Προς το περιεχόμενο

12 string bass


mumra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ 12χορδο μπάσο στην Αθήνα. Ξέρω ότι είναι δύσκολο. Δυστυχώς είναι πολύ περιορισμένη η αγορά μπάσου στην Ελλάδα.

MUMRA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλημέρα, φοβάμαι ότι θα σε απογοητεύσω... Δεν ξέρω να έχει κυκλοφορήσει ποτέ τέτοιο όργανο στην Ελλάδα. Οι πιο γνωστοί κατασκευαστές είναι η Dean και η Hamer- από αυτούς που κυκλοφορούν στο εγχώριο εμπόριο- αλλά ουδέποτε έχω δει 12χορδο σε κάποιο μαγαζί ή οπουδήποτε αλλού. Υπάρχουν διάφορα άλλα «μαστόρια» στο εξωτερικό που φτιάχνουν, αλλά θα πρέπει να τους αναζητήσεις. Βεβαίως πάντα υπάρχουν και τα μεταχειρισμένα... Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ www.12stringbass.net.

 

ΥΣ: Που πας να... μπλέξεις  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλέξιμο ε?χαχα. Θέλω πάρα πολύ να πειραματιστώ με ένα. Γι' αυτό κοιτάω για το Hamer αλλά το φθηνό μοντέλο και όχι αυτό με τα 2.500 περίπου.

MUMRA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να στο πω διαφορετικά... Ας είσαι έτοιμος να το... παντρευτείς  ;D αν με καταλαβαίνεις  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το θέλεις αγοράκι μου το 12χορδο μπάσο  ;D

Εδώ πεντάρι παίζουμε καί λέμε αμάν να πάμε πίσω στα 4τράχορδα...  ;D

Καμμιά φορά νομίζω ότι και μία οκτάβα θα ήταν αρκετή για το υπέροχο οργανάκι μας χεχεχε...

3 χορδές και 5 τάστα μόνον  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβαλω αν υπαρχουν καν χορδες για 12χορδο στην ελλαδα, οχι να υπαρχει και καποιο οργανο...με καθε επιφυλαξη βεβαια  ;D

 

Αληθεια τωρα τι το θες ? εγω απο ελλαδα ξερω μονο τους necromantia που παιζουν μονο με 2 μπασα, απο τα οποια το ενα ειναι 8χορδο !

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα και πιο πριν θέλω να πειραματιστω και επίσης έχουν τρομερό ήχο (σίγουρα βέβαια δεν κάνει για πολλά είδη μουσικής). Γι'αθτο το λόγο ψάχνω και κάποιο οικονομικο μοντέλο. Πάντως νομίζω καιεγώ ότι δεν υπάρχουν ούτε χορδές 12χορδου μπασου στην Ελλάδα.

MUMRA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γι' αυτό το λόγο ψάχνω και κάποιο οικονομικο μοντέλο.

 

Για ρίξε μια ματιά σε αυτό http://for-sale.yakaz.com/12-string-bass, είναι αρκετά φτηνό, ώστε αν δεν σου βγει να μην έχεις πετάξει πολλά λεφτά...  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Α, να μην το ξεχάσω...  ;D Υπάρχει και αυτή η εκδοχή (το εν λόγο είναι 11χορδο, αλλά νομίζω ότι το έχει βγάλει και με 12 για τον Al Caldwell), που όμως δεν είναι στην λογική των άλλων 12χορδων... Δηλαδή οι 4 βασικές χορδές με 2 «δορυφόρους» η κάθε μια...

Conklin, η χαρά της... υπερβολής. 

custom_11_string_bass_zebrawood_wenge_birdseye_maple_bubinga_3d_melted_top.jpg.ad720801d8956ea5f5bd862fbf4903a5.jpg

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, να μην το ξεχάσω...  ;D Υπάρχει και αυτή η εκδοχή (το εν λόγο είναι 11χορδο, αλλά νομίζω ότι το έχει βγάλει και με 12 για τον Al Caldwell), που όμως δεν είναι στην λογική των άλλων 12χορδων... Δηλαδή οι 4 βασικές χορδές με 2 «δορυφόρους» η κάθε μια...

Conklin, η χαρά της... υπερβολής. 

...όλο βλακείες.... ;D ;D :D

όποιος είναι μάγκας, εδώ

http://www.stick.com/instruments/grand/

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου