Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για Ibanez EDB600


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μία κλασσική επιλογή που έχω ακούσει στα ιμπανέζ αυτής της κατηγορίας τιμής είναι EMG...και η διαφορά ήταν πολύ παραπάνω από αισθητή...

 

...αλλά ας απαντήσει και κάνας μπασσίστας... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν σου αρέσει σε αυτούς τους μαγνήτες? Γιατί θες να τους αλλάξεις? Μία ωραία επιλογή είναι οι Bartolini και οι Seymour Duncan (αν και έχεις ήδη Duncan designed). EMG δεν θα σου πρότεινα γιατί κατ' εμέ είτε τους βάλεις στο Ibanez των 300 ευρώ είτε στο Fender των 1000 ευρώ είτε στο musicman των 2000 ευρώ είτε στο harley benton των 80 ευρώ θα ακουστεί το ίδιο πράγμα... Σε κάποιους αρέσει αυτό σε κάποιους άλλους όχι... Σε εμένα ο ήχος των EMG δεν μου πολυαρέσει (πολύ "κλειστός") για τα γούστα μου, αν και έχω ακούσει ότι με 18v ανοίγει αρκετά... Γενικά πάντως στο 90% των περιπτώσεων ο μαγνήτης δεν παίζει και τόσο ρόλο σε αυτό που "μας χαλάει" ηχητικά (εάν δουλεύει καλά βέβαια)... Κύριο λόγο έχει ο τρόπος που παίζεις...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια σημαντικο ρολο παιζει και ο ενισχυτης που εχεις, αν εχεις καλο ενισχυτη ακομα και με ενα ''κακο'' οργανο (καλα σεταρισμενο ομως) μπορεις να βγαλεις παραπανω απο αξιοπρεπη ηχο kate me.

 

Aληθεια ομως με τις διαστασεις των μαγνητων τι γινεται, ειναι standard ?

 

Οι bartolini λογικα θα κανουν μιας και τους φορανε πολλα ibanez.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου