Προς το περιεχόμενο

Τι πεταλάκια προτείνετε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι πεταλάκια προτείνετε για blues, classic rock, psychedelic rock?

 

Τι πιστεύετε οτι είναι απαραίτητο? και πιο μοντέλο θα προτείνατε για το καθένα?

 

Δε θα ήθελα να ξεπεράσω τα 400€...

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) wha-whA=>Dunlop Cry Baby γύρω στο κατοστάρικο

 

2)Overdrive=> Ibanez tubescreamer κλόνο (π.χ. ts9) ή κανένα boss sd1(τίμιο και αθάνατο) μή δώσεις πάνω από εκατό για το πρώτο και πενήντα για το δεύτερο.

 

3)Chorus ή/και Vibe. Προσωπικά προτιμώ τα vibe πετάλια αλλά τα dedicated και κατά τη γνώμη μου καλά (fulltone) ξεφεύγουν στην τιμή τους. Θα σου πρότεινα ένα Visual Sound Liquid Chorus που βγαίνει γύρω στα 120 ευρά και είναι επίσης αξιοπρεπέστατο κατά την γνώμη μου.

 

4) Delay=> Χάος!! Ξεκινάς με ένα boss DD# ή έμα από τα οικονομικά της electroharmonix όπως το memory boy ή memory toy. Υπολόγισε κανένα κατοστάρικο και για αυτά. Εναλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις το Η2Ο της Visual Sound που είναι διπλό πετάλι (Delay-Chorus) και λύνεις και το  θέμα(3).

 

Υπολόγισε και ένα 30άρι για τα μεταξύ τους καλώδια, ένα επιπλέον καλώδιο μέχρι τα πετάλια και αργότερα ένα τροφοδοτικά να μη γεμίζει ο τόπος μπαταρίες.

 

Τα παραπάνω πετάλια είναι τα συνήθη, θα σε καλύψουν σε ένα μεγάλο εύρος χροιών (προσεγγιστικά πάντα) και μπορείς πολύ εύκολα να τα μεταπωλήσεις ή να τα βρείς μεταχειρισμένα. Οι τιμές που σου έγραψα παραπάνω είναι προσεγγιστικά από αυτές που έχω δει κατά καιρούς. Επισκέψου την σελίδα του Thomann για να δεις επακριβώς που κυμαίνονται.

 

Καλή Αρχή!

Εδιτ: Το Ts9 είναι Tubescreamer απλά δεν είναι TS808 ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν άπειρες προτάσεις γιατί αυτό που ζητάς είναι πολύ γενικό. Καλύτερα να μας περιγράψεις τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου από μπάντες, κιθαρίστες, ίσως να μας περιγράψεις και τους ήχους που θέλεις να βγάλεις!

Για να προτείνω και κάτι γενικό, αν εγώ ήθελα να παίξω αυτα που είπες θα έπαιρνα σίγουρα: overdrive-distortion, delay, phaser, vibe, wah, fuzz και δεν ξέρω τι άλλο θα μου ερχόταν στην  ;)πορεία. Αλλά αυτα θα χρησιμοποιούσα εγώ! Ο καθένας όμως έχει διαφορετική εντύπωση για τον ήχο του κάθε είδους! Γιαυτό γίνε πιο συγκεκριμένος!  ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MMM το novasystem φαίνεται καλή περίπτωση. Το έχω προσέξει στο (κοντινό) παρελθόν αλλά δεν έτυχε να το ακούσω -εννοώ πέρα από youtube. Αυτό το αναλογικό drivesection με τα ψηφιακά καλούδια είναι καλή πατέντα. GeorgeKz είσαι κάτοχος?

Τι λέει το μηχάνημα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MMM το novasystem φαίνεται καλή περίπτωση. Το έχω προσέξει στο (κοντινό) παρελθόν αλλά δεν έτυχε να το ακούσω -εννοώ πέρα από youtube. Αυτό το αναλογικό drivesection με τα ψηφιακά καλούδια είναι καλή πατέντα. GeorgeKz είσαι κάτοχος?

Τι λέει το μηχάνημα?

 

 

Μπα ενα Nova repeater εχω μονο και περιμενω να μου ερθει και ενα Nova drive συντομα,αλλα σαν ολοκληρωμενη προταση το nova system νομιζω για τα λεφτα του ειναι παρα παρα πολυ καλη περιπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πεταλάκια προτείνετε για blues, classic rock, psychedelic rock?

 

Τι πιστεύετε οτι είναι απαραίτητο? και πιο μοντέλο θα προτείνατε για το καθένα?

 

για τα 2 πρωτα ειδη απαραιτητο δεν ειναι ΚΑΝΕΝΑ πεταλι (εκατονταδες κιθαριστες σε αυτα τα ηδη απλα χρησιμοποιουν ενα..καλωδιο και την κιθαρα τους...σε εναν αξιοπρεπη ενισχυτη)

 

απο εκει και περα  στην εποχη μας καλο ειναι να εχεις τουλαχιστον 1 πεταλακι overdrive (εξαιρετικη σειρα ειναι η Hardwire της  Digitech & το tube CM2 Tube Overdrive)

 

ενα delay ειναι στην εποχη μας "εκ των ουκ ανευ" για τα περισσοτερα ειδη μουσικης IMHO το καλυτερο value for money ειναι το BOSS DD20 μια και δεν υπαρχει περιπτωση να μην καλυψει την οποιαδηποτε αναγκη εχεις για delay

 

απο εκει και περα αρχιζει το...χαος... :)

 

α,φυσικα μη ξεχασεις το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ πεταλι που θα πρεπει οπωσδηποτε να αγορασεις..το ΚΟΥΡΔΙΣΤΗΡΙ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα 2 πρωτα ειδη απαραιτητο δεν ειναι ΚΑΝΕΝΑ πεταλι (εκατονταδες κιθαριστες σε αυτα τα ηδη απλα χρησιμοποιουν ενα..καλωδιο και την κιθαρα τους...σε εναν αξιοπρεπη ενισχυτη)

 

απο εκει και περα  στην εποχη μας καλο ειναι να εχεις τουλαχιστον 1 πεταλακι overdrive (εξαιρετικη σειρα ειναι η Hardwire της  Digitech & το tube CM2 Tube Overdrive)

 

ενα delay ειναι στην εποχη μας "εκ των ουκ ανευ" για τα περισσοτερα ειδη μουσικης IMHO το καλυτερο value for money ειναι το BOSS DD20 μια και δεν υπαρχει περιπτωση να μην καλυψει την οποιαδηποτε αναγκη εχεις για delay

 

απο εκει και περα αρχιζει το...χαος... :)

 

α,φυσικα μη ξεχασεις το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ πεταλι που θα πρεπει οπωσδηποτε να αγορασεις..το ΚΟΥΡΔΙΣΤΗΡΙ.

 

Κι εγώ νόμιζα θα έγραφες μια λέξη.

 

Tonelab!

 

;D

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κανει το παλικαρι το διαστημοπλοιο  ;D ....να παει μεχρι την Αιγινα θελει..παιρνει και το φερρυ ....μποατ ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παπουτσι απο τον τοπο σου.......αντε εστω πεταλακι....

 

www.jampedals.com 

 

To delay Llama ειναι απ τ αγαπημενα μου μακραν !!!

http://www.jampedals.com/index.php?page=delay-llama&hl=el_GR

 

Το TubeDreamer+  το οποιο ειναι υπεραρκετο για τις μπλουζ βρωμιες...

http://www.jampedals.com/index.php?page=tubedreamer&hl=el_GR

 

Το waterfall chorus ειναι απο τα πιο πετυχημενα που υπαρχουν γενικοτερα.

http://www.jampedals.com/index.php?page=waterfall&hl=el_GR

 

Αυτα τα ολιγα απο μενα αν και ισως παραπανω απο τα 400....!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου