Προς το περιεχόμενο

Χρηση compression & eq στο mix bus.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να συζητησουμε λιγακι το..φλεγον (τουλαχιστον για οσους ασχολουνται με τη μιξη) αυτο θεμα.... :)

 

Ας κουβεντιασουμε αν χρησιμοποιουμε η οχι compression & eq  στο  mix bus & ποια ειναι τα αγαπημενα μας plug in (η hardware) για αυτη τη χρηση....   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κουβεντιασουμε αν χρησιμοποιουμε η οχι compression & eq  στο  mix bus & ποια ειναι τα αγαπημενα μας plug in (η hardware) για αυτη τη χρηση....     

Να σου πώ την αλήθεια...εγώ δεν χρησιμοποιώ ποτέ. Αλλά όταν ανοίγω ένα από τα projects μου, βλέπω να φορτώνει μαζί με τα διάφορα όργανα και ένα compression, που προφανώς το πρόγραμμα βάζει από μόνο του.

Επειδή στο τέλος, μου ακούγεται μία χαρά, λέω ότι για να το κάνει, καλό θα είναι. ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως!

 

Από eq ανάλογα με την ποιότητα και την παρουσία των ψηλών στο κομμάτι δίνω λίγο αέρα από 10.000 και πάνω με το eq της sonnox. Δεν καταλαβαίνεις ότι υπάρχει, καταλαβαίνεις όμως όταν δεν υπάρχει  ;) Αυτό συνήθως το προσθέτω στο τέλος.

 

Αν χρησιμοποιήσω compressor στο master bus θα το κάνω από την αρχή και θα μιξάρω με βάση τον compressorα και συνήθως γιατί θέλω να δώσω τον χαρακτήρα του στο κομμάτι, το Fatso είναι η πρώτη επιλογή για τέτοιες περιπτώσεις! Μετά αν πρόκειτε για πολύ busy κομμάτι με up tempo και καλό beat βάζω από την αρχή πάλι compressor με αργό attack και γρήγορο release ψάχνω να το φέρω περίπου στον ρυθμό του κομματιού με μικρό threashold και 3-4db make up gain. Συνήθως χρησιμοποιώ το Neve 33609 ή Fairchild της UAD ή το PSP Master Comp.

 

Αυτό που μου έχει αρέσει πολύ τώρα τελευταία σε ακουστικά κομμάτια κυρίως είναι η χρήση Parallel compression στο master bus, έχω ένα Drawmer 1968 το οποίο είναι άριστη επιλογή γενικά για Parallel Compression.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω κανει στροφη 180 μοιρων τα τελευταια χρονια.. ;D,απο εκει που ακολουθουσα την  purist Καλιφορνεζικη τεχνοτροπια (χωρις eq & comp στο mix bus),το εχω ριξει (λογω κυριως των εκπληκτικων plug ins  που κυκλοφορουν) στην κλασσικη NY/SSL comp σχολη...

 

Ο κυριος λογος που το κανω?

 

Ετσι εχω τελικα ενα πιο puchy...φυσικο και...ακομπρεσσαριστο mix... ;D & φυσικα γλυτωνω πολυ ΧΡΟΝΟ.

 

Πιο ακομπρεσσαριστο μια και δεν χρειαζεται να κομπρεσσαρω υπερβολικα τα individual tracks & πιο γρηγορο μια και με τη χρηση ενος "guidance" eq δεν ταλαιπωρουμαι με υπερβολικο equing  στα individual tracks.

 

Συνηθως χρησιμοποιω τον SSL G-Master Buss Compressor αν θελω ενα πιο "ποπ" ακουσμα (η τον WAVES API 2500 για πιο "ροκ" καταστασεις) σε πολυ ηπιες ρυθμισεις (συνηθως χρησιμοποιω ενα preset που εχει φτιαξει ο S.Lilywhite στον SSL το οποιο "αντιγραφω" και στον API) "ισα που να κουνιεται η βελονα"...ο κομπρεσσορας λειτουργει ετσι σαν "κολα" μεταξυ των individual tracks.

 

Aπο eq χρησιμοποιουσα για καιρο το FLUX Epure (δινοντας 1-2 db απο τους 50-300 ,ενα κοψιματακι απο τους 700-1000 & 2-3 db απο τους 5000 και πανω) ,τωρα τελευταια ομως χρησιμοποιω την version της NOMAD για το κλασσικο Pultec (Pulse tec eq) με παρομοιες ρυθμισεις και ειμαι ενθουσιασμενος (οτι και να περασεις μεσα απο αυτο το plug in ακουγεται καλυτερα,ποσο μαλλον το mix)

 

Και τον comp & το eq τα χρησιμοποιω απο την ΑΡΧΗ της μιξης.     

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To pultec και τα παρόμοιας υλοποίησης plugins του που κυκλοφορούν είναι φοβερή φάση για master bus! Αυτός ο συνδιασμός δώσε και κόψε παράλληλα μπορεί να κάνει θαύματα, ειδικά στις χαμηλές μπορείς να μεταμορφώσεις ένα λασπομένο mix εύκολα και γρήγορα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου έχει αρέσει πολύ τώρα τελευταία σε ακουστικά κομμάτια κυρίως είναι η χρήση Parallel compression στο master bus, έχω ένα Drawmer 1968 το οποίο είναι άριστη επιλογή γενικά για Parallel Compression.

 

Ενδιαφερον... να υποθεσω οτι δε υπαρχει πολυ compression στα individual tracks?

Τι ρυθμισεις χρησiμοποιεις και ποσο το κανεις blend me to υπολοιπο mix?

 

O Drawmer VCA δεν ειναι?

 

Σε ρωταω γιατι προσωπικα 'αφηνω' πολλες δυναμικες σε ακουστικά κομμάτια.

 

Για να απαντησω και στην ερωτηση, εξαρταται απ' το αν θα γινει μαστερινγκ στο κομματι ή οχι. Συνηθως κανω 2 μιξεις, μια με Compression και EQ, και μια χωρις. Οι πιο πολλες μπαντες προτιμουν τη πρωτη εκδοχη.  Οπως και να'χει ομως το 2-buss compression δε θα'ναι πανω απο -1/-2 db GR kai 2:1 ratio. Για EQ προτιμω passive me inductors (Pulteq, TG ή Trident)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον... να υποθεσω οτι δε υπαρχει πολυ compression στα individual tracks?

 

Ναι, και μιλάμε και για λίγα tracks. Μην ξεχνάμε πως το compression δεν είναι μόνο διαχείριση δυναμικών αλλά και προσθήκη χαρακτήρα! Ίσως το ποιο σημαντικό!

 

Ο Drawmer είναι opto λογικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SSL G-compressor στο μάστερ πριν και κατά τη διάρκεια της μίξης. Το EQ μετά (sonnox) μαζί με ένα stereo imager (S1) και ένα tape emulator (ferox). Πάντως τώρα τελευταία τείνω στο να βάζω και τον κομπρέσορα στο τέλος γιατί κατά τη διάρκεια μου "θολώνει" λίγο την κρίση.

www.myspace.com/kostasbasdanis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Drawmer είναι opto λογικής.

ναι το ειδα τωρα, FET

 

Μην ξεχνάμε πως το compression δεν είναι μόνο διαχείριση δυναμικών αλλά και προσθήκη χαρακτήρα!

Δε διαφωνω αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως εννοεις.

Αν μιλαμε για το διαφορετικο tonality που προσφερει τοτε ναι, προσθετει χαρακτηρα.

Βασικα αυτο ειναι καθαρα θεμα psychoacoustics και εχει να κανει με το πως αντιλαμβανομαστε το low end σε σχεση με το mid kai high end.

 

Ξεχναω το ονομα αλλα καποιος ελεγε πως χρησιμοποιει τους compressors ως EQs και εχει μια βαση  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

 

Ξεχναω το ονομα αλλα καποιος ελεγε πως χρησιμοποιει τους compressors ως EQs και εχει μια βαση  :)

 

Michael Brauer

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου