Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ενισχυτή λάμπας με καθαρό ήχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Εδώ και καιρό ψάχνω να βρω λαμπάτο ενισχυτή για κιθάρα.

Εχω αλλάξει πολλές επιλογές και ακόμα να βρω έτσι γράφω μήπως κάποιοι η κάποιοι με βοηθήσουνε.

 

Λοιπόν ο ενισχυτής που ψάχνω τόσο καιρό θέλω να έχει πολύ καλο καθαρό ήχο. δηλαδή με ένα reverb στο effect loop να είναι πολύ καλός.

Το βρώμικο δεν με απασχολεί τόσο δηλαδή καλο είναι να έχει καλο vintage βρώμικο αλλα είναι εύκολο να φτιάξει με pedals το βρώμικο.πιο συγκεκριμένα θέλω απλά το καθαρό να είναι πολύ καλο και ένα καλο βρώμικο για solo η rythm . Αν δεν βγει τότε βρίσκω pedals. έτσι λοιπόν το καθαρό είναι αυτό που με καίει.

 

Επίσης "προτομω" να είναι a/b class .

 

Το αν θα είναι combo head-cab δεν με πολυαφορά. υπάρχει διαφορα στα χρήματα μεταξύ combo και hd . Νομίζω πως καλύτερα είναι ο combo διότι πάντα χρειάζεται.1 για το σπίτι και 2 αν πας κάπου να παίζεις (όχι στο rockwave) δεν σε πιάνει η μέση σου να τον κουβαλήσεις και ούτε γενικότερα είναι σπουδαίο πρόβλημα.

 

Η κιθάρα που έχω είναι Fender American Deluxe Stratocaster 2008. Το καθαρο να ειναι εχει μια ζεστασια στον τονο τώρα έχει πάνω 3 single coil size mini hb αλλα σκοπεύω με την αγορά αυτού του ενισχυτή(αν ποτε αποφασίσω) να αλλάξω το pickguard και να βάλω 3 μόνους με καθαρό καλο και noizless.

Για παραδειγμα ο VHT pitbull πιανει το σκασιμοτων Dire Straits αλλα παραλληλα εχει και ζεστο ηχο.

Τώρα η τιμή.

Στο μυαλό μου κυμαίνεται μεταξύ 700-1000 ευρώ.

αλλα αν πρόκειται για κάτι εξαιρετικά καλο ίσως περιμένω να μαζέψω και να δώσω και κάτι παραπάνω. πχ overtone ceriatone .

 

Είχα την τύχη και άκουσα σε έναν φίλο που πολύ καλά όργανα όπως D'"ΠΕΡΓΟ" tom anderson shur custom humber και άλλες κιθάρες σε κεφαλια SOLDANO CUSTOM ΚΑΙ TWO ROCK με πολύ καλές καμπίνες οποτε νομίζω πως έχω ακούσει το καλύτερο ήχο μέχρι τώρα.

 

Οποιαδήποτε διευκρίνιση θέλετε μπορώ να δώσω. Y.G. καλο θα ήταν ο ενισχυτής να είναι εύχρηστος πχ να έχει στο footswitch ch switch boost και ίσως reverb on off.

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κανε ενα κοπο να το ξαναγραψεις στα ελληνικα, γιατι στα greeklish μαλλον δε θα ασχοληθει κανενας...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε αν θελεις σε καποιον ΝΑΚΑ(αντιπροσωπος τους) να ακουσεις με την κιθαρα σου καποιον (ή ολες τις επιλογες) απο αυτους

 

http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-hd-guitar-amp-head--50058

 

+

 

http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-212-v-speaker-cabinet--50059

 

τα οποια ειναι ακριβως οτι και αυτο

 

http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-212-guitar-amp-combo--50057

 

ενω διαφορετικο μεγαφωνο εχει αυτο

 

http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-112-guitar-amp-combo--50047

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηχο Dire Straits αν εννοεις πρωτης εποχης τοτε θελεις εναν ενισχυτη με μεγαλο headroom ( twin reverb, vibrolux, mark series, rivera )αν κ πρωτιστο ρολο θα εχει η κιθαρα σου παρα ο ενισχυτης ( σιγουρα θελεις μονους μαγνητες ). Καποια φεγγαρια ο mark knorfler ηταν πελατης του soldano αλλα νομιζω μεταγενεστερα που χρησιμοποιουσε κ les paul. Για ακου κ τους συγχρονους Koch που εχουν ωραια καθαρα κ πολυ ποιοτικη κατασκευη.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε αν θελεις σε καποιον ΝΑΚΑ(αντιπροσωπος τους) να ακουσεις με την κιθαρα σου καποιον (ή ολες τις επιλογες) απο αυτους

 

http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-hd-guitar-amp-head--50058

 

+

 

http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-212-v-speaker-cabinet--50059

 

τα οποια ειναι ακριβως οτι και αυτο

 

http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-212-guitar-amp-combo--50057

 

ενω διαφορετικο μεγαφωνο εχει αυτο

 

http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-112-guitar-amp-combo--50047

Σε ευχαριστω. Δυστυχως απεριψα αυτον τον ενισχυτη διοτι το gold channel εχει καθαρο και μετατρεπεται σε βρομικο με το gain control οποτε ειναι ενδτελωσ δυσλειτουργικο.

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηχο Dire Straits αν εννοεις πρωτης εποχης τοτε θελεις εναν ενισχυτη με μεγαλο headroom ( twin reverb, vibrolux, mark series, rivera )αν κ πρωτιστο ρολο θα εχει η κιθαρα σου παρα ο ενισχυτης ( σιγουρα θελεις μονους μαγνητες ). Καποια φεγγαρια ο mark knorfler ηταν πελατης του soldano αλλα νομιζω μεταγενεστερα που χρησιμοποιουσε κ les paul. Για ακου κ τους συγχρονους Koch που εχουν ωραια καθαρα κ πολυ ποιοτικη κατασκευη.

ειναι σιγορο πως θα αλλαξω τους μαγνητες ηδη εχω στο μυαλο μου καποιους αλλα πρωτα πρεπει να παρς ενισχυτη...ο soldano εχει καλα καθαρα αλλα ιδιαιτερα τσουχτερες τιμες. 2000+ . παντωσ ειναι αυκολο να μου πεις που μπορω να ακουσω ολουσ οσουσ ανεφερες?

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θέλω να πιάνει πάνω κάτω style Dire Straits.ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

 

Dire straits απο ποιον δισκο?

Αν μιλας για τους 2 πρωτους(ομωνυμο,communique)παρε εναν φεντερ και τελειωσες.

Eχει κατι λαμπατους στις αγγελιες σε τιμη ξεφτιλα...(ειχε τουλαχιστον...)

Προτεινω twin reverb 100%.

Θα παιζεις live?(Ειναι βαρυς...)

Πριν αλλαξεις μαγνητες,ακουσε τους πρωτα στον ενισχυτη που θα παρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dire straits απο ποιον δισκο?

Αν μιλας για τους 2 πρωτους(ομωνυμο,communique)παρε εναν φεντερ και τελειωσες.

Eχει κατι λαμπατους στις αγγελιες σε τιμη ξεφτιλα...(ειχε τουλαχιστον...)

Προτεινω twin reverb 100%.

Θα παιζεις live?(Ειναι βαρυς...)

Πριν αλλαξεις μαγνητες,ακουσε τους πρωτα στον ενισχυτη που θα παρεις.

o twin reverb εχει πολυ καλο καθαρο αλλα στο βρομικο μου τα χαλαει. ασε που τα καναλια ειναι λιγο μπερδεμενα. περισσοτερο σπιτι παιζω. αλλα απο την στιγμη που ειναι κομπο τοτε πιο ευκολα κουβαλιεται.(οχι συνεχεια). οι μαγνητεσ ειναι seymour dunxan me split (2-1) mini hudbackers signle coil size. η αληθεια ειναι οτι δενουν καλα σε strat αλλα  σκεφτομαι να βαλω νοιζλεσ σινγλε κοιλ

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε την κιθαρα οπως ειναι και μην τρως τζαμπα τα λεφτα σου.

Δε μου απαντησες για τους DS γιατι αυτοι παιζουν και money for nothing,expresso love,tunnel of love και άλλα λοβιαρικα...αλλα δεν πειραζει.

Ο τιτλος σου ηταν ''ενισχυτης με καλα καθαρα'' απ οτι βλεπω.

Τωρα καταλαβαινω οτι θες ενα all around ενισχυτη για να παιξεις και το sultans of swing...

Δεκτον.

Επιμενω στον Τwin reverb αφου ο τιτλος ειναι αυτος που εβαλες.

Παρε κι ενα καλο πεταλι-πεταλιερα για βρωμια αντι για μαγνητες. και τελειωσες.

Αν θες ενισχυτη που να παιζει πολλαααα... ::)

Καλως ηρθες στην ατελειωτη αναζητηση που βασανιζει χρονια τωρα τους κιθαριστες...

 

Πηγαινε με τη κιθαρα σου και ακου οσους μπορεις χωρις προκαταληψη...

 

Καλή αρχή φιλε μου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε την κιθαρα οπως ειναι και μην τρως τζαμπα τα λεφτα σου.

Δε μου απαντησες για τους DS γιατι αυτοι παιζουν και money for nothing,expresso love,tunnel of love και άλλα λοβιαρικα...αλλα δεν πειραζει.

Ο τιτλος σου ηταν ''ενισχυτης με καλα καθαρα'' απ οτι βλεπω.

Τωρα καταλαβαινω οτι θες ενα all around ενισχυτη για να παιξεις και το sultans of swing...

Δεκτον.

Επιμενω στον Τwin reverb αφου ο τιτλος ειναι αυτος που εβαλες.

Παρε κι ενα καλο πεταλι-πεταλιερα για βρωμια αντι για μαγνητες. και τελειωσες.

Αν θες ενισχυτη που να παιζει πολλαααα... ::)

Καλως ηρθες στην ατελειωτη αναζητηση που βασανιζει χρονια τωρα τους κιθαριστες...

 

Πηγαινε με τη κιθαρα σου και ακου οσους μπορεις χωρις προκαταληψη...

 

Καλή αρχή φιλε μου!

 

σε ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον σου. ηχο mark Knopfler θελω αλλα οχι αυτον που εχει τωρα στα καινουργια(boom like that,get lucky) απο τα πρωτα making movies sultans of swing comunique και επειτε με οταν επαιζε με τισ pensa-shur κιθαρες. ηταν ιδανικο... δηλαδη ζεστο αλλα συναμα και εσκαγε. οσο αναφορα το θεμα βρωμασ που ανεφερες πεταλιερα. νομιζω βαζοντας πεταλιερα χαλασ τον style της κιθαρας. οποτε προτιμω τα πεταλακια. ενα EQ reberb drive delay το πολυ.

 

 

 

με twin reverb

 

 

 

me shur kai soldano

 

Sultans of Swing - Promoclip der DVD "a night with dIRE sTRATS"

 

αυτο προσπαθω να βρω αλλα οχι σε soldano ... σε κατι φθνοτερο και an ginetai combo.

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου