Προς το περιεχόμενο

Ο γερο Clapton σε μια μαγική εκτέλεση.Autumn Leaves


papeas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι η καλύτερη εκτέλεση του Autumn leaves που άκουσα σήμερα...

 

Όπα ... μόλις άκουσα και αυτά που έβαλε ο Spy...

μπήκε στην έκτη θέση τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

OK παιδιά για να μην τρελαθούμε κιόλας, ποτέ ό Eρίφης δεν είχε και καμιά ιδιαίτερη σχέση με τη κλασική jazz ούτε ποτέ ήταν κανένας φοβερός δεξιοτέχνης κιθαρίστας αλλά ούτε και το παιξε ποτέ έτσι (slow-hand).

 

ο κλάπτον γύρω στο '65 ήταν ήδη θρύλος, και λόγω της δεξιοτεχνίας του και λόγω του μοντέρνου τρόπου (για τότε) που έπαιζε τα μπλουζ. Για αυτό και είχαν γεμίσει οι τοίχοι με το σύνθημα clapton is God. Το slowhand φυσικά δεν έχει να κάνει με ταχύτητα.  ;) To steppin' out δηλαδή είναι εύκολο;  ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οποιος παρεπιπτόντως εχει διασκευάσει το Layla.....

O oποιός επίσης έχει διασκευάσει (με τον Lukather), το Pump του Jeff Beck

Steve Lukather - Pump [Live]

 

Ο διασκευάσας του διασκευάσαντος... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ΟΚ, να σας πω γιατί αρέσει σε μένα ο Κλάπτον... Γιατί μέσα απο τη μουσική ξεπέρασε ανείπωτες προσωπικές τραγωδίες, προβλήματα με ουσίες που τον έφεραν πολλές φορές  στο χείλος του θανάτου, γιατί πάντα τιμάει αυτούς που παίζει μαζί, γιατί ξέρει να κουρνιάζει στο βάθος του πάλκου και να δίνει χώρο και χρόνο σε άλλους μουσικούς και τέλος γιατί μου δίνει την εντύπωση πως η μουσική τον έκανε καλύτερο άνθρωπο.

Ποτέ δε μιλάει άσχημα για συναδέλφους, είναι αξιοπρεπής και ταπεινός και παίζει με ό,τι έχει. Το γούστο του μπορεί αν θέλετε να το αμφισβητήσετε, αλλά αυτό έχει να κάνει κυρίως με το γούστο του καθενός, οπότε...

Κιθαριστικά και συνθετικά, είναι αστείο να σχολιάσω...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα κι εγώ με τον κύριο Ζάικο.

Μια από τις δισκογραφικές δουλείες του Clapton που για μένα παίζει ακόμα και σήμερα σημαντικό ρόλο στη ζωή μου και έχει σημαντική θέση στη δισκοθήκη μου , είναι το O.S.T. από την ταινία Rush, την οποία την είδα πολύ μετέπειτα αφότου είχα τον δίσκο.

Respect στον κύριο Clapton.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουγοντας όλες τις εκτελεσεις ο θειος έχει αυτην με τα καλυτερα φωνητικα. Φαινεται απο τον τροπο που εχει γινει η ηχογραφιση οτι ξυπνησε μια μερα και του ηρθε να το βγαλει ετσι...Το λαμε κατ εμε δεν ειναι παντα κακο και στην προκειμενη περιπταωση μαρεσει....

να πω την αληθεια μου θυμησε πολυ τον θειο Frank...(και για αυτο μαρεσε)

 

Η αλλη εκτελεση που μαρεσε αλλα πιο πολυ φαινεται σαν αλλο κοματι ειναι του joe pass πολυ μαγκια στην κιθαρα!!!!!(ΤΡΟΜΕΡΟΟΟΟΟ) :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα πιστευω πως ο Clapton κατηγορειται απο πολλους για καποιες μουσικες και οχι μονο επιλογες/ατασθαλειες που εκανε στα 80s και λιγο μετα...

Εχω την εξης απορια ομως,

ποιος απο μας θα αρνιοταν να παιζει καπως πιο "εμπορικα" να παιρνει τα εκατομμυρια που δεν πηρε επι Cream (Pete Brown γαρ...) και κερασακι στην τουρτα να γ@μ@ει και την Naomi για 4-5 χρονια και μετα εναλλαξ αλλες μοντελες...

Ειλικρινα, ποιος? ? ?

Γιατι σε ελευθερη μεταφραση αυτο εκανε ως σφαλμα και μεχρι τωρα τον κραζουν.

 

Για το Crossroads, μακαρι να βλεπαμε και αλλους γνωστους να κανουν φεστιβαλ που θα βλεπαμε ολα αυτα τα ονοματα, απο Joe Walsh μεχρι Booker T με εισιτηριο τυπου 10 ευρω και να ξερεις κιολας οτι τα εσοδα πηγαινουν καπου, οχι στην τσεπη των σχηματων.Τουλαχιστον οχι ολα.

 

Ο Hendrix δηλαδη ηταν χαζος η κουφος οταν ελεγε πως οταν ακουσε το Beano για πρωτη φορα επαθε σοκ με τον ηχο και το παιξιμο?

Ενταξει, σαφεστατα δεν ειναι αυτο που ηταν ο ανθρωπος, αλλα μην τα ισωπεδωνουμε ολα.

Ποιος θα τολμαγε να του εχουν αφιερωμα σε γνωστο κιθαριστικο περιοδικο και να δηλωσει (και μπηκε πρωτοσελιδο) πως "Derek (Trucks..) is the leading man, not me..."

Επ'αυτου συμφωνω με τα οσα ειπε ο Ηλιας περι κινησεων μουσικα και χωρου σε νεους μουσικους.

Στην τελικη και τους "ιδεολογους" του χωρου τους ειδαμε, κιθαριστες και μη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, να σας πω γιατί αρέσει σε μένα ο Κλάπτον... Γιατί μέσα απο τη μουσική ξεπέρασε ανείπωτες προσωπικές τραγωδίες, προβλήματα με ουσίες που τον έφεραν πολλές φορές  στο χείλος του θανάτου, γιατί πάντα τιμάει αυτούς που παίζει μαζί, γιατί ξέρει να κουρνιάζει στο βάθος του πάλκου και να δίνει χώρο και χρόνο σε άλλους μουσικούς και τέλος γιατί μου δίνει την εντύπωση πως η μουσική τον έκανε καλύτερο άνθρωπο.

Ποτέ δε μιλάει άσχημα για συναδέλφους, είναι αξιοπρεπής και ταπεινός και παίζει με ό,τι έχει. Το γούστο του μπορεί αν θέλετε να το αμφισβητήσετε, αλλά αυτό έχει να κάνει κυρίως με το γούστο του καθενός, οπότε...

Κιθαριστικά και συνθετικά, είναι αστείο να σχολιάσω...

 

Γι αυτό σ αγαπάω ρε Ηλία... :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε κανείς κάτι εναντίον του Κλάπτωνος γενικά; Δε νομίζω. Αλλά εντάξει το Autumn Leaves δεν θα γραφτεί με χρυσά γράμματα δίπλα στο Layla τι να κάνουμε; ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Autumn Leaves δεν θα γραφτεί με χρυσά γράμματα δίπλα στο Layla τι να κάνουμε; ;)

Καλα αυτο και χωρις να το ακουσω το ειχα για καπως αυτονοητο να σου πω την αληθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου