Προς το περιεχόμενο

Ο γερο Clapton σε μια μαγική εκτέλεση.Autumn Leaves


papeas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

OK παιδιά για να μην τρελαθούμε κιόλας, ποτέ ό Eρίφης δεν είχε και καμιά ιδιαίτερη σχέση με τη κλασική jazz ούτε ποτέ ήταν κανένας φοβερός δεξιοτέχνης κιθαρίστας αλλά ούτε και το παιξε ποτέ έτσι (slow-hand).Aντίθετα έγινε διάσημος για τον εντελώς ιδιαίτερο τρόπο του να παίζει και να τραγουδά τα blues,και ειδικά στα δικά του κομάτια.Γι αυτό και μ' άγγιξε το κομμάτι χωρίς να έχω και κανένα νταλκά με τον Κλάφτον. Το τραγούδι αυτό που καλά έκανε ο Ray και μας θύμησε την Γαλλική του καταγωγή,ερμηνεύτηκε άψογα από τον ίδιο με τη φωνή που όλοι ξέραμε, περασμένη με την γλυκιά πατίνα του χρόνου.Η μόνη ένσταση που έχω είναι στα βιολιά,που όντως είναι λίγο λαμέ, αλλά τι να κάνουμε ουδείς  τέλειος.Και μην ξεχνάτε:δεν μπερδεύουμε πορτοκάλια με μήλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Eric "ψιλοτζαζίζει". Εδώ πήγε στο Montreux το 97 με  Marcus Miller, David Sanborn, Steve Gadd, Joe Sample

 

Eric Clapton & Marcus Miller And David Sanborn Everyday I Have The Blues Live in Montreux HD

 

Nταξ...ήταν ο χειρότερος από όλους...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εμενα πχ μου φαινεται εμετική η εκτελεση του little wing απο Vai-Satriani-Malmsteen αφου το εχουν παιξει ο Hendrix, οι Derek and the Dominos (που κατα τυχη παιζει κι ο θειος) ο Sting, ο Steve Ray Vaughan ο John Mayer κλπ κλπ

Ναι, κάπως έτσι το βλέπω το πράγμα. Άλλωστε έχω σχεδόν όλα τα άλμπουμ του θείου από το 1964 ως το 1978, οπότε δεν υπάρχει κάποια αρνητική προκατάληψη. :)

 

Επίσης μια και ανέφερες την Ευρώπη υπάρχει κι αυτό

Αυτός δεν είναι που τραγουδούσε το hit "Μνια καρδγιά"; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Eric "ψιλοτζαζίζει". Εδώ πήγε στο Montreux το 97 με  Marcus Miller, David Sanborn, Steve Gadd, Joe Sample

 

Eric Clapton & Marcus Miller And David Sanborn Everyday I Have The Blues Live in Montreux HD

 

Nταξ...ήταν ο χειρότερος από όλους...

Δεν τον βλέπω και πολύ Jazz.Aφού μας το λέει και τραγουδιστά ο άνθρωπος:I have the blues και δεν πάτε να χτυπιέστε όλοι εσείς οι τζαζεμένοι γύρω μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον βλέπω και πολύ Jazz.Aφού μας το λέει και τραγουδιστά ο άνθρωπος:I have the blues και δεν πάτε να χτυπιέστε όλοι εσείς οι τζαζεμένοι γύρω μου.

Δές όλο το DVD (ούτε και στο υπόλοιπο είναι Jazz)...και σκέψου στη θέση του Eric τον Larry Carlton... ;)

 

Jazz δεν είναι αλλά την αρπαχτή την έκανε ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε ποτέ ήταν κανένας φοβερός δεξιοτέχνης κιθαρίστας

???Γιατί εμένα μου φαίνεται τέτοιος?Δεν χρειάζεται άρα δεξιοτεχνία στο να ανασύρεις απο το παρελθόν επιλεγμένα μπλούζ αριστουργήματα, να τα κάνεις δικά σου με μοναδικό τρόπο, και να έχεις ενα στύλ να παιξίματος που όσο κι αν χτυπιέται κάποιος να μην ακούγεται σαν και σένα?Εκτός αν το δεξιοτέχνης σημαίνει πολύ γρήγορος (στα όρια της αντι-μουσικότητας) οπότε παει αλλού η δουλειά, εχει συζητηθεί τόσες φορές που δεν αξίζει να ξαναγίνει το ίδιο εδώ.Σύμφωνα με το Great American dictionery "virtuoso=A musician with masterly ability, technique, or personal style."

Ειναι κάτι απο τα παραπάνω που δεν ισχύει για τον θείο?Το οτι εχει ατυχες στιγμές και το οτι κάνει βέβαια δεν είναι εξ ορισμού καλό εννοείται.Δεν είναι έτσι όμως για όλους?

στη θέση του Eric τον Larry Carlton... ;)

 

Ο οποιος παρεπιπτόντως εχει διασκευάσει το Layla.....

Ρίξτε και ενα "αυτί" στην καταπληκτική διασκευή του Come rain or come shine απο το Riding with the King μαζί με τον BB

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλω να ακούσω γλυκανάλατη εκτέλεση με strings, θα προτιμήσω την Jo Stafford

 

Αν θέλω να ακούσω κιθαριστική εκτέλεση, θα προτιμήσω τον Jim Hall ή τον Joe Pass:

 

Αν θέλω να ακούσω την παραδοσιακή jazz άποψη, θα ακούσω τον Cannonball Adderley ή τον Bill Evans:

 

Μετά από αυτούς, τι να μου πει η lame εκτέλεση ξενοδοχείου του θείου Eric; Πείτε μου, είμαι ανοιχτός...

 

:)

 

+2112

 

ο κλάπτον επειδή ξέρει καλή κιθάρα και έχει και φωνή αποφάσισε να νταλαροποιηθεί 8)

 

χαχαχαχαχαχα τρελη ατακα θα συμφωνισω μαζι σου!

για αυτο δεν το γουσταρω το Crossroad Festival. μαζευει τους παντες για να παιζει μαζι τους....

ρε λες να σκεφτετε ο ακατανομαστος να κανει κατι παρομοιο.....

 

Ο οποιος παρεπιπτόντως ςχει διασκευάσει το Layla.....

 

το οποιο δεν το εχει γραψει ο κλαφτον.....

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+2112

 

 

το οποιο δεν το εχει γραψει ο κλαφτον.....

Among the original songs are "I Looked Away" (Eric Clapton, Bobby Whitlock), "Bell Bottom Blues" (Clapton), "Keep on Growing" (Clapton, Whitlock), "I Am Yours" (Clapton, Nezami), "Anyday" (Clapton, Whitlock), "Tell the Truth" (Clapton, Whitlock),"Why Does Love Got to Be So Sad?" (Clapton, Whitlock), "Layla" (Clapton, Jim Gordon), and "Thorn Tree in the Garden" (Whitlock).

Αν θεσ να πείς δεν το έχει γράψει μόνο ο clapton συμφωνώ

Εκτός αν τα κιθαρισρικά μέρη τα έγραψε ο Gordon που είναι........ντράμμερ

 

 

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου