Προς το περιεχόμενο

Φθηνό σώμα για κιθάρα..?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν διαφωνώ παιδιά,τα γνωρίζω ήδη αυτά...

Απλά θέλω να προσπαθήσω να φτιάξω μια κιθάρα (σώμα μόνο βασικά) από το 0 και ρωτάω να μάθω κάποια βασικά πραγματάκια...

Αν δεν ξέρετε απλά μην απαντάτε...Γνωρίζω ότι είναι δύσκολο και ότι πολύ πιθανών θα αποτύχει αλλά θέλω να προσπαθήσω...

Περιμένω απαντήσεις στις παραπάνω ερωτήσεις μου και προτάσεις/συμβουλές για να γίνει όσο το δυνατών καλύτερη "δουλιά" και όχι κοροϊδευτικά σχόλια...

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν διαφωνώ παιδιά,τα γνωρίζω ήδη αυτά...

Απλά θέλω να προσπαθήσω να φτιάξω μια κιθάρα (σώμα μόνο βασικά) από το 0 και ρωτάω να μάθω κάποια βασικά πραγματάκια...

Αν δεν ξέρετε απλά μην απαντάτε...Γνωρίζω ότι είναι δύσκολο και ότι πολύ πιθανών θα αποτύχει αλλά θέλω να προσπαθήσω...

Περιμένω απαντήσεις στις παραπάνω ερωτήσεις μου και προτάσεις/συμβουλές για να γίνει όσο το δυνατών καλύτερη "δουλιά" και όχι κοροϊδευτικά σχόλια...

Noμίζω ότι δεν γνωρίζεις και πάρα πολλά από τα γραπτά σου.

Προσπάθησε λοιπόν και ξεκίνα από εδώ μαζί με το μαραγκό σου

http://www.stewmac.com/shop/Books,_plans/Plans.html

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω απαντήσεις στις παραπάνω ερωτήσεις μου και προτάσεις/συμβουλές για να γίνει όσο το δυνατών καλύτερη "δουλιά" και όχι κοροϊδευτικά σχόλια...

Δεν είδα πουθενά κάποιο κοροϊδευτικό σχόλιο.

Ίσα Ίσα το αντίθετο και μάλιστα έπονται και άλλες απαντήσεις.

Relax.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα φίλο σιδερά και σκέφτομαι να φτιάξω αυτοκίνητο.

Τι να προσέξω;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάώ σε ένα ξυλουργείο και του πώ να μου κόψει ένα τετράγωνο ξύλο και να μου κάνει 2 κοψηματάκια θα μου πάρει πάνω από 20-30 ευρώ?

Πάντως αν αντιμετωπίζεις το ζήτημα έτσι, δεν βλέπω φως. Ούτε τραπέζι δεν κάνεις έτσι, όχι σώμα κιθάρας. Ψάξτο λίγο το θέμα, διάβασε και πέντε πράγματα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thnx file marathon gia to link! Tha psaksw arketa..!Apla exw prosvasi se ergastirio me ksilourgika ergaleia k ksila kai elega na to palepsw ligaki monos mou k oti kataferw..!

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα φίλο σιδερά και σκέφτομαι να φτιάξω αυτοκίνητο.

Τι να προσέξω;

Aν έχεις μηχανικές γνώσεις κάντο...

Εγώ ξέρω απο ηλεκτρονικά και έχω ήδη έτοιμο μπράτσο οπότε μόνο το σώμα μένει... :)

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα φίλο σιδερά και σκέφτομαι να φτιάξω αυτοκίνητο.

Τι να προσέξω;

Τη κάρτα καυσαερίων και τα τέλη κυκλοφορίας φίλος...είμαστε για έξοδα τώρα?

 

kai elega na to palepsw ligaki monos mou k oti kataferw..!

Πάλεψέ την όσο θέλεις...αλλά εάν δεν καταλάβεις πως δουλεύει μία κιθάρα...ούτε cigarbox δεν θα φτιάξεις, όσα εργαλεία και να έχεις... :) Βρές λοιπόν σχέδια, μέτρα αυτή που έχεις τώρα και εάν δείς διαφορές, να ξέρεις ότι δεν θα κουρδίσεις ποτέ. Τόσο απλά.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν αντιμετωπίζεις το ζήτημα έτσι, δεν βλέπω φως. Ούτε τραπέζι δεν κάνεις έτσι, όχι σώμα κιθάρας. Ψάξτο λίγο το θέμα, διάβασε και πέντε πράγματα.

Δεν ξεκίνησα να την φτιάξω ακόμα..! Δεν το αντιμετωπίζω έτσι όπως ίσως φάνηκε..!

θέλω να μάθω κάποια πράγματα βασικά πριν ,πρώτα απόλα μην σπάσει στα 2 και υπάρξει κανένας τραυματισμός και μετά για να γίνει όσο καλύτερη μπορέσω..!

Αν δεν βγάζει ήχο σωστό η πρώτη δεν πειράζει , από τα λάθη μαθαίνεις..!

Θα την βάλω στον τοίχο!!!

Έχω ήδη μετρίσει κάποια πράγματα , απλά η ΕΚΟ έχει λίγο διαφορετική απόσταση μεταξύ των τάστων ενώ η απόσταση απο την γέφυρα είναι ίδια με τις 2 άλλες μου κιθάρες και με μπέρδεψε...

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να μάθω κάποια πράγματα βασικά πριν

Ελπίζω, το πρώτο πράγμα που έμαθες σήμερα είναι ότι με 20 ευρώ και σε κάποιον ξυλουργό, δεν θα κάνεις και πολλά πράγματα.

Η πιο εύκολη λύση για μένα είναι να πάς στο Πλαίσιο, να πάρεις ένα Α3 διαφανές, να το βάλεις πάνω στην ΕΚΟ, να αντιγράψεις ΑΚΡΙΒΩΣ το neck pocket, τη θέση των μαγνητών και της γέφυρας (αφού τα parts της ΕΚΟ θα χρησιμοποιήσεις...)

Μετά βρές ένα κομμάτι ξύλο...εδώ θα βρείς ότι πρέπει για να μην σου σπάσει στα μούτρα

http://www.darmak.gr/catalog1.htm

Πάρε το διαφανές σου, αντίγραψε ΑΚΡΙΒΩΣ τα μέτρα πάνω στο ξύλο...και μετά πήγαινε στον μαραγκό...και ο Θεός βοηθός...

Ευχαριστημένος τώρα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου