Προς το περιεχόμενο

Who needs Wood


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μία "αδυναμία" στα μη συμβατικά υλικά στην οργανοποιεία...έτσι όταν ανακάλυψα τα κιτ των USAGuitars...δεν κρατήθηκα.

http://www.guitarkitsusa.com/

Διαβάζοντας λίγο γι αυτές τις κιθάρες που πρωτοβγήκαν το 1960 (και εξαφανίστηκαν μετά από 7-8 χρόνια) με έτρωγε η περιέργεια...ήταν όντως εμπορικές αποτυχίες ή μπροστά από την εποχή τους και τις έφαγε η μαρμάγκα..

Από την άλλη πάλι, υπάρχει και το αναπάντητο ερώτημα..μαόνι καλό για metal...ήθελα να προσθέσω άλλη μία παράμετρο, fiber καλό για τί?

Έτσι αποφάσισα να τους δώσω μια ευκαιρία αλλά όπως (ίσως) θα τις έφτιαχναν σήμερα.

Σκέφτηκα λοιπόν να συνδιάσω το"vintage" του σχήματος, με τα πιό συγχρονα υλικά για τη δημιουργία μιας "εξωτικής κιθάρας! Μπράτσο Moses από γραφίτη, Steinberger Gearless Tuners...

Μαγνήτες αυτή τη στιγμή φοράει ένα ζευγάρι SD (από Ιbanez) δανεικούς από τον Marillion, για να κάνουμε τη δουλειά μας...όταν θα έρθει η ώρα, θα μπούν αυτοί

http://www.dv247.com/guitars/bare-knuckle-pickups-mississippi-queen-set-nickel--55971

Το project, φαίνεται εύκολο αλλά δεν είναι καθόλου...Στα ξύλινα σώματα μπορούμε να κάνουμε και καμμία αστοχία...νάναι καλά τα γυαλόχαρτα και ο ξυλόστοκος. Στα fiber όμως, που έρχονται βαμμένα, κανένα λάθος δεν συγχωρείται...άσε που δεν ξέρουμε με τι υλικά διορθώνεται.

Από εδώ και πέρα, το συγκεκριμένο ρίσκο ανέλαβε ο Yann που πραγματικά ήταν εφευρετικός, πολυμήχανος και εγκρατής μαζί μου...νομίζω ότι το τελικό αποτέλεσμα τον δικαίωσε.

Επίσης μεγάλη είναι και η συμβολή του Κώστα Κακανιάρη που δεν θέλησε να ακολουθήσει όλες τις επιθυμίες μου και για λευκή πέρλα (ήθελα να την κάνω ντισκομπάλλα) επιπλέον των χρωμάτων που ρίξαμε.

Να τονίσω ότι ναι μεν το σώμα fiber, έρχεται βαμμένο αλλά γενικά είχα την αίσθηση ότι θα "τραυματίζεται" εύκολα, οπότε ένα πέρασμα λούστρου πολυουρεθάνης δεν του έκανε κακό. Αντιθέτως τόνισε το όργανο.

Οι τελευταίες βίδες στη κιθάρα μπήκαν Σάββατο γύρω στις 5.00...οπότε κολύμπησε κατευθείαν ατεστάριστη στα βαθειά...στο Noiz Open Day. Ο δε πρώτος που την έπιασε στα χέρια του ήταν ο TGL...

Περισσότερες φωτογραφίες θα βρείτε εδώ

http://www.customshop.gr/fiber.html

Res_O-Glass.thumb.JPG.76553757a6d3d0af9836b5127a5789b4.JPG

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πανέμορφη, κρίμα που δεν την έπιασε το μάτι μου στο jam...

Βλέπω έχει σινεμπλόκ απο νεοπρέν, αν την γεμίσεις και στο υπόλοιπο μέρος θα γίνει solid body?  :P

 

Τα chicken knobs της πάνε.

 

 

Υγ. Άντε και μια απο ανθρακόνημα τώρα.

Όταν φτάσεις και σε σώμα απο τιτάνιο ή αλουμίνιο, πές μου να ανοίξω το διακόπτη της Tig.  ;)

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω έχει σινεμπλόκ απο νεοπρέν, αν την γεμίσεις και στο υπόλοιπο μέρος θα γίνει solid body?  :P

Έχει τη χάρη της που είναι ελαφριά...της δίνει και ένα "resonator" ήχο, όπως λέει και ο Longshadow

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω μία "αδυναμία" στα μη συμβατικά υλικά στην οργανοποιεία...

 

+ στην νιοστή! Έλα βρε, καλά που το διευκρινίζεις γιατί κάτι είχαμε πάρει μυρωδιά αλλά δεν σε ρωτούσαμε από... τακτ  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ΚΟΥΚΛΑ (με εξαιρεση τους ΑΠΑΙΣΙΟΥΣ γυμνους μαγνητες,βαλε ΑΜΕΣΩΣ τα καπακια!)....

 

Ποσο κοστιζει αληθεια ενα τετοιο εργαλειο?

 

Αν τη δει ο Jack White θα σου παραγγειλει 6-7... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα βρε, καλά που το διευκρινίζεις γιατί κάτι είχαμε πάρει μυρωδιά αλλά δεν σε ρωτούσαμε από... τακτ  ;D ;D ;D

...όπως επίσης έχω ανοσία στα λογότυπα ;D

 

Ειναι ΚΟΥΚΛΑ (με εξαιρεση τους ΑΠΑΙΣΙΟΥΣ γυμνους μαγνητες,βαλε ΑΜΕΣΩΣ τα καπακια!)....

Ποσο κοστιζει αληθεια ενα τετοιο εργαλειο?

Έτσι μου τους έδωσε o Marillion...είναι ποτέ δυνατόν ΕΓΩ να έβαζα  SD????

Υπομονή μέχρι να βρώ λεφτά για τους bare knuckle mississippi queen...

 

Ξέρεις καλά ότι όλα αυτά τα εργαλεία κοστίζουν όσο και το δολάριο...Ας πούμε το Moses μου κόστισε 240$ (με τα μεταφορικά)...γενικά επειδή έχω διάφορα projects ανοικτά, αγοράζω μόνο όταν το $ είναι γύρω στο 1,40

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δε πρώτος που την έπιασε στα χέρια του ήταν ο TGL...

 

Ο TGL λέει:

 

Με εξέπληξε ευχάριστα το έκτρωμα.  ;D Πολύ άνετο και φιλικό το μπράτσο και δεν παρατήρησα προβλήματα ισορροπίας λόγω του ελαφρού σώματος. Η γέφυρα πιθανώς να μην αντέχει σε "σκάψιμο" (θα φεύγουν οι χορδές από τα σελάκια) αλλά ΟΚ. Ξενίζει επίσης το ύψος που είναι τοποθετημένα μπράτσο και μαγνήτες, ο Ανέστης μου εξήγησε ότι έτσι ήταν και στις original.

 

Οι μαγνήτες είναι προσωρινοί, ο Μάραθων θέλει να βάλει P90 σε μέγεθος διπλού (καλή ιδέα). All in all πολύ πολύ ενδιαφέρουσα κιθάρα και άξιζε ο κόπος πιστεύω για το κάτι διαφορετικό. Θα ήθελα να την παίξω σε ενισχυτή που ξέρω και όχι στα μηχανήματα της NASA που είχε το στούντιο (15 λεπτά για να βρούμε ποιο ποτενσιόμετρο κάνει τι...).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα πρόχειρο δείγμα ήχου...το 2ο περνάει μέσα από ένα Tech California...και τα βρώμικα, δεν είναι το φόρτε μου...

 

Θα ήθελα να την παίξω σε ενισχυτή που ξέρω και όχι στα μηχανήματα της NASA που είχε το στούντιο (15 λεπτά για να βρούμε ποιο ποτενσιόμετρο κάνει τι...).

Πές το και έγινε... ;)

Test_Reso_1.mp3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν παρατήρησα προβλήματα ισορροπίας λόγω του ελαφρού σώματος.

και εμείς είχαμε στην αρχή την ίδια απορία. Όπως θα δείς και στις αρχικές φωτογραφίες, η βάση ξύλο που έρχεται μαζί, είναι πιό πλατειά στο κάτω μέρος. Όταν κολλήθηκε (με εποξικό στόκο στο fiber) και έγινε ένα σώμα...περιέργως, δεν χρειάστηκε να κολλήσουμε μεταλάκια για ισσοροπία

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η μεγάλη μαγκιά μ'αυτή την κιθάρα είναι ότι συνδιάζει τις καινοτομίες του... "τότε" με αυτές του σήμερα. Εξαιρετικό το concept.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου