Προς το περιεχόμενο

Είμαι αμερική και θέλω συμβουλή για αγορά..


ManMara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να με βοηθήσει με το εξής πρόβλημα.. Είμαι αμερική για 10 μέρες και σκέφτομαι να πάρω έναν ενισχυτή Crown, να τον βάλω στη βαλίτσα μου και να τον φέρω Ελλάδα μόλις γυρίσω... Γλυτώνω ακριβώς τα μισά λεφτά αν το κάνω αυτό από ότι να τον αγόραζα από thomann. Το θέμα είναι αν πετάξω την κούτα του και τον βάλω χύμα μέσα στη βαλίτσα μου είναι πολύ πιθανόν να με βάλουν να πληρώσω τελωνείο? Έχω ακούσει διάφορες συμβουλές του τύπου ''πακέταρέ το για δώρο'' ή ''χάραξέ το λίγο για να φαίνεται μεταχειρισμένο''..

 

Καμιά συμβουλή????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σε ζηλεύω... ;D Επειδή σχεδόν πάντα ψωνίζω από Αμερική είτε με παραγγελία είτε όταν βρίσκομαι εκεί,τα πράγματα είναι πολύ απλά.

 

Στην περίπτωσή σου,έχεις ήδη πληρώσει τους φόρους της πολιτείας στην οποία έχει την έδρα της η επιχείρηση(εκτός αν τους είπες οτί προορίζεται για export,που εντελώς φιλικά δεν νομίζω να έκανες... ;D),οπότε κατά μία έννοια είσαι νόμιμος.Θα σου πρότεινα όπως είπες και συ,να πετάξεις τη συσκευασία και να το πάρεις στο χέρι σαν να ήταν βαλίτσα.Μόλις φτάσεις στο θρυλικό ΕΛ-ΒΕΝ,ενώ έχεις Ελληνική υπηκοότητα,θα πρέπει προσωρινά να αποκτήσεις την...Κινεζικήν! ;D

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πληρωσεις.

Κατ αρχην δε δηλωσες κατι τετοιο κατα την εξοδος απο Ελλαδα.

Στα ηλεκτρονικα εχουν καψουρα στα τελωνεια.

Και δωρο να πεις πως ηταν(αν τους πεισεις) καμια 100αρα-150αρα θα τη φας.

Ευχομαι πως οχι αλλα το σκηνικο που περνας το εζησα προσφατα.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Το Τελωνείο σε γενικές γραμμές είναι υπεύθυνο κυρίως για την επιβολή και είσπραξη δασμοφορολογικών επιβαρύνσεων σε αγαθά, την περιφρούρηση της ασφάλειας της αλυσίδας προμηθειών των εμπορευμάτων, την επιβολή απαγορεύσεων και περιορισμών στην εισαγωγή, εξαγωγή και διαμετακόμιση ορισμένων αγαθών και την προστασία της υγείας και ασφάλειας των καταναλωτών.

 

Από ΕΔΩ.

 

Τώρα να δώσω και την υπερομαντική (το παραδέχομαι) και αθώα γνώμη μου.

 

Δηλ, πας Αμερική και λες... "για να δω, μήπως μπορώ να κλέψω το κράτος για να γλυτώσω για πάρτυ μου...", έτσι δεν είναι; Κι εμένα μου έχει περάσει απ'το μυαλό το παραδέχομαι, αλλά δεν τόλμησα γιατί πολύ απλά κόλωσα (και ήταν μικρόφωνα που είναι ελάχιστα σε σχέση με έναν ενισχυτή).

 

Αλλά το ερώτημα παραμένει: Αν όλοι τελικά το κάνουμε αυτό, που σταματάμε; Γιατί να μη γλυτώσουμε το ΦΠΑ αν μπορούμε; Τους φόρους; κλπ, κλπ...

 

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ΕΔΩ.

 

Τώρα να δώσω και την υπερομαντική (το παραδέχομαι) και αθώα γνώμη μου.

 

Δηλ, πας Αμερική και λες... "για να δω, μήπως μπορώ να κλέψω το κράτος για να γλυτώσω για πάρτυ μου...", έτσι δεν είναι; Κι εμένα μου έχει περάσει απ'το μυαλό το παραδέχομαι, αλλά δεν τόλμησα γιατί πολύ απλά κόλωσα (και ήταν μικρόφωνα που είναι ελάχιστα σε σχέση με έναν ενισχυτή).

 

Αλλά το ερώτημα παραμένει: Αν όλοι τελικά το κάνουμε αυτό, που σταματάμε; Γιατί να μη γλυτώσουμε το ΦΠΑ αν μπορούμε; Τους φόρους; κλπ, κλπ...

 

:(

 

 

Ανοίγεις μεγάλη συζήτηση που μοιραία και με μαθηματική ακρίβεια θα εξελιχθεί σε πολιτική,οπότε άστο καλύτερα...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε έχω κάνει το ταξίδι ΗΠΑ-Αθήνα πολλές φορές, καμία φορά δεν μου έκαναν έλεγχο, βαριούνται που ζούν στα τελωνεία, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να περάσεις έτσι κι εσύ

 

αν - όλως περιέργως - σε βάλουν στον κυνήγι οι Ερινύες, πήγαινε ένα ταξιδάκι στη μονή Βατοπεδίου και εξομολογήσου το, θα σε στηρίξουν

 

αν πάλι σου πέφτει μακριά το Άγιο Όρος, πήγαινε ένα Σάββατο ή Κυριακή στην κοντινώτερη Εφορία και εξομολογήσου  ψυθιριστα στην εξώπορτα του κτιρίου, κι εκεί δουλεύουν ενάρετοι άνθρωποι οπότε το κτίριο έχει μια ιδιαίτερη αύρα

 

ή στο Δημαρχείο ή στην Πολεοδομία... καταλαβαίνεις τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις τον ενισχυτή σε συσκευασία, αν δεν έχεις σε εμφανές σημείο απόδειξη αγοράς και πετάς για Ελλάδα με ενδιάμεσο σταθμό Ευρωπαϊκή πόλη, είσαι ΟΚ.

Σε απευθείας πτήση απο Αμερική ναι, μπορεί και να σε τσεκάρουν αν δε βαριούνται.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Αλλά το ερώτημα παραμένει: Αν όλοι τελικά το κάνουμε αυτό, που σταματάμε; Γιατί να μη γλυτώσουμε το ΦΠΑ αν μπορούμε; Τους φόρους; κλπ, κλπ...

 

 

Έλα ντε, γιατί;

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου