Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη bridge σε Squier telecaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To ξερω... Και μαλλον θα πρεπει να κλεισω τις παλιες τρυπες και να κανω 4 καινουργιες - Ο καβαλαρης μου ειναι λιιιγο διαφορετικος απο της american. Τι string spacing εχεις εσυ? Εμενα ειναι απο Μι σε Μι 54-55mm. Φοβαμαι οτι και οι τρυπες για τις χορδες οτι δεν θα ταιριαξουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλ δεν ειναι σαν της American Standard? SF δες κι αυτο, δεν θα ταιριαξει λες?

 

http://splitrockguitars.com/TeleBridge/BardenAmericanBridgeInst.jpg

 

οχι δεν θα ταιριαξει,η am std εχει διαφορετικες τρυπες απο την squier

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται τελικα. Το βασικο προβλημα ακομα και να μπει η γεφυρα συμφωνα με τις τρυπες των χορδων ειναι η αλλαγη της θεσης του μαγνητη. Θα πρεπει να αλλαξει θεση ο μαγνητης (παει πιο κοντα στο pickguard) και μπορει το cavity να θελει σκαψιμο και πανε παρε μια αλλη κιθαρα...  ;D ;D

 

Η μονη (μεσοβεζικη) λυση που βλεπω εγω ειναι να κανεις 3 τρυπες στον καβαλαρη στο καθετο σημειο (αναμεσα στις βιδες απο τα βαγονακια - 3  ζευγη ανα 2) και να βαλει 3 μακριες βιδες με ελατηρια και brass ή οτι αλλο υλικο saddles. Μ αυτον τον τοπο η γεφυρα γινεται και top loader (απο τις τρυπες των παλιων 6 βιδων). Σωστοστ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι ακομα: Αν βαλω bend steel saddles θα αποκτησω πιο πολυ quack + twang ή λεω π@π@ριες? Με τι αλλο θα μπορουσα να αλλαξω τα saddes για να ακουστει πιο tele?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τιποτα,αστην ησυχη μια χαρα ειναι,καλυτερα να βαλεις καλυτερους μαγνητες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις χαλαρωσω απο τις σπαταλες, επομενη κινηση ειναι ενα σετ Tonerider.  ;D ;D ;D

A, και ενα σωστο wiring (cts, orαnge drop, 4 θεσιος κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, η αληθεια ειναι οτι σημερα πρωτοαγορασα tele για πρωτη φορα (αυτο το thread που κανατε κωλοπαιδα μας αναψε...!!!). Εχω κανει πολλα αλλα wiring σε strat, J bass, PJ bass, Stingray κλπ. Θα το βρω καπου, που θα μου παει. Αν εχεις κατι κατα νου, ριχτο, ειμαι ολος αυτια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έκανα στην pinecaster, ενθουσιασμένος με την ιδέα του να έχω 1 ακόμα ήχο στην καβάντζα. Το θέμα είναι ότι τελικά μου ακουγόταν καλά μόνο όταν έπαιζα slide, και τώρα την έχω κουρδισμένη σε open G. Το απλο τριθέσιο wiring είναι μια χαρά και σου παρέχει ότι χρειάζεσαι.

 

Αν μπορείς να βρεις κάποιον που να έχει, δοκίμασέ το να δεις αν σου κάνει.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου