Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για μαγνητες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.

 

Ειμαι νεος σχετικα στον χωρο της κιθαρας. Εχω μια epiphone sg g 310 κ προσφατα πηρα εναν line6 spider IV 150w. Γιατι πηρα τοσο μεγαλο ενισχυτη για αρχη μην με ρωτατε, δν θα βγαλετε ακρη... :P

 

Σκεφτομαι σε λιγο καιρο να αλλαξω τους μαγνητες στην κιθαρα γιατι κατι δν μ αρεσει στον ηχο. Βασικα αυτο που παρατηρω ειναι οτι δν μου αρεσει ο ηχος κυριως στις χαμηλες χορδες Μι και Λα δηλαδη κ δν μ αρεσει ο ηχος που βγαζει σε chords. Γενικα πιστευω οτι δν αποδιδει καλα στις χαμηλες συχνοτητες. Ασχολουμαι με Rock κ Metal. Θελω δηλαδη μαγνητες που να ειναι πιο πολυ για τετοια χρηση. Για να καταλαβετε ασχολουμαι πολυ με σολο κ τεχνικες πανω σ αυτο (hammer ons tapping κτλ.) κ power chrods κ θελω μαγνητες οι οποιοι να αποδιδουν καλα σε τετοια χρηση.

Επισης πιστευω οτι θα πρεπει να αλλαξω κ τα λοιπα ηλεκτρικα της κιθαρας γιατι απ οτι φανταζομαι σε μια φτηνη κιθαρα σαν αυτη π εχω θα θελουν ολα αλλαγη.

 

Θα ηθελα βοηθεια στο τι να ψαξω. Φανταζομαι οτι θελω μαγνητες με μεγαλο output. Το θεμα ειναι ομως ποσο? :P Της ταξης των 400mv? Επισης πως ξερω τι να διαλλεξω για bridge κ τι για neck? Γενικα οσο περισσοτερα μ πειτε για το θεμα τοσο καλυτερο γιατι δν ξερω κ πολλα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν θες ντε και καλα να αλλαξεις μαγνητες βαλε τους EMG 81 85 την καινουργια σειρα X , συμπερυλαμβανει και τα pots.

Αν παρεις τη σειρα X δεν θα χρειαστει να κανεις και συγκολησεις,το μονο προβλημα ειναι ο χωρος στο cavity της κιθαρας,υπαρχει χωρος για να μπει η μπαταρια ? μιας και μιλαμε για active μαγνητες.

 

Το θεμα ομως ειναι, εισαι σιγουρος οτι θα αλλαξει κατι στον ηχο σου προς το καλυτερο ?Εχεις δοκιμασει την κιθαρα σου και σε αλλο ενισχυτη ?

Μηπως θα ηταν καλυτερο να πειραματιστεις με καποια εφφε πριν κανεις καποια αλλαγη ?

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως οχι γιατι απο οτι ειδα μεσα ειναι περιορισμενος ο χωρος. Βασικα εβλεπα τωρα τους dimarzio evolution κ απο κλιπακια στο youtube μ αρεσε αρκετα ο ηχος. Πιστευετε θα με καλυψουν αυτοι οι μαγνητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως οχι γιατι απο οτι ειδα μεσα ειναι περιορισμενος ο χωρος. Βασικα εβλεπα τωρα τους dimarzio evolution κ απο κλιπακια στο youtube μ αρεσε αρκετα ο ηχος. Πιστευετε θα με καλυψουν αυτοι οι μαγνητες?

 

προσωπικα δεν μπορω να φανταστω dimarzio σε SG.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον λογο? Δν μπαινει η δν κολλαει η sg με τους DiMarzio σαν ιδεα? Δν ξερω κ πολλα γιατι ειμαι σχετικα νεος στον χωρο οπως ειπα κ πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι ειδα γενικα στο ιντερνετ πιο πολυ μ αρεσαν σαν ηχος οι evolution κ οι tone zone και air norton. Κατι αλλο. Θα μπορεσω να τους αλλαξω μονος? Ξερω να κολλαω με καλαϊ.

Ειναι τιποτα δυσκολο? Επισης αν θελησω να αλλαξω κ ηλεκτρικα γενικα ολα τι να ψαξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμια περιπτωση δεν θελω να σε μπερδεψω... οποτε μην μασας  ;) απλα εμενα κατι δεν μου καθεται καλα στους  evolution,κατε με ειναι μαγνητες για στρατ style κιθαρες

 

Στη θεση σου θα κοιταγα και τους dimarzio d activator αφου σου αρεσουν οι dimarzio, πιστευω θα ταιριαζαν καλυτερα στην κιθαρα σου.Η συνδεσμολογια δεν ειναι δα και πυρηνικη φυσικη, λιγο να πιανουν τα χερια σου και θα εισαι οκ  ;D

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα σκεφτομαι για dimarzio γιατι για αργοτερα εχω βαλει στο ματι την ibanez rg2550 που θα μπορω να τους χρησιμοποιησω κ εκει αν χρειαστει. Αλλα κ γενικα που τους ακουσα (στο ιντερνετ παντα, απο κοντα οχι) μ αρεσαν πολυ. Πρεπει να τους ακουσω κ live... Για τα υπολοιπη ηλεκτρικα τι να ψαξω να παρω? Γιατι πιστευω δν ειναι κ τοσο καλο να βαλω καλους μαγνητες με τα ηλεκτρικα που εχει τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου