Προς το περιεχόμενο

Φθηνό σώμα για κιθάρα..?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας!

Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να σκέφτομαι την κατασκευή ενός σώματος για κιθάρα σε στυλ τελε ή κάτι προτότυπο (όχι απαραίτητα και πανέμορφο ,απλά να παίζει)..!

Ξέρετε που μπορούν να μου φτιάξουν ένα φθηνό σωματάκι για να χρησιμοποιήσω?

Ξέρω οτι υπάρχουν στο εμπόριο σώματα αλλά για κακή μου τύχη παίζω αριστερά γιαυτό και ψάχνω να φτιάξω ένα...

Αν πάω σε ένα ξυλουργείο θα μπορέσουν να μου κάνουν δουλειά έστω και για τετράγωνο σώμα?

Επίσης ξέρετε πόσο περίπου θα μου στοιχίσει και μπορείτε να μου πείτε τι ξύλο να βάλω (και αν μπορώ να βάλω μέχρι και κόντρα πλακέ)!

Να θυμάστε ότι ψάχνω για την ποιό φθηνή λύση μιάς και μπράτσο έχω από μια EKO florentine από τα 60΄s την οποία μου την χάρισαν με ένα σπάσιμο στο πίσω καπάκι το οποίο δεν έχω δυστηχώς χρήματα να το φτιάξω αυτή τη στιγμή οπότε θα χρησιμοποιήσω μαγνήτες ,μπράτσο και pickguard από αυτή μέχρι να βρώ αρκετά χρήματα να φτιάξω το σώμα..!

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

http://cgi.befr.ebay.be/Guitare-Corps-Telecaster-vintage-1952-styl-Alder-body-/170542746217?pt=FR_YO_InstrumentsMusique_Guitares&hash=item27b523ca69

Πιο φτηνά-και πιό καλά-δεν νομίζω ότι υπάρχει μάστορας να στη φτιάξει

 

YΓ Τώρα είδα ότι είσαι "ζερβοκούταλος" :)...problem...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ πρόχειρα, γρήγορα και μόνο για strat.......

 

http://cgi.ebay.com/lefty-left-han-GUITAR-ASH-BODY-FENDER-stratocaster-/220514299262?pt=Guitar_Accessories&hash=item3357ad2d7e

 

http://cgi.ebay.com/LEFT-HANDED-SOLID-ASH-GUITAR-BODY-FENDER-STRAT-/160478971866?pt=Guitar_Accessories&hash=item255d4ac7da

 

http://cgi.ebay.com/S-Model-HSH-Guitar-Body-Alder-Vintage-White-Finish-Left-/270502700696?pt=Guitar_Accessories&hash=item3efb37a698

 

Για την Florentine καλύτερο είναι αυτό.

http://cgi.ebay.com/Warmoth-Left-Handed-LPS-Ash-Body-unrouted-lefty-/270643903295?pt=Guitar_Accessories&hash=item3f03a23b3f

Και ρουτάρεις το pocket εσύ.

 

Λίγο δύσκολο να το φτιάξεις φθηνότερα.

 

Αλλά μπορείς πάντα να προσπαθήσεις....... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά..!

Δυστηχώς όμως δεν έχει τις τρύπες το μπράτσο στα ίδια σημεία με το τις τέλε ούτε τις στρατ απότι είδα...

Εκτός αυτού όπως είπα κ πριν παίζω αριστερά... (αν κ γράφω κανονικά με το δεξι)

Αν πάώ σε ένα ξυλουργείο και του πώ να μου κόψει ένα τετράγωνο ξύλο και να μου κάνει 2 κοψηματάκια θα μου πάρει πάνω από 20-30 ευρώ?

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάώ σε ένα ξυλουργείο και του πώ να μου κόψει ένα τετράγωνο ξύλο και να μου κάνει 2 κοψηματάκια θα μου πάρει πάνω από 20-30 ευρώ?

Tα 2-3 κοψηματάκια, θέλουν σωστό μέτρημα, σωστές διαστασεις...αλλιώς τζάμπα και τα 20 ευρώ... και ο χρόνος σου!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα πρέπει να προσέξω όταν φτιάχνω το σώμα?

Ρωτάω γιατί έχω πρόσβαση σε ξυλουργείο και παίζει να κάνω μόνος μου την δουλιά...

1)Έχει σημασία η απόσταση της γέφυρας από την ταστιέρα?

2)το ξύλο αν είναι κοντρα πλακέ με πάχος 5-6 εκατοστά θα αντέξει ή θα σπάσει/στραβώσει εύκολα με τον καιρό?

3)Όταν λες για μέτρημα εννοείς να βγεί ίσιο το σώμα πάνω στο μπράτσο για να μην φύγουν οι χορδές απέξω,έτσι?

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα πρέπει να προσέξω όταν φτιάχνω το σώμα?

Ρωτάω γιατί έχω πρόσβαση σε ξυλουργείο και παίζει να κάνω μόνος μου την δουλιά...

1)Έχει σημασία η απόσταση της γέφυρας από την ταστιέρα?

2)το ξύλο αν είναι κοντρα πλακέ με πάχος 5-6 εκατοστά θα αντέξει ή θα σπάσει/στραβώσει εύκολα με τον καιρό?

3)Όταν λες για μέτρημα εννοείς να βγεί ίσιο το σώμα πάνω στο μπράτσο για να μην φύγουν οι χορδές απέξω,έτσι?

Υπάρχουν πολλά βιβλία και μία τέχνη που λέγεται οργανοποιία.

Αμα ήταν να βάλουμε τη πριονοκορδέλλα μπρος και να σκάψουμε 2 - 3 τρύπες .....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Έχει σημασία η απόσταση της γέφυρας από την ταστιέρα?

2)το ξύλο αν είναι κοντρα πλακέ με πάχος 5-6 εκατοστά θα αντέξει ή θα σπάσει/στραβώσει εύκολα με τον καιρό?

3)Όταν λες για μέτρημα εννοείς να βγεί ίσιο το σώμα πάνω στο μπράτσο για να μην φύγουν οι χορδές απέξω,έτσι?

Υπάρχουν πολλά βιβλία και μία τέχνη που λέγεται οργανοποιεία.

Αμα ήταν να βάλουμε τη πριονοκορδέλλα μπρος και να σκάψουμε 2 - 3 τρύπες .....

O συνάδελφος τα είπε όλα...αλλιώς ΟΛΟΙ οι μαραγκοί θα έφτιαχναν κιθάρες...εγώ δεν ξέρω κανέναν πάντως...μαραγκό....οργανοποιούς ξέρω 2-3 αλλά στα 20 ευρώ βάλε και 2 μηδενικά ακόμα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου