Προς το περιεχόμενο

bugera 6260 combo vs 6260 head


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους... κανω αυτη την ερωτηση διοτι βλεπω πολλους ενυσχητες που βγαινουν σε κομπο αλλα και σε κεφαλια με τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα ομως παρατηρω οτι με τους κομπο δεν ασχολειται ο κοσμος τοσο οσο με τα κεφαλια... οποτε θα ηθελα να μαθω σε τι χανουν αν χανουν οι κομπο . για παραδειγμα μπορει κανεις στα μισα χρηματα του κεφαλιου του 6505 να παρει τον αντιστοιχο κομπο με ενα 12αρι ηχειο ομως δεν τον προτεινει κανεις... ενω το κεφαλι το προτεινουν ολοι... ετσι και στο 6260 που εχει ακριβως τα ιδια χαρακτηρηστικα με το κεφαλι... ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οποτε θα ηθελα να μαθω σε τι χανουν αν χανουν οι κομπο

 

παντρεύεσαι ένα βαρύ μεγάφωνο που μπορεί να μην χρειάζεσαι ή να μην σε ικανοποιεί

 

για παραδειγμα μπορει κανεις στα μισα χρηματα του κεφαλιου του 6505 να παρει τον αντιστοιχο κομπο με ενα 12αρι ηχειο ομως δεν τον προτεινει κανεις...

 

η κεφαλή plus έχει 120 βατ, το κόμπο plus  60 βατ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλνω από κινητό και δεν μπορώ να κάνω παράθεση. Πάντως σχετικά με το ότι παίρνεις μαζί και το μεγάφωνο που πιθανόν να μην σου αρέσει δεν υπάρχει η λύση του αν κάποτε το βαρεθείσ παίρνεις μια άλλη καμπίνα που να σου αρέσει ; αλλά και στα λάιβ με τον κόμπο δεν θα έχεις άγχος αν θα βρεις καμπίνα να τον βάλεις γιατί κι αν δεν βρεις έχεις. Τα επιχειρήματα μου βγαίνουν από την απλή λογική και όχι από γνώση. Αν λέω βλακείες απλά διορθώστε με. Γιατί όλο παω να κάνω την κίνηση αγοράς λαμπατου και όλο το φρενάρώ γιατί κάτι μου κατεβαίνει στο κεφάλι και με προβληματίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όλο παω να κάνω την κίνηση αγοράς λαμπατου και όλο το φρενάρώ γιατί κάτι μου κατεβαίνει στο κεφάλι και με προβληματίζει. 

 

όταν τελικά το αποφασίσεις θα κάνουμε πάρτυ!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν τελικά το αποφασίσεις θα κάνουμε πάρτυ!  :D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

xa xa ειναι δυσκολες εποχες για απερισκεπτες αγορες... σιγα σιγα !!

 

 

επειδη το θεμα μαλλον δεν ειναι και πολυ της μοδας... αν μην το σιγκεκριμενοποιουμε... ας πουμε κατι πιο γενικο... γενικοτερα λοιπον οι κομπο περαν απο τα ηχεια τι αλλες διαφορες εχουν ... απο αποψη ηχου παντα ενα κεφαλι ειναι καλυτερο απο εναν κομπο ? και γιατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- επειδη το θεμα μαλλον δεν ειναι και πολυ της μοδας... αν μην το σιγκεκριμενοποιουμε... ας πουμε κατι πιο γενικο... γενικοτερα λοιπον οι κομπο περαν απο τα ηχεια τι αλλες διαφορες εχουν ... απο αποψη ηχου παντα ενα κεφαλι ειναι καλυτερο απο εναν κομπο ? και γιατι ?

Αν μιλάς για ίδιο μοντέλο ενισχυτή, δεν έχει καμμία διαφορά ο combo με το head.

 

Γενικά με έναν combo είσαι περισσότερο "αυτόνομος" λόγω του δικού του ηχείου και περισσότερο "ασφαλής" ότι θα βγεί ο ίδιος ήχος, όπου και να παίξεις,αν φυσικά είναι σημαντικό για σένα να έχεις τον ίδιο ήχο απ' τον ενισχυτή σου, παντού.

 

Το ίδιο  μπορεί να γίνει και με το κεφάλι αρκεί να έχεις συγκεκριμένη καμπίνα που παίζεις, αυτό όμως σημαίνει, περισσότερο κουβάλημα.

 

Εξαρτάται απ'τις ανάγκες του καθενός αν θα επιλέξει combo ή head

 

Αν θές τωρα τη δική μου άποψη, οι combo καλύπτουν τις  ανάγκες μου, στις περισσότερες περιπτώσεις στην ελληνική πραγματικότητα, είτε για live είτε για χρήση στο σπίτι.

 

Τώρα για τους συγκεκριμένους bugera η χροιά είναι ίδια,αλλά το κεφάλι έχοντας περισσότερα watt έχει σίγουρα μεγαλύτερο headroom.

 

Τους ενισχυτές τους έχω απλά ακούσει,δεν τους έχω χρησιμοποιήσει σε πραγματικές συνθήκες,οπότε δεν ξέρω να σου πώ, αν υπάρχουν περαιτέρω διαφορές.

 

Κάποια παιδιά που τους έχουν μπορούν να πουν περισσότερα.

 

Αν σκέφτεσαι να αγοράσεις έναν απ'τους δύο,η  γνώμη μου είναι να έχεις και τους δυο μπροστά σου (ιδανικα), για Α-Β τεστ,

 

-σε πρωτη φάση συνδέεις και τα δύο με την ίδια καμπίνα,και ακούς διαφορές

 

-σε δεύτερη φάση ακούς τον combo μόνο του, τι έχει να σου δώσει

 

- σε τρίτη φάση αν είναι δυνατόν ακούς το κεφάλι και με  άλλες καμπίνες

 

και τελικά μαζεύεις τις εντυπώσεις σου και αποφασίζεις ποιός είναι καταληλότερος για τις δικές σου ανάγκες ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- [font=Verdana

 

Τώρα για τους συγκεκριμένους bugera η χροιά είναι ίδια,αλλά το κεφάλι έχοντας περισσότερα watt έχει σίγουρα μεγαλύτερο headroom.

 

 

 

120 βατ ειναι και οι 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου