Προς το περιεχόμενο

Ζερβουδακης vs Βρεττος


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειδα σήμερα οτι υπάρχει μια διαμάχη μεταξυ των 2 καλλιτεχνων (δηλαδη ενος καλλιτεχνη και ενος κλαρινογαμπρου).

 

Ο λόγος, η διασκευή από τον Βρεττο, του τραγουδιου "Τ'ανείπωτα" χωρις τη συγκατάθεση του δημιουργού.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=aIxE1lWlHrQ#t=30

 

Ζερβουδάκης:

«Παρά την ρητή κατηγορηματική μου άρνηση και απαγόρευση να διασκευάσουν και να δισκογραφήσουν το τραγούδι μου "ΤΑ ΑΝΕΙΠΩΤΑ", κάποιοι με περισσό θράσος το έκαναν ΕΡΗΜΗΝ μου!!!

 

Απαγορεύω την οποιαδήποτε ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΚΤΕΛΕΣΗ από τον εν λόγω "κύριο" ("τραγουδιστή") καθώς και από την "εταιρία" με την οποία συνεργάζεται. Καταγγέλλω με όλη τη δύναμη του δίκιου μου την ΚΛΕΨΙΑ τους, λυπάμαι για το αισθητικό αποτέλεσμα που σας ταλαιπωρεί και σας υπόσχομαι ότι δεν θα το αφήσω έτσι!

Είναι η δεύτερη φορά που κάποιος σκυλεύει επάνω στην δουλειά μου προσπαθώντας να "ΑΡΠΑΞΕΙ".

 

Τον λόγο έχει πλέον η δικαιοσύνη. Έχω ήδη προσφύγει σε δικηγόρο για την περιπέτεια και την ζημία στην οποία υποβάλλομαι.

 

Αναμείνατε για την συνέχεια!»

 

 

 

Και αναρωτιέμαι, αν δεν υπαρχει η συγκαταθεση του δημιουργου, με πιο νομικο αλλά και ηθικό έρεισμα, προχωρησαν στη δισκογραφική δημοσιοποιηση του?

 

Είναι νοοτροπία μαφίας, που δε φοβαται δικαστήρια? Είναι προχειρότητα και βλακεία?

 

Επισης, και αδεια να εδινε ο Ζερβουδακης μετα από αυτή την διασκευή νομιζω θα έπρεπε να προσφύγει στη Χάγη ;D Αθλια ενορχήστρωση, αθλια παραγωγή, άθλια ερμηνεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Έχω ήδη προσφύγει σε δικηγόρο για την περιπέτεια και την ζημία στην οποία υποβάλλομαι.

 

 

 

Στον Δικηγόρο δεν «προσφεύγουμε».

Του δίδουμε εντολή.

Στη δικαιοσύνη προσφεύγουμε. :P

 

Κατά τα άλλα ΔΕΝ ξέρω τίποτα για την υπόθεση.  

 

Τέλος, όταν διάβασα τον τίτλο, νόμισα ότι το διασκεύασε ο Κώστας Βρεττός, και ήμουν περίεργος να το ακούσω.  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είναι βεβαιότητα ότι το θύμα δε θα μπλέξει με τα της δικαιοσύνης.

 

Έρεισμα; Ποιό έρεισμα; Ένα ωραίο τραγούδι που δεν είναι και άγνωστο ενορχηστρώνεται επί το Ποσειδωνιακότερον και γίνεται η νέα επιτυχία του 2014. Easy.

Οι αμφιβολίες του κοινού του Βρεττού θα φτάσουν μέχρι το "Ρε συυυυ, όντως του Βρεττού είναι αυτόοοο;" (τραβάει το μίνι)(τσεκάρει cleavage)(ψεκάζει άρωμα τους καρπούς και τους τρίβει μεταξύ τους)(κοζάρει πλαγιομετωπικά και με οίκτο την ασχημομούρα που μπαίνει στη τουαλέτα εκείνη την ώρα κάνοντας ότι μιλάει στο τηλέφωνο με γκόμενο)

 

 

 

 

Έχω κι εγώ υπόψιν ένα περιστατικό που δεν έχει πάρει δημοσιότητα. Τα ονόματα είναι αλλαγμένα:

Ο Ιάσωνας πήγε να ξεπεταχτεί στο ποπ υπογάστριο της εγχώριας σκηνής πριν από 15 - 20 χρόνια. Το όνομα, ακόμα και τότε, θα το αναγνώριζαν λίγοι. Κάποια τραγούδια άντεξαν όμως. Δίκαια νομίζω: νόστιμο κιθαριστικό ποπ/ροκ, καλές φωνές, γιατί όχι;

 

Με τα χρόνια διάφορα τραγούδια καβατζώθηκαν από διάφορους, χωρίς συγκατάθεση, χωρίς έστω μια επαφή για συζήτηση της πρόθεσης να γίνει διασκευή. Ο πιο "κύριος" από το συρφετό, ο Θεμιστοκλής, αναγνωρισμένο έντεχνο όνομα, πήρε μια μέρα τηλέφωνο και είπε "Γειά σου Ιάσωνα, ο Θεμιστοκλής είμαι. Σκοπεύω να πω το Τρύπιο Σαπιοκάραβο. Δε τρέχει τίποτα, έτσι;"

 

::)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ τον Fusion Βρεττό νόμισα για λίγο,όχι τον Γαβ γαβ...

 

:P Xαχαχα..

 

Με τον Κωστα παιζαμε μαζι καποια χρονια πριν καιρο. Δε νομίζω να διασκευάσει Ζερβουδάκη στα κοντά ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

:P Xαχαχα..

 

Με τον Κωστα παιζαμε μαζι καποια χρονια πριν καιρο. Δε νομίζω να διασκευάσει Ζερβουδάκη στα κοντά ;D

 

Μεγάλος παίκτης ο Βρεττός,just not my cup of tea που λένε και στο χωριό μου! ;D

 

Πολύ jazz! ;D ;D ;D 8)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

:P Xαχαχα..

 

Με τον Κωστα παιζαμε μαζι καποια χρονια πριν καιρο. Δε νομίζω να διασκευάσει Ζερβουδάκη στα κοντά ;D

 

Ο Κώστας μέχρι και Αλεξίου παίζει...άσχετα αν ακούγεται σαν Whitesnake!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηξερα ουτε τον εναν ουτε τον αλλον οποτε θα κρινω συγκρινοντας τις δυο εκτελεσεις:

 

ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ καλυτερος ο ΒΡΕΤΤΟΣ (και ΤΕΧΝΙΚΑ ως τραγουδιστης αλλα και ως ΕΡΜΗΝΕΥΤΗΣ)  

 

Eπισης ειναι πολυ καλυτερη η ενορχηστρωση στη διασκευη (σε σχεση με τη...σαλουφα του original που διεκδικει βραβειο "ανευροτητας"  ;D ),ειλικρινα απορω γιατι τον πειραξε τον συνθετη η διασκευη...

 

Βεβαια ξεχναω οτι στη χωρα που ζουμε ενα σεβαστο μερος του πληθυσμου,ειδικα των.."καλλιτεχνων" ,παιρνει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ στα σοβαρα τον ΕΑΥΤΟ του..... ::)

 

Διαβαζοντας την ανακοινωση του..."δημιουργου" για..το...κακο που εκαναν στο MAGNUΜ OPUS του  ;D περιμενα να ακουσω τουλαχιστον... βραζιλιανικο electorbeat με ενορχηστρωση heavy metal τραγουδισμενο απο την Τζουλια Αλεξανδρατου και την Ολγα Φαρμακη...κριμα δηλαδη γιατι το ΒΙΝΤΕΟ θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειλικρινα απορω γιατι τον πειραξε τον συνθετη η διασκευη...

 

Μαλλον επειδη δεν ειχε orchestra hit ήχο στο ρεφραιν και φώκιες με ζαρτιερες στο εξωφυλλο ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τοση φασαρια για μια ζεϊμπεκια της σειρας δεν μπορω να την καταλαβω...λες και εγινε disco διασκευη στο "Τα δυο σου χερια πηρανε" κανεις  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου