Προς το περιεχόμενο

Συνδεση direct ενισχυτή σε κονσόλα για live


if_it_is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα noiz!

 

Λόγω της άθλιας κατάστασης ενισχυτών-μικροφωνικής-ηχοληπτών-και γενικότερα του ήχου σε πολλά liveάδικα της χώρας μας, έχουν αρχίσει τελευταία να μου μπαίνουν ιδέες απόκτησης κάποιας συσκευής που να μου επιτρέπει να στέλνω σήμα απ τα πετάλια κατευθείαν στην κονσόλα (με speaker simulation), ενώ παράλληλα να στέλνω και το dry σήμα των πεταλιών στον ενισχυτή (αν δεν είναι σάπιος :-\) για να το χρησιμοποιώ σαν monitor.

 

ψάχνοντας στο νετ βρήκα αυτά τα βίδεα από speaker simulators:

 

Cabinet Simulators (R3FX-080, 081)

 

Speaker Simulator + Quicksand Distortion

 

TSI Distributing Presents the PALMER PDI-09 "The Junction"

 

δεν με ενθουσιάζει κανένα όμως όσο θα ήθελα.

 

μια άλλη επιλογή, που δεν ξέρω όμως κατά πόσο δουλεύει όπως το σκέφτομαι, είναι το amt F-1 το οποίο φαίνεται καλή φάση γιατί συμπεριφέρεται σαν να έχεις ολόκληρο ενισχυτή μετά τα πετάλια σου αλλά και με speaker simulator!

 

 

ποιος λέτε ότι είναι ο πιο πειστικός τρόπος να ακουστεί η κιθάρα-πετάλια μέσα από κονσόλα, σαν να βγαίνει από ενισχυτή? ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα παντως το πρωτο βιντεακι που εβαλες μου φανηκε αρκετα ωραιο & ευχρηστο ως συστημα...τι κοστος εχει το συγκεκριμενο simulator?

 

Απο κει και περα, αν το κοστος ανεβει, μηπως να σκεφτεις και το ενδεχομενο μιας πεταλιερας οπως την μικρη line6 HD, καθαρα για λογους ευκολιας? Ουτως η αλλος, ο ηχος σου θα αλλαξει αρκετα αν δεν χρησιμοποιεις πλεον ενισχυτη αλλα καποιο simlulator - οποτε γιατι να παραμεινεις στα πεταλια που εχεις ηδη? Με μια πεταλιερα θα μπορουσες να φτιαξεις απο την αρχη ενα set direct ηχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε τη σειρά "Character" της Tech 21 (http://www.tech21nyc.com/products/sansamp/characterseries.html) που έχουμε συζητήσει και παλιότερα στο φόρουμ. Για αυτό το σκοπό έχει πολύ, πολύ καλύτερο ήχο από ένα σκέτο cab sim.

 

Συνιστώ ανεπιφύλακτα το Liverpool ή το VT Bass (μην σε παραξενεύει που είναι για μπάσο). Υπάρχουν αρκετά κλιψ στο Youtube, και μιας και χρησιμοποιούνται direct μπορείς να τους δώσεις μεγαλύτερη σημασία από τα συνηθισμένα ο,τι-να-ναι κλιπ με ηχογράφηση από κάμερα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ψήνω πολύ για πεταλιέρα. εκτός απ το ότι ξεφεύγει σε χρήματα, το όλο direct σκηνικό το θέλω σαν ύστατη εναλλακτική επιλογή μόνο αν είναι αδύνατο να βγάλω ήχο με τον εξοπλισμό του μαγαζιού.

Ψάχνω δηλαδή κάτι που να μου δίνει δίνει στην κονσόλα όσο πιο πιστά γίνεται, τον ήχο που θα έπαιρνα από τα πετάλια μου μέσα σε ενισχυτή.

Αλλά και πάλι απλά το θέλω να υπάρχει σαν επιπλέον επιλογή σε περίπτωση που τα πράγματα είναι άσχημα με τον ενισχυτή του κάθε μαγαζιού.

 

Γενικά το πρώτο ακούγεται όντως ωραίο αλλά ο τύπος δεν το γράφει direct αλλά από monitors στο μικρόφωνο της κάμερας.

 

Πιο πολύ όμως μάλλον με έψησε το AMT. πιο λογικό μου φαίνεται να έχω μια συσκευή που συμπεριφέρεται σαν ολοκληρωμένος ενισχυτής (όσο αυτό είναι δυνατό), παρά σαν καμπίνα. :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε τη σειρά "Character" της Tech 21 (http://www.tech21nyc.com/products/sansamp/characterseries.html) που έχουμε συζητήσει και παλιότερα στο φόρουμ. Για αυτό το σκοπό έχει πολύ, πολύ καλύτερο ήχο από ένα σκέτο cab sim.

 

Συνιστώ ανεπιφύλακτα το Liverpool ή το VT Bass (μην σε παραξενεύει που είναι για μπάσο). Υπάρχουν αρκετά κλιψ στο Youtube, και μιας και χρησιμοποιούνται direct μπορείς να τους δώσεις μεγαλύτερη σημασία από τα συνηθισμένα ο,τι-να-ναι κλιπ με ηχογράφηση από κάμερα.

 

έχω ακούσει μερικά, αλλά το πρόβλημα είναι ότι η βρωμιά ακούγεται λίγο ψόφια. κάνει μπαμ ότι είναι Line με cab sim.

Το ίδιο δηλαδή πρόβλημα που βρίσκω στα περισσότερα τέτοιου τύπου πετάλια-συσκευές που έχω ακούσει. :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σου πω, υπαρχει ενα πολυ φτηνο πεταλακι της Electroharmonix που ειναι ουσιαστικα ενας Class D ενισχυτης σε συσκευασια πεταλιου - τον συνδεεις κατευθειαν σε καμπινα. Μηπως να το σκεφτεις και αυτο σαν λυση και να χρησιμοποιεις τον εκαστοτε ενισχυτη του μαγαζιου σαν καμπινα?

 

http://www.ehx.com/products/22-caliber

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για τη χρήση που ζητάς η πεπατημένη οδός είναι η μέθοδος που αναφέρεται στο Palmer ή άλλα σχετικά simulators όπως αυτά που αναφέρεις. Η άλλη λύση είναι πεταλιέρα με έξοδο recording ή ακόμα και κάποιοι ενισχυτές με τέτοιες εξόδους που ουσιαστικά είναι DI με cab simulation.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις cab sim σε σήμα που θα παίρνεις από τον ενισχυτή σου, εξέτασε τις παρακάτω λεπτομέρειες:

 

1) Αν ο ενισχυτής σου έχει line out, από που παίρνει αυτό το σήμα? Από το τελικό στάδιο ή τον προενισχυτή του? Γιατί τα περισσότερα "line outs" είναι ένα "gloryfied" effects send.

 

2) Το line out καλό θα ήταν να είναι transformer isolated για να μην έχεις και θόρυβο/ground loops.

 

3) Ο λαμπάτος ενισχυτής ΠΑΝΤΑ πρέπει να βρίσκεται υπό φορτίο όταν παίζει, δηλ. ξέχνα το να μην έχεις συνδεδεμένο μεγάφωνο. Αν στο DI δίνεις το σήμα από το speaker out, και δεν έχεις συνδεδεμένη καμπίνα, τότε θα πρέπει να μπει και ένα dummy load στο κύκλωμα.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σου πω, υπαρχει ενα πολυ φτηνο πεταλακι της Electroharmonix που ειναι ουσιαστικα ενας Class D ενισχυτης σε συσκευασια πεταλιου - τον συνδεεις κατευθειαν σε καμπινα. Μηπως να το σκεφτεις και αυτο σαν λυση και να χρησιμοποιεις τον εκαστοτε ενισχυτη του μαγαζιου σαν καμπινα?

 

http://www.ehx.com/products/22-caliber

 

Το ξέρω αλλά θα μπλέξω αρκετά αν δεν υπάρχει ξεχωριστή καμπίνα στα μαγαζιά.

 

Για τη χρήση που ζητάς η πεπατημένη οδός είναι η μέθοδος που αναφέρεται στο Palmer ή άλλα σχετικά simulators όπως αυτά που αναφέρεις. Η άλλη λύση είναι πεταλιέρα με έξοδο recording ή ακόμα και κάποιοι ενισχυτές με τέτοιες εξόδους που ουσιαστικά είναι DI με cab simulation.

 

Το ξέρω ότι αυτή είναι η πεπατημένη αλλά το θέμα είναι ότι το palmer στα demos που το άκουσα δε μου άρεσε πολύ γιατί κάνει μπαμ ότι είναι Line.

 

πεταλιέρα και ενισχυτής με cab sim out το ξεχνάμε γιατί όλο το θέμα το άνοιξα για να μην κουβαλάω πολλά, και να μπορώ να χρησιμοποιώ τα πετάλια μου με ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα όταν δεν υπάρχει καλός ενισχυτής. ;)

 

Αν σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις cab sim σε σήμα που θα παίρνεις από τον ενισχυτή σου, εξέτασε τις παρακάτω λεπτομέρειες:

 

1) Αν ο ενισχυτής σου έχει line out, από που παίρνει αυτό το σήμα? Από το τελικό στάδιο ή τον προενισχυτή του? Γιατί τα περισσότερα "line outs" είναι ένα "gloryfied" effects send.

 

2) Το line out καλό θα ήταν να είναι transformer isolated για να μην έχεις και θόρυβο/ground loops.

 

3) Ο λαμπάτος ενισχυτής ΠΑΝΤΑ πρέπει να βρίσκεται υπό φορτίο όταν παίζει, δηλ. ξέχνα το να μην έχεις συνδεδεμένο μεγάφωνο. Αν στο DI δίνεις το σήμα από το speaker out, και δεν έχεις συνδεδεμένη καμπίνα, τότε θα πρέπει να μπει και ένα dummy load στο κύκλωμα.

 

Αν είχα τον δικό μου ενισχυτή στα Live δεν θα χρειαζόμουν τίποτα παρά ένα μικρόφωνο γιατί θα είχα εγγυημένο αποτέλεσμα.

 

Το μαραφέτι που ψάχνω το θέλω για περιπτώσεις που δεν μπορώ να κάνω δουλειά με τον ενισχυτή! και επίσης για περιπτώσεις που ο ηχολήπτης δεν συνεννοείται και πολύ και γενικά για λόγους αυτονομίας και όσο το δυνατόν περισσότερης σιγουριάς στον ήχο μου σε Live καταστάσεις!

 

Το line σήμα θα βγαίνει απ τα πετάλια μου θα περνάει από το μαραφέτι που ψάχνω και θα πάει κονσόλα! επαναλαμβάνω ότι το θέλω σαν έσχατη επιλογή και μόνο όταν δεν βγαίνει καλός ήχος με τον φυσιολογικό old school τρόπο(μικρόφωνο στην καμπίνα) λόγω κακής ποιότητας ενισχυτή στο εκάστοτε liveάδικο ή άλλων τεχνικών προβλημάτων.. 8)

 

αν λάβουμε υπόψιν ότι δεν θα πάρω πεταλιέρα ή ενισχυτή με cab sim, ερώτηση μου είναι μία:

ποιος λέτε ότι είναι ο πιο πειστικός τρόπος να ακουστεί η κιθάρα-πετάλια μέσα από κονσόλα, σαν να βγαίνει από ενισχυτή?  ::)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το line σήμα θα βγαίνει απ τα πετάλια μου θα περνάει από το μαραφέτι που ψάχνω και θα πάει κονσόλα! επαναλαμβάνω ότι το θέλω σαν έσχατη επιλογή και μόνο όταν δεν βγαίνει καλός ήχος με τον φυσιολογικό old school τρόπο(μικρόφωνο στην καμπίνα) λόγω κακής ποιότητας ενισχυτή στο εκάστοτε liveάδικο ή άλλων τεχνικών προβλημάτων.. 8)

 

Σ'αυτή την περίπτωση, είτε τα Character (θα ήταν δική μου επιλογή) είτε κάποιο από τα άλλα που έχεις ήδη κοιτάξει.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου