Προς το περιεχόμενο

One for Eponine - Neeq


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sorry που ποσταρω το youtube link, αλλα ο firefox μου τελευταια τραβαει τα θεματακια του.

 

Λοιπον, προκειται για ενα σχετικά καινουριο κομματι μου (του καλοκαιριου, οταν και διαβασα τους Αθλιους). Βρήκα την Επονίν(η), ως τον πιο ενδιαφερον χαρακτήρα του έργου, και ήθελα να την ενσωματωσω στη μουσική μου (queen of the friendzone ;D )

 

Το κομματι, οπως και τα περισσοτερα που γραφω, βασιστηκε σε εναν αυτοσχεδιασμο, πανω σε επαναλαμβανομενο μοτιβο. Τελικα, κρατησα τα πιο ενδιαφεροντα θεματα (που να δενουν και μεταξύ τους) και προέκυψε αυτο, το οποίο ηχογράφησα σήμερα.

Η πρωτη του μορφή ηταν με celesta.

 

Ελπίζω να σας αρέσει :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημιουργός εικόνων  ;) ,πολύ όμορφο αν και το τέλος λίγο απότομο.                                                                               Υ.Γ.Δεν ξέρω γιατί, αλλά μου θύμισε Oldfield      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργός εικόνων  ;) ,πολύ όμορφο αν και το τέλος λίγο απότομο.

Ευχαριστω :) Το συνηθίζω να κλείνω έτσι. Το κανει και ο Yann Tiersen, και το πηρα απο κεινον, γιατι παντα μου έδινε την αίσθηση οτι το κομματι συνεχιζεται νοερα :D Και για τα κομματια μου με επαναλαμβανομενα μοτιβα, προτιμώ να μην χρησιμοποιώ εμφανεις καταλήξεις :)

 

Oldfield? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου θύμισε το tubular bells λόγω του επαναλαμβανόμενου background.

Ωραίο είναι αλλά ο Tiersen σου έχει γίνει λίγο εμμονή.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου θύμισε Mertens.

Τι υπέροχο κομμάτι, τι όμορφα θέματα και πόσο καλά δένουν μεταξύ τους και οδηγεί το ένα στο άλλο!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ray, το ξερω. Καταλαμβανει πανω απο το μισο χρονο ακροασης μουσικής, μονο ο συγκεκριμένος κύριος. Και βρήκα στη μουσική του πολλά στοιχεια που θα ήθελα να εχει η μουσική μου. Το ξερω πως μπορει να φαινεται πολυ η μίμηση, όμως δε με ενοχλει. Ειναι ενας δρόμος κι αυτος, που ελπίζω να με οδηγήσει στην αμιγώς προσωπική μου ταυτοτητα κάποτε.

 

@Nd... ευχαριστώ ρε συ :)

 

edit: @ fusiongtr...ομοιως με παραπανω.

 

Σημαινουν πολλά τα ομορφα λόγια απο μουσικους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου