Προς το περιεχόμενο

Ο γερο Clapton σε μια μαγική εκτέλεση.Autumn Leaves


papeas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θέλω να ακούσω γλυκανάλατη εκτέλεση με strings, θα προτιμήσω την Jo Stafford (sorry για το γελοίο video):

 

 

... αν θέλω να ακούσω Clapton θα ακούσω μαζί με τ'άλλα τραγούδια του και αυτό το κομμάτι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικά το κριτήριο για το στυλ της μουσικής που αναφερόμαστε ,είναι η συνθετική ικανότητα -που περιέχει υποκειμενική άποψη- και δευτερευώντος η εκτελεστική δεινότητα . Υπάρχουν καταπληκτικοί μουσικοί οι οποίοι δεν έβγαλαν ποτέ ένα τραγούδι -πχ Νταλάρας  ;D- και άλλοι οι οποίοι λες μα αυτό κι εγώ μπορώ να το παίξω στο χαλαρό . Μπορείς ,αλλά δυστυχώς δε το σκέφτηκες να το γράψεις εσύ ,αυτός ήταν που είχε την μοναδική ικανότητα να το γράψει .

Υπάρχουν μουσικοί κλάσεις χειρότεροι ,από άποψη εκτελεστικών ικανοτήτων που έχουν γράψει περισσότερα αριστουργήματα από το Νταλάρα  :)

Δυστυχώς γι αυτούς ο Νταλάρας είχε μάνατζερ την υφυπουργό εργασίας  ;D

Ο Κλάπτον μου ήταν πάντα συμπαθής ,αλλά ως εκεί ,είπαμε γούστα είναι αυτά

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μαύρος Ορφεύς είναι καθαρόαιμο ζεϊμπέκικο και μάλιστα παλιό (τα τρία μπροστά)

 

 

Ένα αλλο που αναγνωρίζω στον Clapton είναι πως ο μπαγάσας είχε απο τους πιο αισχρούς "unplugged" ήχους που εχω ακούσει ποτέ (στο γνωστό mtv unplugged) και τα σόλο του ήταν επιεικώς απαράδεκτα (ηλεκτρικά σόλο παιγμένα στην ακουστική  :P) και η Martin του έβγαλε και signature... ;D ;D ;D

 

 

γιατι το λές αυτό? (με καλή διάθεση ρωτάω) παίζω και εγώ unplugged και με ενδιαφέρουν σχετικές απόψεις  

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα με καλή διάθεση  ;D

ψάχνοντας βρήκα κάτι ωραίο απο Κλαφτον σε ακουστική!

 

όσο για τα άλλα που έλεγα, θέλω 5 σελίδες για να το αναλύσω και... γράφω πολυυυυ αργά  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βιντεο 1 απο το 3:20 και μετα...

όπως ΔΕΝ ειναι καλο να ακούγεται μια ακουστική (κακο phrasing, κακη περιοχη, ηχος και χωρις "παρουσια" οι νοτες κλπ)

 

Eric Clapton - Layla (Unplugged).avi

 

Βιντεο 2 απο το 2:35 και για λιγο...

όπως ΠΡΕΠΕΙ να ακούγεται (phrasing και κυρίως παρουσία, σωστή περιοχή για ακουστική , ατάκα στην νότα κλπ)

 

Jump - David Lee Roth on Leno

 

Ο πρώτος ειναι ο Κλαπτον με signature Martin...

O δεύτερος ειναι ο ... ακόμα δεν καταφερα να το βρω, ας βοηθήσει κάποιος.

Τωρα αν σας αρέσει η οχι διασκευή του jump, αυτό ειναι μια αλλη ιστορία  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikoς εθεσες την αποψη σου με αξιοπρεπεια και σοβαροτητα ασχετα αν ειναι αποδεκτη.

Και ομολογω κατ εμε πως εχεις δικιο κατα πολυ. Αλλ μη ξεχνας πως το mtv ηταν μια προσπαθεια ανασυγκροτησης(ουτε μενα μ αρεσε πολυ αλλα εμαθα πολλα απ αυτο ;))σε μια περιοδο του κλαπτονιδη που ευχομαι κανενας γονιος να ΜΗΝ!!!

οσο για το Autumn ειμαι σιγουρος πως αν τ ακουσετε απ το σχημα μου, θα σας αρεσει περισσοτερο. Μιλω με στοιχηματα. ΑΛΛΑ σε σχεση με κλαπτον και οχι με Παςς.

Αρα μηπως εχουμε για κριτηριο λαθος σημειο εκκινησης?

Για φαντασου τον κεσσελ να βαραει Bad love ας πουμε. Θα τα παει χειροτερα απ οτι ο κυριος .... ναι το λεω Ερικ Νταλαρας.

Κλεινοντας θελω επισημανω πως ειμεθα φορουμ με καποιες γνωσει στη μουσικη και οχι ασχετη φαση να λεω μ αρεσει δε μ αρεσει. Για ευννοητους λογους(αλλιως δε θα μασταν εδω.)

Γι αυτο ακριβως το λογω η παρτη μου δε θα μπει σε διαδικασια να κρινει Death ή disco metall. ;)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα αν θεωρούμε κάποια είδη μουσικής υποδεέστερα ή ανάξια λόγου ,αυτό αποτελεί καθαρά υποκειμενική άποψη . Η τέχνη ,ακόμα και στη πιο πρόστυχη μορφή της δε μπορεί να μπει στη ζυγαριά . Μπορεί να κοροιδεύω τον οποιονδήποτε για τις συνθετικές του ικανότητες ή για τα γούστα του στο τι του αρέσει ,αλλά δε μπορώ να του αποδείξω με κανένα τρόπο γιατί ,αυτό που αρέσει σε μένα ή θεωρώ έργο τέχνης ,είναι ανώτερο από αυτό που αισθάνεται εκείνος .

Η συζήτηση είναι ατέρμονη και δεν οδηγεί πουθενά παρά μόνο στα περί υποκειμενικών καθαρά κριτηρίων .

Καλώς ή κακώς οφείλουμε σεβασμό στον οποινδήποτε και φυσικά τον αξίζει και ο καθένας από μας. Η ελευθερία μας σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου , άσχετα αν λέω κι εγώ τις κουβεντούλες μου για διάφορους  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an mi ti allo theoro oti eimaste polu mikroi gia na krinoume enan clapton as kitaksoume tin diadromi tou tosa xronia pou akoma kai sta 63 tou katafernei na mas kanei na asxoloumaste mazei tou. sevasmos se mia olokliri sxoli pou dimiourgise.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αν σας αρέσει η οχι διασκευή του jump, αυτό ειναι μια αλλη ιστορία  ;D ;D ;D

Jump για τα καγκουρώ εκτέλεση..που πάνε πέρα δώθε.

Αυτά είναι!

Πως δεν ντύθηκε όπως στο video clip...ευτυχώς.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός είμαι εγώ και που θα κρίνω τον Κλάπτον;

 

Γούσταρε κι αυτός να κάνει ένα οτολήβς στη ζωή του κι έκανε ένα κλαπτονιζέ.

 

Δικαίωμά του.

 

Μια που συζητήθηκε τόσο διεξοδικά αυτό το κομμάτι, ίσως είναι ευκαιρία να μάθουμε κάτι παραπάνω για τον πραγματικά πολύ μεγάλο συνθέτη του.

 

http://www.google.gr/search?q=joseph+kosma

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου