Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία Bi-amping


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δύο ηχεία EV ZX3 (http://www.electrovoice.com/sitefiles/downloads/ZX3-90PIEDS.pdf) τα οποία έχουν την δυνατότητα για bi amp mode (μέσω ενός διακόπτη στο πίσω μέρος).

 

Το θέμα είναι το εξής...Εάν τα λέω σωστά συνδέουμε ένα καλώδιο speakon 4 Χ 2,5mm στο ηχείο με την σωστή συνδεσμολογία εννοείται πχ το 1+, 1- για την κόρνα και το 2+, 2- για το γούφερ το οποίο καταλήγει σε ένα πάνελ στο rack μου και από εκεί "μοιράζεται" στους ενισχυτές (ένας για τις κόρνες και ένας για τα γούφερ) μέχρι εδώ καλά. Και εννοείται δουλεύουν όλα στα 8 ohm αφού είναι ένα ζευγάρι ηχεία.

 

Τί γίνεται όμως εάν θέλω να συνδέσω άλλο ένα ζευγάρι ηχεία να γίνουν 4 δηλαδή;

Τα συνδέω παρράληλα (με καλώδιο 4 χ 2,5 εννοείται) από ηχείο σε ηχείο (και πέφτουν και κόρνες και γούφερ στα 4 ohm);;;;;

Η θα γίνει το μπαμ και θα κλαίω 5 χιλιάρικα εξοπλισμό;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γνωρίζεις με βεβαιότητα πως κόρνες και γούφερ πέφτουν στα 4Ω, είναι πολύ απίθανο να έχεις πρόβλημα, αφού δεν γνωρίζω ούτε ένα ενισχυτή ΡΑ που να μην δέχεται φορτία των 4Ω, και θα εκπλαγώ ιδιαίτερα αν υπάρχει τέτοιος

 

αν, αντίθετα, στα 4Ω πέφτει το συνολικό ηχείο, τότε δεν μπορείς να ξέρεις τι γίνεται με γούφερ ξεχωριστά και κόρνες ξεχωριστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνολικό ηχείο σίγουρα πέφτει στα 4 ohm γιατί μονίμως έτσι τα δουλέυω (δύο ζευγάρια δηλαδή).

 

Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω μεμονωμένα τι παίζει με γούφερ και κόρνες για αυτό και θέλω να είμαι απολύτως σίγουρος πριν το επιχειρήσω γιατι δεν είναι εποχές για "πειράματα" :-)

 

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεμονωμένα τα γούφερ και οι κόρνες μπορεί να έχουν τρελή συμπεριφορά ως προς συχνότητα, και στο μέτρο και στη φάση εμπέδησης, και να ζορίσουν άσχημα τους ενισχυτές σου, οπότε αν δεν μπορείς να μάθεις τι παίζεται από την EV (που οφείλει να σου απαντήσει αφού διαφορετικά τι σόι biamping υποστηρίζει;) τότε καλύτερα να το ξεχάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου