Προς το περιεχόμενο

Fender/ Gibson κτλ. Πώς το βλεπουμε εμεις offstage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Για να θεσω τωρα εγω ενα ερωτημα απο διαφορετικη σκοπια...

 

Μεχρι τωρα πολλα threads για το

Gibson vs Fender,

 

Gibson vs Epiphone,

 

Fender vs Squier κτλ

 

 

Εγω θελω να σας ρωτησω τις προσωπικες σας αποψεις (το θεμα εμπεριεχει εμπειριες ψυχολογιας ;) ) καθε φορα που πατε να δειτε live, ή να παιξετε με αλλους μουσικους

 

Δεν υπαρχει πιστευω κιθαριστας που την ωρα που ακουει τον καθε κιθαριστα επι σκηνης να μην ψαξει να δει Ποια κιθαρα ειναι, Ποιο μοντελο κτλ

 

1. Ποσες φορες βλεποντας καποιον να παιζει με τις πχ Squier/ epiphone/ Ltd κτλ, δεν αντιπαραβαλλατε αυτο που ακουτε με το κατα ποσο ανταποκρινεται στην κιθαρα που βλεπετε;

 

2. Πιστευετε οτι εχετε επηρρεαστει ακουγοντας ενα τελειο παιξιμο με μια χαμηλης γραμμης κιθαρα για το τελικο αποτελεσμα;

 

3. Τελικα, εκεινη τη στιγμη, πώς "κρινουμε" εναν κιθαριστα, μονο με αυτο που ακουμε, ή ψυχοαναγκαστικα και με αυτο που βλεπουμε;

 

 

 

 

ΥΓ: Ενα μικρο λιθαρακι στην απαντηση για το κατα ποσο ειμαστε διατεθημενοι να βαζουμε το χερι πιο βαθεια στη τσεπη, απλα για να γραφει επανω πχ Fender/ Gibson

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1. Ποσες φορες βλεποντας καποιον να παιζει με τις πχ Squier/ epiphone/ Ltd κτλ, δεν αντιπαραβαλλατε αυτο που ακουτε με το κατα ποσο ανταποκρινεται στην κιθαρα που βλεπετε;

Βλέπω συναυλίες από το 75-76... Έχω δει σχεδόν όλους τους θρύλους από τότε. Πολλές και καταπληκτικές ήταν στο εξωτερικό. Δεν έχω δει όμως κανέναν από αυτούς να παίζουν με τις μάρκες που αναφερεις :)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βλέπω συναυλίες από το 75-76... Έχω δει σχεδόν όλους τους θρύλους από τότε. Πολλές και καταπληκτικές ήταν στο εξωτερικό. Δεν έχω δει όμως κανέναν από αυτούς να παίζουν με τις μάρκες που αναφερεις :)

 

Μα όταν έχεις τη δυνατότητα για παντεσπάνι,τι να την κάνεις τη φρατζόλα;  ;D ;D

 

Εγώ σε ερασιτεχνικά lives έχω ακούσει ηχάρες με Epi και Squier.Πάντως για να απαντήσω στο βασικό ερώτημά σου,ναι,θα πλήρωνα παραπάνω για το brand name,με φτιάχν'! ;D 8)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όταν έχεις τη δυνατότητα για παντεσπάνι,τι να την κάνεις τη φρατζόλα;  ;D ;D

Έτσι.

Υπάρχει η πρώτη εθνική...και οι άλλοι.... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω συναυλίες από το 75-76... Έχω δει σχεδόν όλους τους θρύλους από τότε. Πολλές και καταπληκτικές ήταν στο εξωτερικό. Δεν έχω δει όμως κανέναν από αυτούς να παίζουν με τις μάρκες που αναφερεις :)

 

Jeff beck (e)squier tele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jeff beck (e)squier tele

Τον είδα στο Λονδίνο το 2004 και το 2009...το 2004 είχε μια κανονική Tele μόνο για ένα κομμάτι, το 2009 είχε μόνο τη Strat για όλη τη συναυλία... ;)

Στο δε DVD του στο ronnie scott's jazz club, μπορείς να δεις ότι οι θρύλοι μπορεί να κάνουν πλάκα...αλλά τα βασικά τους όργανα είναι δεδομένα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Jeff beck (e)squier tele

 

Την Esquire από την Squier tele την χωρίζουν μερικές δεκαετίες και η... άβυσσος  ;) ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω δει καμια 25-30 live κυριως metal συγκροτηματων και θα συμφωνησω με το  marathon.

Εχω δει squier σε live φιλων αλλα σαν back up κιθαρα ,η βασικη ηταν Music Man  ;

Και μια φορα παλι σε live φιλων μια vintage icon με ηχαρα (αλλα αυτο δε μετραει ημουν biased γιατι ηταν η δικη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Esquire από την Squier tele την χωρίζουν μερικές δεκαετίες και η... άβυσσος  ;) ;D 

 

άβυσσος=$$$ (και όχι μόνο)  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

άβυσσος=$$$ (και όχι μόνο)  ;)

 

Αυτό ακριβώς  ;) ;D

 

ΥΓ: Να μην έχω κάνα παππού να είχε καμιά ξεχασμένη στην ντουλάπα...  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου