Προς το περιεχόμενο

Μείωση της έντασης στα ντραμς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω καποιες αποριες που αφορουν 1)την μειωση -αν γινεται- του ηχου των τυμπανων και 2)την βελτίωση που μπορει να εχει και με ποιον τροπο ο ηχος των ντραμς.Απ'όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα,το 1ο θέμα(η μείωση του ήχου)δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα.Λοιπόν,ρωτώ τι μπορώ να κάνω για να μειώσω τον θόρυβο(εκτός από ηχομόνωση)?Δεν θέλω τρελά αποτελέσματα απλά λίγο χαμηλότερη να είναι η ένταση.Και δεύτερον,για να βελτιωθεί ο ήχος των ντραμς τι μπορώ να κάνω?αλλαγές σε δέρματα?υπάρχει κάτι που και να βελτιώνει τον ήχο και να τον χαμηλώνει κάπως?

έχω δει τα remo muffle ring control http://www.remo.com/portal/products/2/599/607/dh_muffl_ring.html για να μειώσουν τον ήχο.Ωστόσο,αν δεν κάνω λάθος,αντιπροτείνονται αν θες να έχεις φυσικό ήχο..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κάτι που και να βελτιώνει τον ήχο

 

 

τρια πραγματα (κατα σειρα προτεραιοτητας)

 

1.ο σωστος ΝΤΡΑΜΜΕΡ που ξερει να χτυπαει σωστα (αυτο ειναι το 90% του ηχου)

2.το σωστο ΚΟΥΡΔΙΣΜΑ

3.η αγορα ΚΟΡΥΦΑΙΩΝ ντραμς & πιατινιων.

 

:)

 

τα remo muffl δεν μειωνουν τον θορυβο,μονο τα overtones.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Μείωση μπορείς να πετύχεις

 α.με rings (δε μ'αρέσει αυτή η λύση)

 β.με ελαφρύτερες μπαγκέτες (πχ.δοκίμασε Vater sugar maple και θα καταλάβεις τι εννοώ)

2.βελτίωση ήχου

 με καλό χτύπημα και καλό κούρδισμα... ;D

 αν τα τύμπανα είναι της κακιάς ώρας(αρκετά σπάνιο πλέον),,δοκίμασε να βάλεις καλά      αλλά βαρύτερα δέρματα...ώστε να μαφλάρουν κάπως.... ;D

 

....πάλι με πρόλαβε ο σούπερφανκ.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο,αν δεν κάνω λάθος,αντιπροτείνονται αν θες να έχεις φυσικό ήχο..?

 

κάνεις λάθος.

Τα ρινγκς και τα μουντζελ κόβουν οβερτόουνς, ουρές κλπ {εσύ κανονίζεις πόσο} αλλά ο ήχος εξακολουθεί φυσικά να είναι φυσικός... μα τι είναι ο φυσικός ήχος?

 

μείωση του ήχου τι εννοείς; Της έντασης ή της διάρκειας;

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα muffls κόβουν αρκετά τις ουρές δηλαδή τη διάρκεια του ήχου που αν παράγεται απο κακά δερματα, παίξιμο κ κούρδισμα δημιουργεί βαβούρα. Έχεις φυσικότατο ήχο και αίσθηση αλλά χάνεις κάποιες αρμονικές κ αυτό είναι θέμα προτίμισης, άλλοι τις θέλουν άλλοι οχι. Μπορείς να ξεκινήσεις με moongel στο πάνω ή στο κάτω δέρμα μετά να πάρεις Ο-rings και άν θες ακόμα πιό κοφτό ήχο τα βγάζεις όλα και βάζεις Muffles. Εννοείται πως πρέπει να βάλεις καλής ποιότητας batter διπλά δέματα και να κουρδίσεις σωστά πρώτα πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειμαι λιγο ασχετος ;D το moongel είναι αυτό http://www.thomann.de/gr/smile_moongel.htm?

και τι το κάνουμε?απλά το βάζουμε στο πάνω μέρος του τυμπανου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ.και κατι τελευταιο

εχω ακουσει οτι αν ''περικυκλώσεις'' το δωματιο με κουρτίνες παχιές μπορείς να έχεις καλό ηχητικό αποτέλεσμα στα ντραμς και μια μικρη ηχομονωση προς τα εξω.ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ.και κατι τελευταιο

εχω ακουσει οτι αν ''περικυκλώσεις'' το δωματιο με κουρτίνες παχιές μπορείς να έχεις καλό ηχητικό αποτέλεσμα στα ντραμς και μια μικρη ηχομονωση προς τα εξω.ισχύει?

 

Μόνο σε ένα εντελώς άδειο δωμάτιο θα περιορίσει κάπως τις ανακλάσεις αλλιώς δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Αν έχεις πρόβλημα με τους γύρω ψάξε παλαιότερα θέματα να δεις περι ηχομόνωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα (φυσικά, ποιόν δεν τον ενδιαφέρει?) θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις  ;D

 

Όντως οι ελαφρύτερες μπακκέτες έχουν αποτέλεσμα?

Ή μήπως να προτιμήσω Hot Rods, αν και μου φαίνονται λίγο άβολα, και λογικά στα πιατίνια δεν θα ακούγονται και τόσο καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου