Προς το περιεχόμενο

Ζερβουδακης vs Βρεττος


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Δεν ηξερα ουτε τον εναν ουτε τον αλλον οποτε θα κρινω συγκρινοντας τις δυο εκτελεσεις:

 

ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ καλυτερος ο ΒΡΕΤΤΟΣ (και ΤΕΧΝΙΚΑ ως τραγουδιστης αλλα και ως ΕΡΜΗΝΕΥΤΗΣ)  

 

Eπισης ειναι πολυ καλυτερη η ενορχηστρωση στη διασκευη (σε σχεση με τη...σαλουφα του original που διεκδικει βραβειο "ανευροτητας"  ;D ),

 

 

Απαπαπαπα - Έμπορα των Εθνών  ;D

 

Είναι έντεχνο φίλος το πρώτο, αλλά δεν μου είσαι της κουλτούρας.  ;D

 

Τώρα σοβαρά, αν κάποιος δημιουργός δεν θέλει να δώσει κομμάτι του, είναι δικαίωμα του να μην το δώσει σε κάποιον που δεν είναι της αρεσκείας του.

 

Οπότε ο Βρεττός IMHO έδρασε αυθαίρετα. Ας πάνε στα δικαστήρια και ότι βρέξει ας κατεβάσει...

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλά και αυτοί το βγάλανε που το βγάλανε του βρετού το δώσανε?.... δεν το δίνανε της Πάολα(ς) εκεί να το βάλει στο live να πάει στο no3 να το κατεβάσουμε τζάμπα... ;D

 

πάντως το ίδιο στυλ διασκευή μου θυμίζει την πρικγηπέσσα από καρρά, καμία σχέση με το original του μάλαμα που ήταν και αρκετά παλιό κομάτι απλά πολλοί δεν το ξέρανε και σε τελείως διαφορετικπο ύφος, βέβαια μάλλον εκεί τα βρήκαν με τις δισκογραφικές ενώ εδώ όχι αλλά το μοτίβο νομίζω παραμένει το ίδιο.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι έντεχνο φίλος το πρώτο

 

α πες το μου ετσι...δηλαδη φιλως εντεχνο ειναι το ζεϊμπεκικο ΧΩΡΙΣ ντραμς και μπασο και με παραγωγη της πλακας και...ατεχνο το ζεϊμπεκικο ΜΕ ντραμς και μπασο και καλη παραγωγη  ;D

 

τι μαθαινει κανεις στο ντερνετ ρε παιδι μου.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηξερα ουτε τον εναν ουτε τον αλλον οποτε θα κρινω συγκρινοντας τις δυο εκτελεσεις:

 

ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ καλυτερος ο ΒΡΕΤΤΟΣ (και ΤΕΧΝΙΚΑ ως τραγουδιστης αλλα και ως ΕΡΜΗΝΕΥΤΗΣ)  

 

Eπισης ειναι πολυ καλυτερη η ενορχηστρωση στη διασκευη (σε σχεση με τη...σαλουφα του original που διεκδικει βραβειο "ανευροτητας"  ;D ),ειλικρινα απορω γιατι τον πειραξε τον συνθετη η διασκευη...

 

Βεβαια ξεχναω οτι στη χωρα που ζουμε ενα σεβαστο μερος του πληθυσμου,ειδικα των.."καλλιτεχνων" ,παιρνει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ στα σοβαρα τον ΕΑΥΤΟ του..... ::)

 

Διαβαζοντας την ανακοινωση του..."δημιουργου" για..το...κακο που εκαναν στο MAGNUΜ OPUS του  ;D περιμενα να ακουσω τουλαχιστον... βραζιλιανικο electorbeat με ενορχηστρωση heavy metal τραγουδισμενο απο την Τζουλια Αλεξανδρατου και την Ολγα Φαρμακη...κριμα δηλαδη γιατι το ΒΙΝΤΕΟ θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον ;D

 

Eνταξει, οταν το να εισαι αιρετικος γινεται μανιερα, υπαρχει προβλημα.

 

Το θεμα δεν ειναι αν μας αρεσει η οχι το ταδε η το δεινα, η χ ή η ψ παραγωγη, ουτε αν ο ενας ειναι κουλτουριαρης εντεχνος και ο αλλος σκυλας, αλλα το κατα ποσο προστατευεται αυτο που ολοι ονομαζουμε πνευματικη ιδιοκτησια, κατι για το οποιο, αν κρινω απο αλλα θεματα, κοπτομεθα....Original η pirated windows?

 

Χρειαζεται ή πρεπει να χρειαζεται η αδεια ενος καλλιτεχνη για τη διασκευη ή τη διακορευση ενος κομματιου?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζεται ή πρεπει να χρειαζεται η αδεια ενος καλλιτεχνη για τη διασκευη ή τη διακορευση ενος κομματιου?

 

εξαρταται απο το ποιος εχει τα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ...ενας ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ φανταζομαι ειναι πιο αρμοδιος να απαντησει....

 

παντως τα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ του θα τα εισπραξει ο συνθετης ετσι κι αλλοιως.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά προτιμώ την εκτέλεση του Ζερβουδάκη κι ας είναι Άθλια ο άλλος ο Βρεττός έκανε μια διασκευή που είναι της πίστας και της νύχτας, της κακώς εννοούμενης,και έχω την εντύπωση πως το τραγούδι γίνεται κάτι άλλο, και χωρίς την άδεια του Ζερβουδάκη, και είναι απορίας άξιον γιατί τέτοια επιμονή γι αυτό το τραγούδι.

 

Η αντίδραση του Ζερβουδάκη είναι υπερβολική αλλά είναι και δικαίωμα του, θα μου πεις έχουν γίνει τερατουργήματα-διασκευές πολύ χειρότερα από αυτό,χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι πρέπει να συνεχίσουν να γίνονται κι άλλες.

 

Προφανώς  υπάρχει φανερή αντιπάθεια καλλιτεχνών διαφορετικής νοοτροπίας-χώρου κλπ εκεί εντοπίζεται το πρόβλημα, πχ αν ήθελε να το διασκευάσει ο Κότσιρας η ο Σαββόπουλος, ο Ζερβ. μάλλον δεν θα είχε πρόβλημα ενώ με τον Σφακιανάκη θα έβγαζε φλύκταινες ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα συνεπεια, αν οπως φαινεται, δεν υπηρξε αδεια του original τραγουδιαρη (αν αυτος ειναι ο συνθετης), κακως εγινε η επανεκτελεση. Τα κινητρα, ποιοτικα, εντεχνα,  καβαλημενο καλαμι, χρηματικα (καλα αυτο μαλλον σαν ανεκδοτο μου ακουγεται με την τρεχουσα κατασταση της δισκογραφιας) κλπ με αφηνουν (και θα επρεπε να μας αφηνουν) παγερα αδιαφορο.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειπα ουτε τον ενανε ουτε τον αλλονε ξερω...απλα σχολιασα αυτο που ΑΚΟΥΣΑ... ;) αλλα και αυτα που ΔΙΑΒΑΣΑ...

 

Τωρα αν ΟΝΤΩΣ παρανομησε η ΕΤΑΙΡΙΑ του Βρεττου φανταζομαι τα δικαστηρια (σε καμμια 50αρια χρονια που θα γινει η δικη  ;D) θα αποφασισουν...

 

Για αλλη μια φορα παντως θα σου πω οτι το να παιρνουμε τον εαυτο μας υπερβολικα στα σοβαρα βλαπτει την υγεια...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Συμφωνοι, μονο που σε αυτη τη περιπτωση εαν ο δευτερος επραξε με το σκεπτικο "ας κανω εγω τη ματσακανια και ασε τον αλλον να τραβιεται στον αρειο παγο" τονωνει ακομη περισσοτερο την αισθηση ΕΝΤΕΧΝΟΥ και κουλτουριαρη, του πρωτου. Αυτοτροφοδοτουμενο κυκλωμα made in Greece.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ φοβαμαι ότι ειναι αυτο που ειπε ο Εαρεντιλ. Βασίζονται δηλαδή στην ευκολία καταποσης και την ελλειψη αισθητικων κριτηριων των σκυλαδων. Μπορει στην τελική να βγαλουν περισσότερα από το προστιμο και να συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου