Προς το περιεχόμενο

2 θεματακια για εφφε...g-force και g-lab


treloagori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δυο θεματακια που με καινε τελευταια και μερικες ερωτησουλες αριθμημενες οποιος εχει εμπειρια να βοηθησει...να πω οτι δεν παιζω live οποτε μην σκεφτουμε κουβαλημα και τετοια....

 

1)η g-force αξιζει η ειναι κατι υπερβολικο για καποιον που θελει 2 delay,revers delay,1-2 chorus,2-3 reverb και κανα flanger?γιατι σκεφτομαι οτι αν παρω ολα αυτα σε hi-end πεταλακια θα τα φτασω αυτα τα χρηματα...αλλιως να παω για κατι πιο απλο οπως g-major η ακομα και πεταλακια πιο οικονομικα...δεν ειμαι ανθρωπος πόυ ψαχνω τρελλους ηχους αλλα καλη ποιοτητα ενος εφφε...

 

2)η g-force συνδεεται με 2 ενισχυτες ταυτοχρονα ετσι ωστε με amp switch να μπορω να το εχω και στους 2 ενισχυτες?

 

3)ειδα στον θωμα αυτο  http://www.thomann.de/gr/g_lab_mgc_6_midi_controller.htm...ειναι κατι που με ενδιαφερει γιατι θελω για καθενα απ τους 2 ενισχυτες μου αρκετα πεταλακια και σκεφτηκα οτι εχοντας πανω απο 2 overdrive πεταλια σε μια λουπα ηδη αρχιζω και χανω αρκετα σε σημα ειδικα σε fender ενισχυτη που θελω τα καθαρα του τουλαχιστον οσο πιο καλα γινεται οπως οταν ειμαι καρφι με καρφι με την κιθαρα...οποτε σκεφτομουν εκτος απο 2 λουπες με διαφορετικα πεταλια η καθεμια για να μην μαζευονται πολλα σε σειρα και χανω σε σημα να αφησω και μια λουπα σκετη ωστε να εχω το καθαρο μου οσο γινεται χωρις παρεμβολες...

 

4)ειναι καλυτερα να παρω αντι για το g-lab ενα LOOP SWITCHER με 2 η και παραπανω αν βρω λουπες? γιατι μαλλον η g-lab μπαινει σε effects loop και οχι μπροστα απο ενισχυτη οποτε θα ισχυει μονο για τα εφφε χρονου το συγκεκριμενο μηχανημα

 

5)τελος επειδη χανουμε λιγο σημα απο τα πολλα πεταλια μηπως με ενα πεταλακι  εξτρα συνεχως αναμμενο σαν volume η booster ανεβαζοντας τα db θα εφερνα στα ισα του το αυθεντικο σημα του ενισχυτη η λεω βλακειες?

 

ευχαριστω και συγνωμη για το κουραστικο ποστ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παναγιωτη ολα τα TC-Electronics εχουνε στερεο εξοδο για να την στηλεις οπου θελεις.

Αυτα που ειδες στο G-System που εχει 4 λουπες, ειναι για να βαλεις μεχρι 4 πεταλακια, τα οποια θα περασουνε απο τα εφφε και θα βγουν στην στερεο εξοδο του G-System.

Θα σου ελεγα να παρεις το Nova System που ειναι ποιο φτηνο και εχει πολυ καλα εφφε.

 

μακης μπερδεψες τα g (g-force,g-major,g-system,g-lab... g-spot  ;D ;D ;D )

 

δεν εγινε αναφορα στο gsystem αλλα στο g-lab (τελειως διαφορετικο πραγμα)  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι εχουν στερεωφονικο σημα σημαινει οτι μπορω να το συνδεσω στο input 2 ενισχυτων αλλα επειδη υπαρχει περιπτωση να προσθεσω ολο και κανα πεταλακι παλι(η και περισσοτερα) θελω να το χρησιμοποιησω στην λουπα 2 ενισχυτων...σε τετοια περιπτωση τι κανω?παιρνω ενα κουτι που να βγαζει απο μια λουπα 2 και παω την καθε μια στον καθε ενισχυτη ξεχωριστα?

 

γενικα πολυ το εχω φοβηθει να βαλω στο input του ενισχυτη οτιδηποτε εχει σχεση με πολυεφφε γιατι φοβαμαι οτι θα χασει πολυ τον χαρακτηρα του...ειδικα τα εφφε χρονου δεν τολμαω με τιποτα να τα βαλω μπροστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα πολυ το εχω φοβηθει να βαλω στο input του ενισχυτη οτιδηποτε εχει σχεση με πολυεφφε γιατι φοβαμαι οτι θα χασει πολυ τον χαρακτηρα του...ειδικα τα εφφε χρονου δεν τολμαω με τιποτα να τα βαλω μπροστα...

 

αν ηταν να χανονταν ετσι οι...χαρακτηρες των ενισχυτων ζητω που καηκαμε.... ;D μια χαρα χαρακτηρα θα εχει ο..ενισχυτης (τουλαχιστον το ιδιο...καλος χαρακτηρας θα ειναι με τους ενισχυτες ΧΙΛΙΑΔΩΝ κιθαριστων που δεν εχουν effect loop)

 

& για να ειμαστε και σοβαροι ο ΜΟΝΟΣ τροπος να εχεις ...100% τον ηχο ΜΟΝΟ του ενισχυτη σου ειναι να παιζεις ΚΑΡΦΙ-ΚΑΡΦΙ χωρις ΚΑΝΕΝΑ εφε.

 

που θελω τα καθαρα του τουλαχιστον οσο πιο καλα γινεται οπως οταν ειμαι καρφι με καρφι με την κιθαρα.

 

δωσε 100 ευρω και παρα ενα καλο low impedance buffer μονο αυτο θα σε "σωσει"

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα τωρα ειναι να εχω καλη ποιοτητα ηχου...απλα δεν ειμαι και ο τυπος που θα ασχοληθει με τις ωρες να φτιαχνει ηχους γιατι θα χασω ωρα απο την μελετη μου και δεν ξαναπεφτω σε αυτην την παγιδα...μαλλον για nova system θα παω...ελπιζω να μην τζιτζικιζει πολυ γιατι απο ενα πεταλι nova reverb που ειχα δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενος...γι αυτο φοβαμαι και ελεγα να παω στα σιγουρα στο g-force...880 απο ιντερνετ το εχει ο νακας...και να εχω και το input μου αδειο να χωσω πραμα μπροστα...τι λετε?(το κακο ειναι απλα οτι απο το g-force δεν θα παρω ουτε το 50% των δυνατοτητων του,θελω απλα την ποιοτητα του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα τωρα ειναι να εχω καλη ποιοτητα ηχου...απλα δεν ειμαι και ο τυπος που θα ασχοληθει με τις ωρες να φτιαχνει ηχους γιατι θα χασω ωρα απο την μελετη μου και δεν ξαναπεφτω σε αυτην την παγιδα...μαλλον για nova system θα παω...ελπιζω να μην τζιτζικιζει πολυ γιατι απο ενα πεταλι nova reverb που ειχα δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενος...γι αυτο φοβαμαι και ελεγα να παω στα σιγουρα στο g-force...880 απο ιντερνετ το εχει ο νακας...και να εχω και το input μου αδειο να χωσω πραμα μπροστα...τι λετε?(το κακο ειναι απλα οτι απο το g-force δεν θα παρω ουτε το 50% των δυνατοτητων του,θελω απλα την ποιοτητα του)

Γιωργο εαν δεν σου αρεσε, το Nova reverb & Nova delay,μην παρεις TC

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα δεν ειμαι και ο τυπος που θα ασχοληθει με τις ωρες να φτιαχνει ηχους

 

τοτε απλα δεν προκειται ΠΟΤΕ να εχεις καλο ηχο,it is that simple.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου