Προς το περιεχόμενο

Mackie CFX 16 MKII και αγορά 2xLexicon MX200 ή 1xLexicon MX400


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.

 

Σκέφτομαι την αγορά εξωτερικών Lexicon MX Series εφφέ για να τα συνδέσω στην Mackie 16 CFX MKII η οποία μου δίνει μεταξύ άλλων 2 EFX Sends με αντίστοιχα Stereo Returns για σύνδεση εξωτερικών εφφέ.

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να έχω 4 ξεχωριστούς Processors εφφέ (2 στο EFX 1 Bus της Mackie και 2 στο EFX 2 Bus αντίστοιχα) έτσι ώστε να έχω μέχρι 4 Maximum διαφορετικά εξωτερικά εφφέ. Αυτό σημαίνει οτι χρειάζομαι 2 Lexicon MX200. To πρώτο θα επιστρέφει στο Stereo Return 1 και το δεύτερο στο Stereo Return 2

 

Η συνδεσμολογία που έχω στο μυαλό μου είναι η εξής: Δείτε και τις φωτογραφίες για να έχετε καλύτερη άποψη

 

1ο LEXICON MX200

Μονοφωνικό EFX 1 Send από Mackie----> L/Mono Input Lexicon (MX200 No1)

L Output Lexicon (MX200 No 1)----> EFX 1 Return L

R Output Lexicon (MX200 No 1)----> EFX 1 Return R

 

2ο LEXICON MX200

Μονοφωνικό EFX 2 Send από Mackie----> L/Mono Input Lexicon (MX200 No2)

L Output Lexicon (MX200 No 2)----> EFX 2 Return L

R Output Lexicon (MX200 No 2)----> EFX 2 Return R

 

Έτσι θα μπορώ πχ να έχω 2 μηχανές FX από το πρώτο MX200 που θα ελέγχονται μαζί από τα EFX1 της Mackie και θα χρησιμοποιούνται κυρίως για Reverb και Delay.

 

Στις άλλες 2 μηχανές του δεύτερου Lexicon ΜΧ200 θα έχω Dynamics και Modulation Effects τα οποία θα ελέγχονται από το EFX 2 της Mackie

 

MACKIE CFX 16 MKII

livemackiecfxmk2_l.jpg

 

LEXICON MX200

FRONT

30.jpg

 

REAR

32.jpg

 

Έρχομαι τώρα στην ερώτηση που θέλω να κάνω.

Θα μπορούσα να αντικαταστήσω τις 2 MX200 με μία μόνο ΜΧ400;

Πόσους Processors έχει η MX400;

Τα Specs αναφέρουν Quad-processor design αλλά θέλω να ξέρω αν είναι όντως 4 ανεξάρτητοι Processors που μπορεί ο καθένας να τρέξει διαφορετικό εφφέ ή απλά αναφέρεται το Quad λόγω των 2xStereo επιλογών δρομολόγησης

 

Η συνδεσμολογία πως θα γινόταν σε αυτήν την περίπτωση έτσι ώστε πάλι στο EFX 1 της Mackie να ελέγχω Reverb και Delay μαζί ενώ στο EFX 2 Dynamics και Modulation FX;

 

LEXICON MX 400

FRONT

127.jpg

 

LEXICON MX 400

REAR

129.jpg

 

Μπορεί κάποιος που ενδεχομένως έχει τις συσκευές να με βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακάτω κάνω μια απόπειρα για τη συνδεσμολογία που ζητάω:

 

Προκειμένου να είχα τα ίδια αποτελέσματα με τη χρήση 2 Lexicon ΜΧ200 θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω μόνο ένα MX 400 ως εξής;

 

Μονοφωνικό EFX 1 Send από Mackie----> A Left Input MX400 (Front)

Μονοφωνικό EFX 2 Send από Mackie----> B Left Input MX400 (Rear)

Α Left Output MX400 (Front)----> EFX 1 Return L

A Right Output MX400 (Front)----> EFX 1 Return R

B Left Output MX400 (Rear)----> EFX 2 Return L

B Right Output MX400 (Rear)---->EFX 2 Return R

 

Μπορεί το MX400 να δρομολογήσει τους 2 από τους 4 Processors του στο ζεύγος εξόδων Α και τους άλλους δύο στο ζεύγος Β έτσι ώστε να σετάρω σταθερά το Lexicon και να χειρίζομαι μόνο τα EFX Send/Return Pots μόνο από την Mackie;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου