Προς το περιεχόμενο

Ένα λαλακισμένο ασματάκι


samy paraga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χάος και ορυμαγδός επικρατεί καθώς παίζω και μαθαίνω το πρόγραμμα ,το μίντι ,το μπάσσο που μου προσέφερε ένας φίλος και τη κιθάρα που θα ξεχάσω στο τέλος κι αυτά τα λίγα που ήξερα  ;D ;D ;D

Ουσιαστικά όλη η φάση ξεκινάει εκεί που τελειώνει η λαλακία στο πιανάκι της ,που θα γίνει κάποια στιγμή άσμα  :)

http://soundcloud.com/samy-paraga/piano-groove

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αμάν... Samy τι σου συμβαίνει; Τι είναι αυτό το... avant garde;  ;D

 

Υπό προϋποθέσεις το πιανόθεμα θα μπορούσε να γίνει η αφετηρία για κάτι πολύ ενδιαφέρον- καθώς έχει «ζουμί» ρυθμικά- αλλά με μια ενορχήστρωση που θα ξεφεύγει από το τόσο μίνιμαλ.

 

Καλά, για το φινάλε δεν το συζητώ... pac man  ;D ;D ;D (η τέλος πάντων κάτι της ιδίας περιόδου)  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τεχνική Ανάλυση:

Λέγε ό,τι θες (λέγε  ;D), αν αυτή είναι η πρώτη ή από τις πρώτες επαφές σου με midi προγραμματισμό….εγώ δεν σε πιστεύω.

Το κομμάτι είναι τίγκα στην παύση – τούτια…..άσε μας ρε Δημήτρη.

Οι ήχοι μου άρεσαν ΟΛΟΙ!!!!!

Και στα τύμπανα, αλλά και το πιανάκι και το πνευστό.

Πάμε στο audio! Θεωρώ την ηχογράφηση μπάσου την πιο δύσκολη σε ένα track.

Το μπάσο σου έχει χαρακτήρα, όγκο και συχνοτική υπόσταση…μπορεί να φταίει το ότι ήταν του φίλου σου. :P :P ;D ;D ;D

 

Καλλιτεχνική ανάλυση:

Στην τεχνική ανάλυση προσπάθησα να είμαι χωρίς χρωματισμούς στο λόγο μου.

ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ! ;D ;D

avant garde

Αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκπληκτικό, αριστούργημα.

Καταδεικνύεται κάποιος που έχει ακούσει "περίεργα" πράγματα από τη περίοδο της avant- garde, New wave εποχής και της εταιρίας Illuminated records. Δεν μου λες Sammy, κανένας δίσκος από τους Henry Cow ή τους This Heat σου περισσεύει;  :D

Μπράβο!!!!!!!!!!!!!!

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχρόνως με το λαλακισμένο γράφω και ένα άλλο ,το παλεύω δλδ ,το οποίο έχει κιθάρες ,θα μπει μπάσσο .Ήρθε προχτές ένας φίλος να περάσουμε έναν οδηγό φωνές.Έκατσε ο άνθρωπος 4 ώρες γράψαμε 5 διαφορετικά τέικ και έφυγε .Μετά εγώ καθόμουν και άκουγα ,ρύθμιζα κλπ .Ξαφνικά κάτι πάτησα στο στο μίντι κοντρόλερ και μηδένησα την ένταση από τη μία εκ των τριών ντραμς που είχα προγραμματίσει .Δύο μέρες προσπαθούσα να μάθω το ριμάδι το κίμπορντ πως λειτουργεί σαν workstation και τελικά δεν έμαθα  ;D ;D ;D στο τέλος κλείνω το πρόγραμμα και αντί να πατήσω σέιβ πατάω νο και σβήνω και τις φωνές  ;D ;D ;D

Λοιπόν και για να μη τρελαθούμε και να μην σας τρελάνω κι εσάς δλδ πλην εμού ,όλο το κόσεπτ του λαλακισμένου είναι μ3-4 νότες σε ένα πιανάκι που έγραψα για να μη ξεχάσω το θεματάκι .

Μετά δοκίμαζα ήχους σε ένα σίνθι των προτουλς και κάπου έλεγε μουλτιτσάνελ συνθ με επιλογή για απέρτζιος ήχους .Εγώ πάταγα τις νότες στο κλαβιέ και τα υπόλοιπα τύμπανα ,πνευστά μπάσσα,κρουστά τα έπαιζε η μηχανή του διαβόλου,αλλάζοντας τους ήχους από έθνικ ,σε λάτιν ,κομπιο΄πυτερ γκέιμ και στο τέλος αυτό το πιανάκι με την ιδέα που έχω για να το φτιάξω κάποτε τραγουδάκι με πιο προσγειωμένη διάθεση και περισσότερα φυσικά όργανα .

Αυτά και ευχαριστώ για το κόπο να το ακούστε και να γράψετε  ;)

 

Λάκη αν έπαιζα τέτοιο μπάσσο ο Τέρρυ τώρα θα ήταν άνεργος χαχαχαχαχα

Νέστορα ούτε καν ξέρω ποιοί είναι αυτοί που λες ,εξάλλου τι να μας πουν αυτοί από αβάντ γκαρ μουσικές εγώ είμαι καλύτερός τους ^_*

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

.Μετά εγώ καθόμουν και άκουγα ,ρύθμιζα κλπ .Ξαφνικά κάτι πάτησα στο στο μίντι κοντρόλερ και μηδένησα την ένταση από τη μία εκ των τριών ντραμς που είχα προγραμματίσει .Δύο μέρες προσπαθούσα να μάθω το ριμάδι το κίμπορντ πως λειτουργεί σαν workstation και τελικά δεν έμαθα  ;D ;D ;D στο τέλος κλείνω το πρόγραμμα και αντί να πατήσω σέιβ πατάω νο και σβήνω και τις φωνές  ;D ;D ;D

 

 

Ανάθεμά με αν κατάλαβα τίποτα από όλα αυτά...... :P :P ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Τα protools είναι ο ΣΑΤΑΝΑΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι είναι τίγκα στην παύση – τούτια…..άσε μας ρε Δημήτρη.

Oι παύσεις είναι όλα τα λεφτά!!!!!

ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ!

Ναι ρε Μήτσο...δεν έπρεπε να σταματήσεις τη θεραπεία... ;D

Βλέπω όμως, ότι αρχίζεις να μαθαίνεις τα ProTools... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Eκπληκτικό, αριστούργημα.

Καταδεικνύεται κάποιος που έχει ακούσει "περίεργα" πράγματα από τη περίοδο της avant- garde, New wave εποχής και της εταιρίας Illuminated records.

 

Πάντως πέρα από την αρχική έκπληξη της πρώτης ακρόασης, δεν κρύβω με εντυπωσίασε ο «αντικομφορμισμός» στην σύνθεση και η πλήρης αποδόμηση της φόρμας, που υποδηλώνει έναν εντελώς ανορθόδοξο αλλά «δημιουργικό» τρόπο σκέψης. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως πέρα από την αρχική έκπληξη της πρώτης ακρόασης, δεν κρύβω με εντυπωσίασε ο «αντικομφορμισμός» στην σύνθεση και η πλήρης αποδόμηση της φόρμας, που υποδηλώνει έναν εντελώς ανορθόδοξο αλλά «δημιουργικό» τρόπο σκέψης. 

 

Και εσύ

ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ!

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου