Προς το περιεχόμενο

Neck specs


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Οι διαστάσεις του μπράτσου δέν ήταν ποτέ το δυνατό μου σημείο, αλλά τελευταία έχω ένα θεματάκι και χρειάζομαι συμβουλές.

Έχω στην κατοχή μου μια Fender Telecaster special made in Japan μοντέλο περίπου 1998.

Πολύ ωραία κιθάρα, την παίζω χρόνια κλπ κλπ κλπ

Πρίν μερικούς μήνες, μου δανείσανε μια Line 6 Variax 300. Την έπαιξα όλο το καλοκαίρι, και τώρα που προσπάθησα να γυρίσω στην Tele, δυσκολεύομαι με το μανίκι της. Έψαξα στο web για τις διαστάσεις του neck της Variax και βρήκα οτι είναι:

One piece maple neck with Indian rosewood fingerboard

22 medium profile frets

25 1/2" scale length

12" fingerboard radius

 

Τώρα ξέρω οτι αυτό μου ταιριάζει πολύ, αλλά δέν έχω ιδέα τι neck έχει η Tele.

Η ερώτηση κατ αρχήν είναι άν ξέρει κάποιος (ακούς SF) ? ? ?  ;)

τα specs του neck της Tele.

Μετά βλέπουμε άν πάμε για neck ή κιθάρας, γιατί η Variax καλό μανίκι μέν, αλλά sustain άστο καλύτερα...

Το modeling στην γέννηση του...

Στο μέλλον ίσως χτυπήσω μια JTV αλλά ως τότε please help...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το radius απο 9,5 σε 12 δεν εχει και τρελη διαφορα αλλα αν ειναι 7,25 εχει τεραστια θα ελεγα.αλλα μηπως ειναι θεμα και το πισω μερος του μανικιου?δλδ ειναι της τελε πιο παχυ?

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκτός απο το radius, που πιθανότατα είναι 7,25, οι Γιαπωνέζες έχουν και vintage τάστα,

αν καλοέμαθες με τα bends σε 12'' και ψηλότερα τάστα είναι δύσκολος ο δρόμος της...

επιστροφής. Σκέφτεσαι να αλλάξεις μπράτσο στην tele?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα τάστα στην Variax είναι medium.

Το μανίκι της Tele είναι σίγουρα παχύτερο πίσω, αλλά νομίζω ότι έχει μικρότερο radius απο 12". Είμαι σχεδόν σίγουρος γι αυτό, απο αίσθηση περισσότερο. Νομίζω οτι είναι και πιο στενό. Δέν ξέρω άν θα αλλάξω μπράτσο, αλλά πρώτα θέλω να καταλάβω τι μου φταίει...

Ίσως αλλάξω μπράτσο ίσως και κιθάρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε 7.25" είτε 9.5" θα'ναι το radius και τα τάστα είτε medium είτε vintage στην tele σου. Εφόσον ξέρεις πλέον τι σε βολεύει καλύτερα (προφανώς κάτι πιο "μοντέρνο") είτε προχωράς σε αλλαγή μανικιού (προτιμότερο κατ'εμέ) είτε σε αλλαγή κιθάρας. Simple.  :)

 

Θα διαφωνήσω πάντως με το ότι από 9.5" σε 12" δεν υπάρχει διακριτή διαφορά, αν και είναι η όλη "σούμα" των specs που κάνουν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ξέρω οτι αυτό μου ταιριάζει πολύ, αλλά δέν έχω ιδέα τι neck έχει η Tele.

Η ερώτηση κατ αρχήν είναι άν ξέρει κάποιος (ακούς SF) ? ? ?

 

ποσταρε μια φωτο της για να καταλαβω ποια κιθαρα ειναι.

 

παντως στη συντριπτικη τους πλειοψηφια οι γιαπωνεζικες εχουν 7,25" radius & vintage frets,αυτο που σε ενοχλει στη κιθαρα σου βεβαια δεν ειναι το radius αλλα τα ΑΘΛΙΑ vintage frets,μπορει βεβαια απλα και να θελει μονο καλυτερο σετ απ. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν SF ποστάρω ότι έχω απο φωτο, μόνο που είναι απο κινητό και η ανάλυση είναι φτωχή. Άν δεν σου κάνει για αναγνώριση, πές μου να βγάλω άλλες.

 

TELE2.jpg

TELE3.jpg

TELE5.jpg

TELE4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7.25'' με vintage τάστα είναι

 

ακριβως...

 

 

Φοβερη κιθαρα (ειχα παλια την ασπρη)  ,μη πειραξεις τη γεφυρα ειναι μια χαρα..(αλλαξε ομως τον κατω μαγνητη ειναι χαλια)

 

Εχεις και καλη παρεα

 

edgetele.jpg

 

 

να και ο ιαπωνικος καταλογος

 

fenderjtlg.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Superfunk. Ξέρω οτι έχω μια καταπληκτική κιθάρα, και τώρα που ξέρω οτι έχω και καλή παρέα χαίρομαι περισσότερο. Τα τάστα μετά απο 12 χρόνια που την έχω δέν είναι και στην καλύτερή τους κατάσταση αλλά ίσως όταν τα αλλάξω να κοιτάξω για κάτι καλύτερο. Πάντως είναι παρηγοριά να ξέρω οτι μάλλον δέν μου φταίει το radius. Θα δοκιμάσω πάντως και διάφορα μανίκια ( ας είναι καλά οι φίλοι ) για να σιγουρευτώ.

Για τους μαγνήτες μου έχουν πει και άλλοι, τι θα με συμβούλευες να βάλω? Θα ήθελα λίγο περισσότερο γκάζι είναι η αλήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου