Προς το περιεχόμενο

μικρόφωνο για ακουστική κιθάρα σε live


gerrard

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς ότι λέει ο τίτλος παιδιά. Ψάχνω για ένα μικρόφωνο για να παίζω σε live. Να σημειωθεί πως έχω δοκιμάσει με μαγνήτες - di, και με πιεζο κλπ. Ο μόνος ήχος που μου κάνει είναι αυτός που βγαίνει straight απο την κιθάρα.

 

να πούμε μέχρι 100 ευρω πάνω - κάτω

 

περιμένω προτάσεις σας!

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς ότι λέει ο τίτλος παιδιά. Ψάχνω για ένα μικρόφωνο για να παίζω σε live. Να σημειωθεί πως έχω δοκιμάσει με μαγνήτες - di, και με πιεζο κλπ. Ο μόνος ήχος που μου κάνει είναι αυτός που βγαίνει straight απο την κιθάρα.

 

να πούμε μέχρι 100 ευρω πάνω - κάτω

 

περιμένω προτάσεις σας!

 

καταρχήν για να λύνουμε παρεξηγήσεις ο ήχος που ακούς στους δίσκους είναι πυκνωτικά που κάνουν 10 φορές πάνω απο όσα δίνεις  ;) και δεν κάνουν έτσι κι αλλιώς για Live

 

ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=226

 

μόνο με μικρόφωνο δύσκολα θα βγεις... θα σφυράει, δε θα μπορείς να κουνηθείς...

δοκίμασε και καμιά κάψα με καλό προενισχυτή

εγώ παίζω με κάψα ΤΑΡ και προενισχυτή fishman eq platinum

(και δε μπορώ κρυστάλλους και μαγνήτες, θέλω φυσικό ήχο και... τον πλησιάζω)

 

επίσης η fishman βγάζει κάτι μαραφέτια με κρυσταλλο και μικρόφωνο που παίζουν καλά

 

τέλος η l.r.baggs βγάζει τρελά πράγματα, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν για να λύνουμε παρεξηγήσεις ο ήχος που ακούς στους δίσκους είναι πυκνωτικά που κάνουν 10 φορές πάνω απο όσα δίνεις  ;) και δεν κάνουν έτσι κι αλλιώς για Live

 

ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=226

 

μόνο με μικρόφωνο δύσκολα θα βγεις... θα σφυράει, δε θα μπορείς να κουνηθείς...

δοκίμασε και καμιά κάψα με καλό προενισχυτή

εγώ παίζω με κάψα ΤΑΡ και προενισχυτή fishman eq platinum

(και δε μπορώ κρυστάλλους και μαγνήτες, θέλω φυσικό ήχο και... τον πλησιάζω)

 

επίσης η fishman βγάζει κάτι μαραφέτια με κρυσταλλο και μικρόφωνο που παίζουν καλά

 

τέλος η l.r.baggs βγάζει τρελά πράγματα, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία

 

 

έχω διαβάσει το άρθρο. Ξέρω τα υπερ και τα κατά, εχω κάνει live με μικρόφωνο, δεν με πειράζει να μην μπορώ να κουνηθώ κλπ..

 

ζητάω να μου προτείνετε κάποιο κατα τη γνώμη σας καλό (για τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω )μικρόφωνο.  :)

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτινα το Rode M3 για το budget σου...στα υποψην οτι ειναι πυκνωτικο και ως εκτουτου χρειαζεται fantom power για να λειτουργησει (...οποτε θα χρειαστει να το συνδεσεις σε κονσολα που διαθετει φαντομ) και επισης οτι θα σε παιδευσει σε ''θορυβώδες'' stage.Ειναι παντως αρκετα διαυγες,με καλη περιοχη αποκρισης.

...we care a lot...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτινα το Rode M3 για το budget σου...στα υποψην οτι ειναι πυκνωτικο και ως εκτουτου χρειαζεται fantom power για να λειτουργησει (...οποτε θα χρειαστει να το συνδεσεις σε κονσολα που διαθετει φαντομ) και επισης οτι θα σε παιδευσει σε ''θορυβώδες'' stage.Ειναι παντως αρκετα διαυγες,με καλη περιοχη αποκρισης.

 

ευχαριστώ φίλε mace! μόλις το τσέκαρα και στο thomann και είναι ακριβώς στα χρήματα που θέλω! θα ρίξω και μια ματιά μήπως το βρώ κάπου στην Αθήνα. 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ε καλα...κλασσικη και δοκιμασμενη συνταγη για να γραψεις ηλεκτρικες κιθαρες και ισως τυμπανα...στα ακουστικα οργανα δεν ειναι και οτι καλυτερο...παντως εχει μεγαλες ανοχες στο feedback και ειναι μια καλη λυση αν εχεις σκοπο να το χρησιμοποιησεις σε πολλες διαφορετικες εφαρμογες και δεν εχεις τα χρηματα για πιο εξειδικευμένα μικροφωνα...

...we care a lot...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου