Προς το περιεχόμενο

Πετάλια EQ



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον γιατί αυτός που έφτιαξε το poll το χρησιμοποιεί μόνο για το drive.  :P

 

Αν χρησιμοποιείς το EQ μεταξύ κιθάρας και ενισχυτή νομίζω σε καλύπτει η επιλογή "ΠΡΙΝ το drive".

Αν το χρησιμοποιείς στο effects loop του ενισχυτή μάλλον σε καλύπτει η επιλογή "META το drive". Αυτό ασ'το δεν ισχύει.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο μπάσο χρησιμοποιώ τα 2 EQ του ενισχυτή, το EQ της GT10B, το EQ του μπάσου, to EQ του BDI καθώς και ένα πετάλι EQ ΠΡΙΝ to BDI... Το EQ είναι το σημαντικότερο πετάλι σε ένα gear... Κάνε Live χωρίς πετάλια και με δανεικό όργανο αλλά να έχεις το EQ μαζί σου...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρησιμοποιω ΕQ πεταλι γιατι τo EQ του ενισχυτη οπως και το ΕQ ή tone pot του καθε πεταλιου με καλυπτουν.. ασε που εχει και η κιθαρα tone.

 

Για μια περιοδο μονο χρησιμοποιουσα το boss GE-7 EQ στο τελος της αλυσιδας ρυθμισμενο ωστε να περναει μονο μια πολυ στενη περιοχη μεσαιων (radio-effect).

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler" (except my pedalboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι χρησιμοποιώ Εκουαλάιζερ(Behringer) πριν το ντράιβ γιατί o mg10 μου δεν έχει. Άλλα πέρα από αυτό είναι αρκετά χρήσιμο και το βάζω πίσω από το ντιστόρσιον σε όλους τουσ άλλους ενισχυτές,αφού η κιθάρα αποκτά ευελιξία στον ήχο.Όταν έχω τον μικρο μάρσαλ εμτζι δέκα βγάζω μπάσα και βάζω πρίμα γιατί ο μάρσαλ κανει πολλαααααααααααααααααά μα παααααααααααααάρα πολλά μπάσα.Αφου όταν έπαιζα καμία μι (χοντρη) το ταμπούρο του ντράμερ συντονιζόταν!!!

 

Πάντως για τον Slash δεν μπορείς να πεις ότι είναι και κακός κιθαρίστας.

 

  και η κιθαρα εχει ;D

Όμως το EQ της κιθάρας είναι παθητικό δηλαδή μόνο κόβει (πρίμα) δεν προσθέτει ούτε μπάσα ούτε πρίμα,άλλα το πεταλάκι που έχει προενίσχυση προσθέτει κιόλας ο,τι θές.

 

Blue Öyster Cult και Buck Dharma,

Yeah!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το γκάζι μου έβγαινε από το DS-1 Keeley στο καθαρό κανάλι του TSL έβαζα 1 eq μετά το DS-1. Τώρα που το γκάζι μου βγαίνει από το βρώμικο κανάλι του Recto βάζω το eq. στην λούπα και δίνω έμφαση σε κάποιες συχνότητες ενώ "κόβω" κάποιες άλλες που δεν μου αρέσουν. Γενικά νομίζω ότι με 1 καλό eq. μπορείς να κάνεις παπάδες στον ήχο σου...

Mesa BooBie: The Spirit of Sex in Bedroom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα κακο-μετριο eq περισσοτερο ζημια κανει παρα καλο. Οσοι χρησιμοποιειτε δοκιμαστε και κανενα ποιοτικο παραμετρικο αν πεσει στα χερια σας. Δημιουργει λιγοτερα εως καθολου φασικα προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου