Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης μπασου combo 250€-350€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας καταρχας.

Εδω και πολυ καιρο διαβαζω στο φορουμ καθε ποστ αναφορικα με τους ενισχυτες μπασου,γιατι ενδοιαφερομαι αυτη τη στιγμη να αγορασω εναν μεσω νετ, εφοσων δεν εχω την δυνατοτητα να παω σε καποιο μαγαζι και να δοκιμασω καποιον.

Σκεφτηκα λοιπον να ζητησω τη γνωμη σας και να βοηθηθω οσο το δυνατον περισσοτερο απο εσας.(εαν γινεται φυσικα)

Αναζητω λοιπον εναν combo ενισχυτη που κατα κυριο λογο θα χρησιμοποιηθει σε εσωτερικο χωρο για προβα και παιξιμο διπλα σε ακουστικα τυμπανα.Ειδος μουσικης κυριως alternative rock,reggae,funkie.

Θελω κατι που να με καλυπτει σε ενταση αλλα με ωραιο μεστο all around ηχο χωρις υπερβολες.

Να προτιμησω 12ιντσο ή 15ιντσο ηχειο;

Τα βατ ειναι σχετικα.Αλλα με ενα καλο 30αρι θα ειμαι οκ ή να τσεκαρω απο 100 και πανω;Εξαλου το μεγαλυτερο γινεται μικροτερο.Το αντιθετο δημιουργει προβληματα ;)

Εχω κανει καποιες αναζητησεις και εχω βρει μερικα μοντελα.Δεν γνωριζω τον ηχο τους και αν μπορειτε να μου πειτε μερικες γνωμες για αυτα θα λυνατε πολλες απορειες.

Αυτα που εχω δει ειναι τα ακολουθα:

(επελεξα αυτα με τα περισσοτερα βατ γιατι ειναι στο τοπ του μπατζετ.)

Κατι μικροτερο και ποιο προσιτο στην τιμη ευχαριστως να το κοιταξω,αλλα να καλυπτει τις προϋποθεσεις.

Το βαρος και η ευχρηστια στη μετακινηση δεν παιζουν κανεναν ρολο στην αναζητηση μου.

 

1)Fender Rumble 150 http://www.dv247.com/guitars/fender-rumble-150-bass-guitar-amp-combo--70628

2)Marshall MB150 http://www.dv247.com/guitars/marshall-mb150-bass-guitar-amp-combo--46717

3)Ashdown Electric Blue EB 15-180 EVO II  http://www.dv247.com/guitars/ashdown-electric-blue-eb-15-180-evo-ii-bass-amplifier-combo--73693

4)Hartke A70  http://www.dv247.com/guitars/hartke-a70-bass-guitar-amp-combo--29689

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και αναμενω τις απαντησεις σας.

Δημητρης Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναζητω λοιπον εναν combo ενισχυτη που κατα κυριο λογο θα χρησιμοποιηθει σε εσωτερικο χωρο για προβα και παιξιμο διπλα σε ακουστικα τυμπανα

 

από τη μικρή μου πείρα μπορώ να πω τα εξής

1.για να παίξεις με ακουστικά τύμπανα χρειάζεσαι βαττ..όσα περισσότερα τόσο το καλύτερο... ;)

2.καλό θα είναι να ακούσεις τον ενισχυτή που θες να πάρεις από κοντά για να είσαι σίγουρος ότι παίζει και αρκετά δυνατά... ;D

3.15άρι πιο πολλά μπάσσα και συνήθως πιο πολύ φασαρία ... οπότε καλύτερο... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ αυτα τα λεφτα δες και στις αγγελιες (ειχα δει προχθες εναν δυνατο Warwick). Γενικως ομως δες και τους Warwick, ειναι τιμιοι ενισχυτες και στα λεφτα και στα watt.

Σχετικα με το ηχειο: To 12αρι εχει πιο πολυ ατακα, αλλα ειναι λιγο μικρο ενω το 15αρι ακουγεται καπως πιο μουντο αλλα μαλλον ειναι καλυτερο (για slap ομως δεν κανει...). Δες και combo με δυο 10αρια, αν και νομιζω οτι ξεφευγουν στα λεφτα.

Σκεψου και το ενδεχομενο να βγαινεις ταυτοχρονα και απο το PA κυριως για περισσοτερο ογκο & headroom. Απεφυγε τους Behringer και αν θες πιο φτηνους δες τους Harley Benton στον Θωμα - καποιοι εδω μεσα εχουν πει πολυ καλα λογια.

Απ αυτους που ειδες θα προτιμουσα τον Fender και τον Ashdown.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Κατ αρχάς και με 10ρι ηχείο θα είσαι μια χαρά, και προσωπικά προτιμώ από 15ρι, αν και ο δικός μου έχει 12ρι. Η επιλογή έχει να κάνει και με θέμα γούστου και όντως ισχύει το 15ρι έχει πιο πολλά μπάσα. Κατά τη γνώμη μου και με 100 watt θα είσαι οκ. Δες όντως στις αγγελίες για ότι κυκλοφορεί. Όλοι οι ενισχυτές που έβαλες πρέπει να είναι αξιοπρεπέστατοι, δυστυχώς ο Hartke που έβαλες είναι σημαντικά μικρότερος από τους άλλους.

Δες και αυτόν

http://www.dv247.com/guitars/hartke-kickback-12-bass-guitar-amp-combo--25502

 

Δεν υπάρχει καμία δυνατότητα να πας να ακούσεις μερικούς;

 

από τη μικρή μου πείρα μπορώ να πω τα εξής

1.για να παίξεις με ακουστικά τύμπανα χρειάζεσαι βαττ..όσα περισσότερα τόσο το καλύτερο... ;)

Αν ο ντράμερ δεν βαράει σαν τρελός και ο κιθαρίστας δεν επιμένει να παίζει στο 11 μπορείς να βολευτείς και με 70-100watt. Απ' την άλλη the more the merrier :)

 

Απεφυγε τους Behringer και αν θες πιο φτηνους δες τους Harley Benton στον Θωμα - καποιοι εδω μεσα εχουν πει πολυ καλα λογια.

 

Προσωπικά θεωρώ εφάμιλλους τους Behringer kai Harley Benton. Ο μόνος λόγος που θα προτιμούσα HB είναι οικονομικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Απεφυγε τους Behringer... Απ αυτους που ειδες θα προτιμουσα τον Fender και τον Ashdown.

+ 1000. Σοφά Λόγια, ιδιαίτερα το «απέφυγε τους Behringer»...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο ντράμερ δεν βαράει σαν τρελός και ο κιθαρίστας δεν επιμένει να παίζει στο 11 μπορείς να βολευτείς και με 70-100watt. Απ' την άλλη the more the merrier :)

 

Κρίνοντας από το χώρο μου...

1.αν ο χώρος είναι αξιοπρεπής

2.τα τύμπανα καλά + χωρίς mufflin'

3.τα crashes καλά και 18"+

4.o drummer βαράει με μετριοπάθεια...

 

με 70βατ και 12" μεγάφωνο .. μπάσσο δεν ακούγεται... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

με 70βατ και 12" μεγάφωνο .. μπάσσο δεν ακούγεται... :)

 

Σωστός ο Pan... Πάντως από τα μηχανήματα που παραθέτει ο φίλος μας, ψηφίζω ashdown. Έπαιζα σε ένα στούντιο με ένα κεφάλι- αν και δεν θυμάμαι να ήταν σετ με τα ηχεία του... δεν ήταν ashdown οι καμπίνες-  και μου είχε αφήσει θετικότατες εντυπώσεις.

 

Πάντως τσέκαρε και αυτό εδώ: http://www.thomann.de/gr/ampeg_ba115_bass_combo.htm

 

Είναι στο budget σου, αν και λίγο πιο... ροκάδικος στον ήχο  ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα watt κι ο βήχας δεν κρύβονται.Πάρε να χεις.

Αλλά να ναι watt κι όχι specs.

Κοίτα στα μεταχειρισμένα. Οι παλιοί οι Peavey μπιστάγανε και δεν κοστίζουν πολλά.

Εχω βγεί και live σε μικρό clubάκι με κατοστάρι και 15άρι.

Κουβαλιώνται δύσκολα.

Θα πρότεινα μεταχειρισμένα κεφαλή και καμπίνα.

Ούτε παραπάνω πολύ θα σου βγούνε, θα σε βγάλουν παλικάρι και αλλάζεις ένα ένα τα κομμάτια. Δεν θα το μετανοιώσεις.

Αντίθετα με τους κιθαρολαμπάτους, ο μπασοcomboς που κλιπάρει δεν είναι ευχάριστος.

 

15άρι (και Precision) θες για reggae, 12άρι για slap, ότι ναναι  ;D για "alternatrive".

Πρόσεχε το 15άρι αν το "σηκώνει" ο χώρος σου και δεν μπουμάρει.

Για πρόβες και μικρά club 2Χ10 (αντε και με κόρνα αφού σλαπάρεις) είναι μια χαρά.

 

Κοίταξε πάντως το head/cabinet συνδυασμό.

Μην το φοβάσαι επειδή είχες combo τόσο καιρό.

Θεωρώ ότι μόνο πλεονεκτήματα έχει σε σχέση με τον combo.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και παλι.Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας.

 

Ξεκινοντας απο το τελος προς την αρχη μπορω να πω πως αυτη τη στιγμη δεν ενδοιεφερομαι για κεφαλη και καμπινα,μιας και θελω να κανω level up στην ενταση μου λογο των τυμπανων.Σαφως και τα πλεονεκτηματα ειναι περισσοτερα,αλλα με ενα κομπο νομιζω πως θα βολευτω πανω κατω.

Για βατ ξεκαθαρισε πολυ οραια το θεμα.Παω στανταρ για 100+

Για μεγαφωνο κλινω τελικα προς το 15αρι.

Δυστηχως δεν εχω τη δυνατοτητα για δοκιμη αυτη τη στιγμη και θα βασιστω σε μερικες γνωμες απο γνωστους και φιλους και απο εσας.Θα το ρισκαρω δηλαδη...

Οι Behringer και Harley Benton εχουν αποριφθει απο την αρχη.

Για τον Marshall 150 βλεπω πως δεν γινεται καθολου λογος.Μηπως ειναι ποιο ροκαδικος;

Καλη λυση και ο Ampeg.Αν και 100 βατ φανταζομαι οτι η ποιοτητα του ειναι καλη και θα μου κανει τη δουλεια ετσι;Τωρα για το ροκαδικος με προβληματισε.

Αρα τσεκαρω Fender,Ashdown και Ampeg(με επιφυλαξη).

Ηχητικα γνωριζει καποιος προς τα που κυμενονται(κατα προσεγγιση βεβαια)αυτοι οι τρεις?

 

Ευχαριστω ξανα για τις πληροφορειες σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινοντας απο το τελος προς την αρχη μπορω να πω πως αυτη τη στιγμη δεν ενδοιεφερομαι για κεφαλη και καμπινα,μιας και θελω να κανω level up στην ενταση μου λογο των τυμπανων.

Δεν το κατάλαβα αλλά δεν πειράζει.

 

Ηχητικα γνωριζει καποιος προς τα που κυμενονται(κατα προσεγγιση βεβαια)αυτοι οι τρεις?

Αφού θέλεις να κινηθείς σε αυτούς τους τρεις, δεν παίρνεις το μπασάκι σου να πας να τους δοκιμάσεις;

Ο Ampeg προσωπικά μου αρέσει αλλά πρόσεχε στην τοποθέτησή του γιατί έχει τα bass reflex (τις τρύπες που "αναπνέει/φορτίζει" το μπάσο) από την πίσω μεριά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου