Προς το περιεχόμενο

Χορδές ηλεκτρακουστικής.


sonap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χορδές ηλεκτραοκυστικής. GHS 011. Τι γνώμη έχετε; Παίζει βέβαια πολύ το υποκειμενικό αλλά θα ήθελα κάποιες γνώμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χορδες ηλεκτροακουστικης δεν υπαρχουν.

 

 

Υπαρχουν χορδες ΑΚΟΥΣΤΙΚΗΣ κιθαρας σε δυο τυπους : bronze & phosphor bronze.

 

 

Οι GHS βγαζει πολλους τυπους χορδων για ακουστικη δεν μας ειπες ποιος σε ενδιαφερει.

 

Και για τις χορδες της ακουστικης ισχυει οτι ισχυει και για τις χορδες της ηλεκτρικης: oλες πανω-κατω τα ιδια ειναι και οι ΚΑΛΕΣ χορδες ειναι οι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ χορδες ,ειδικα στην ακουστικη για να εχεις ηχο της προκοπης πρεπει να τις αλλαζεις καθε 8-10 ωρες παιξιματος μια και "ψοφανε" γρηγοροτερα απο αυτες της ηλεκτρικης.

 

Για σοβαρο ηχο ακουστικης βαλε δωδεκαρες οι 11αρες ειναι πολυ λεπτες για να κουνησουν ικανοποιητικα το καπακι.(αν βεβαια προκειται να χρησιμοποιεις την κιθαρα μονο "ηλεκτρικα" & οι 11αρες οκ θα ειναι)

 

Η GHS ειναι μαζι με την D Addario οι δυο μεγαλυτεροι κατασκευαστες χορδων στον κοσμο (και βεβαια κατασκευαζουν φασον τις περισσοτερες "μαρκες" χορδων ανεξαρτητα με το τι γραφει το πακετο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικα στην ακουστικη για να εχεις ηχο της προκοπης πρεπει να τις αλλαζεις καθε 8-10 ωρες παιξιματος μια και "ψοφανε" γρηγοροτερα απο αυτες της ηλεκτρικης.

 

Χτες είχα 4ωρη πρόβα.Κάτσαμε λίγο παραπάνω.Ξεκίνησα με σχεδόν καινούριες phosphor bronze D'Addario και μέχρι το τέλος της πρόβας είχαν τελειώσει και οι χορδες 8O 8O 8O .Αυτό το πράγμα δεν το έχω ξαναδεί ποτέ μου.Ιδρώνουν τα χέρια μου αρκετά,αλλά τίποτα δεν δικαιολογεί αυτή τη διάρκεια ζωής.Θα δοκιμάσω και τις Martin Phospor Bronze SP,που μου πρότεινε κάποιος και αν ισχύουν τα ίδια χάλια θα ξανακυλήσω στις Elixir :lol: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια και χειροτερα θα διαπιστωσεις και με τις Martin (οι οποιες αλλωστε φτιαχνονται απο την...D ADDARIO :lol: :lol: )

 

Και παλι καλα,στα δικα μου χερια ουτε 2 ωρες δεν κρατανε.... :cry:

 

Κακα τα ψεμματα καμμια χορδη δεν κραταει τον "λαμπερο" της ηχο περισσοτερο απο 2-3 ωρες (για αυτο αλλωστε στα στουντιο αλλαζουν χορδες σχεδον σε καθε κομματι)

 

Οι Elixir δεν ειναι λυση γιατι εχουν τον "πεθαμενο" ηχο των μεταχειρισμενων D ADDARIO με το που τις βαζεις στην κιθαρα σου :lol: :lol:

 

παρε καμμια 20αρια σετ απο τις

 

θαυμασιες και πολυ φθηνες αυτες χορδες

 

και αλλαζε τες οσο πιο συχνα μπορεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Elixir δεν ειναι λυση γιατι εχουν τον "πεθαμενο" ηχο των μεταχειρισμενων D ADDARIO με το που τις βαζεις στην κιθαρα σου :lol: :lol:

 

Σε αυτό δε συμφωνώ καθόλου.Είχα κάνει το εξής μια φορά:

 

Από Elixir ΜΗΝΩΝ είχα βάλει ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ Ernie Ball.Οι τελευταίες ήταν χειρότερες 8O 8O .

Για τις Elixir ισχύει πράγματι οτι κρατάνε τον τόνο τους,αλλά μαζί με τον τονο μένει και η πλαστικίλα.

 

Μου είπε κάποιος για κάτι χορδές μεταξύ κλασικής και ακουστικής που αποτελούνται και από μεταξι και μέταλλο και προορίζονται για django-κιθάρες και parlor.Ξέρεις τπτ για αυτές τις χορδές??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου