Προς το περιεχόμενο

Μείωση της έντασης στα ντραμς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα (φυσικά, ποιόν δεν τον ενδιαφέρει?) θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις  ;D

 

Όντως οι ελαφρύτερες μπακκέτες έχουν αποτέλεσμα?

Ή μήπως να προτιμήσω Hot Rods, αν και μου φαίνονται λίγο άβολα, και λογικά στα πιατίνια δεν θα ακούγονται και τόσο καλά.

Επειδη σπιτι παιζω με Hot Rods στις ωρες που μπορει να μου κανουν καποια παρατηρηση με εχει βολεψει και τα πιατινια ακουγονται ωραια.Αυτο που με χαλαει με τα Hot Rods ειναι οτι δεν τρελεναινομαι για τον ηχο που βγαζουν τα τομς μου με αυτα αλλα δεν ξερω αυτο μπορει να μην γινεται σε ολους.Και δεν ειναι και τοσο αβολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για τι χρηση τυμπανων ενδιαφερεσαι (προβα με μπαντα? μελετη στο σπιτι κλπ)

 

Για να μειωθει η ΕΝΤΑΣΗ του ηχου σου κανεις 2 πραγματα τα οποια πρακτικα εχουν το ιδιο αποτελεσμα.

 

Η χτυπας λιγοτερο δυνατα

 

Η χτυπας λιγοτερο Αερα μεσα στα τυμπανα σου, αφου αυτο ειναι αμεσα συνδεδεμενο με την ενταση του ηχου. Λιγοτερος αερας να δοναει τα δερματα = λιγοτερη ενταση.

Παραγεμισε τα με κουβερτες μαξιλαρια κλπ. Ο ηχος θα ειναι χαλια, αλλα η ενταση θα μειωθει.

 

Ολα αυτα που αναφερθηκαν τυπου moongel rings κλπ απλα αλλαζουν τη χροια του ηχου εξανφανιζοντας καποιες συχνοτητες. Ουδεμια σχεση εχει η συχνοτητα του ηχου με την ενταση του.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μήπως να προτιμήσω Hot Rods, αν και μου φαίνονται λίγο άβολα, και λογικά στα πιατίνια δεν θα ακούγονται και τόσο καλά.

 

Ακούγονται σίγουρα χαμηλότερα σε ένταση από τις μπακέτες. Όμως ο πραγματικός τους ρόλος δεν είναι η μείωση της έντασης για μελέτη αλλά το πιο soft παιξίμο. Γι αυτό άλλωστε βγαίνουν και σε διάφορα μεγέθη, ανάλογα τον ήχο που θες να βγάλεις.

Και ναι, μπορούν να ακουστούν υπέροχα και στα πιατίνια.

Αυτο που με χαλαει με τα Hot Rods ειναι οτι δεν τρελεναινομαι για τον ηχο που βγαζουν τα τομς μου με αυτα αλλα δεν ξερω αυτο μπορει να μην γινεται σε ολους.

προσωπικά πιστεύω ότι τα Rods ακούγονται καλύτερα σε λεπτά/ ΚΑΘΑΡΑ δέρματα ώστε να αποδίδεται η "απαλή ατάκα των καλαμακίων" όπως πχ σε coated. Εαν στα τομς έχεις κάποια ροκ δέρματα πχ pinstripe ο ήχος δε βγαίνει τόσο διαυγής και ωραίος.

 

Η χτυπας λιγοτερο δυνατα

+100000000

 

Ολα αυτα που αναφερθηκαν τυπου moongel rings κλπ απλα αλλαζουν τη χροια του ηχου εξανφανιζοντας καποιες συχνοτητες. Ουδεμια σχεση εχει η συχνοτητα του ηχου με την ενταση του.

εδώ με χροιά-συχνότητα-ένταση μπερδευόμαστε λίγο, αλλά μάλλον τελικά λέμε το ίδιο πράγμα.

 

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρειάζομαι είτε ελαφρύτερες μπακκέτες είτε Hot Rods, όχι για μελέτη, αλλά για μαγαζί που θέλει χαμηλή ένταση  :P

 

Παίζοντας χαμηλά ελέγχεται, αλλά κάποιες φορές παρασύρεσαι είναι η αλήθεια  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

 

Ολα αυτα που αναφερθηκαν τυπου moongel rings κλπ απλα αλλαζουν τη χροια του ηχου εξανφανιζοντας καποιες συχνοτητες. Ουδεμια σχεση εχει η συχνοτητα του ηχου με την ενταση του.

 

Συγνωμη, αυτο ειναι λαθος.

 

Φυσικα και εχει.

 

Κοβοντας συχνοτητες, φυσικα κοβεις και ενταση, εκτος της σπανιας περιπτωσης να κοψεις συχνοτητα που συνεβαλε στην εξουδετερωση μιας αλλης.

 

Για να τα πουμε χονδρικα, το λευκο φως π.χ. εμπεριεχει μια σχετικα ιση κατανομη διαφορων συχνοτητων αντιληπτων απο τον ανθρωπο. Αν τωρα αφαιρεσεις, κρατωντας ιδια την ενταση μιας λυχνιας, τις συχνοτητες που αντιστοιχουν στο κοκκινο π.χ., σαφως θα πεσει και η φωτεινοτητα.

 

Αν δηλαδη κατα το μαστερινγκ αφαιρεσεις ολες τις μπασσες συχνοτητες, δεν θα μειωθει και η ενταση;

Φυσικα και ναι.

 

Απλα οπως αντιλαμβανομαστε τον ηχο οι μπασσες συχνοτητες μοιαζουν πιο ηχηρες και ασαφεις, ενω αντιθετα οι πιο ψηλες πιο διακριτες (μεχρι ενος σημειου) (οποτε και αφορουν περισσοτερο την χροια) και ασθενεις.

 

Επισης ολα σχεδον τα τυπικα υλικα ενος δωματιου απορροφουν μακραν περισσοτερο τις ψηλες συχνοτητες απ'οτι τις μπασσες.

 

Σαφως ομως κοβοντας συχνοτητες, ακομα και ψηλες, κοβεις και ενταση.

 

Πολλες φορες τα ψιλα μιας ηλεκτρικης κιθαρας, ενος ταμπουρου, ή καποιου πιατινου, ειναι ενοχλητικοτερα και διαπεραστικοτερα απο την μπασσα βαβουρα.

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καποιο ροκ μπαρ ειχα δει εναν ντραμερ που ειχε μπροστα απο το σετ του μια κατασκευη πλεξι γκλας, και ηχητικα και οπτικα το αποτέλεσμα δεν ηταν ασχημο, αλλα για σπιτι δε νομιζω να βοηθουσε κατι τετοιο

έχω και δικαιώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου