxe stratocaster 2009 που έχω,η squier τα ονομάζει medium jumbo, αλλά πάνω από

medium δεν είναι.Δεν είναι βέβαια τόσο λεπτά που να μην μπορείς να κάνεις fret dressing.

Φέρνουν σε 6130, πιο στενά όμως.

 

6105 ισως; :-\

 

Αυτα που λεω τα κρινω με βαση το τι λεει στα specs των μπασων στο site της Fender (στο tab με τα specs λεει Fret Size: Medium Jumbo) σε συνδυασμο με το οτι στην allparts ολα τα replacement μπρατσα για μπασο τα δινει με ταστα διαστασεων .103" X .045", που ειναι τα 6150.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαστάσεις σε mm: 2,9 πλάτος X 1 ύψος (σε ίντσες περίπου 0,114 Χ 0,039)

Τελικά είναι λεπτά τα σιχαμένα...

 

 

Στη deluxe stratocaster 2009 που έχω,η squier τα ονομάζει medium jumbo, αλλά πάνω από

medium δεν είναι.Δεν είναι βέβαια τόσο λεπτά που να μην μπορείς να κάνεις fret dressing.

Φέρνουν σε 6130, πιο στενά όμως.

 

Λίγο πιο φαρδιά και ακόμα λιγότερο πιο ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πιο φαρδιά και ακόμα λιγότερο πιο ψηλά.

 

...πιο κοντά...

Δεν ξαναγράφω ποτέ βράδυ, με το ένα πόδι στο κρεβάτι... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου