Προς το περιεχόμενο

The fiber sound


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καινούργιο μου παιχνίδι είναι η fiber

http://www.noiz.gr/index.php?topic=181256.msg502690#msg502690

Ήθελα λοιπόν να δώ, πώς "κάθεται" μέσα σε μία μίξη...

Επάνω σε ένα απλό θέμα...μερικοί αυτοσχεδιασμοί (ξέρω, ξέρω...στο 2 και κάτι φλυαρώ αλλά έτσι την πατάω όταν δοκιμάζω κιθάρες 8))

Kαρφί στην κάρτα ήχου, με λίγο βοήθεια από GuitarRig...synth από τα Jam packs, λούπες και έτοιμο.

Έχω Garageband, έχω πλαστική κιθάρα...είμαι έτοιμος να παίξω μουσική ;D

 

ΥΓ...έχω και σαχλόφωνο ;)

fiber_sound.mp3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vintage ήχος.

 

Ωραίος vintageιάρικος ήχος.

 

Κιθάρα= Plastic

 

Ενισχυτής= Guitar Rig

 

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι τράβηξαν βίντεο με μονόκερους.  ;D

 

Σσσωραίος.

 

 

Υ.Γ. Όλα τα λεφτά το σαχλοφωνικό κλαρινέτο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εμένα σαν "κανονική" κιθάρα μου ακούγεται, φίλος!

Το θέμα είναι το playability. Παίζεται εύκολα κι ωραία; Δυστυχώς μέσα στο κουρνιαχτό στο Open Day δεν συνειδητοποίησα ότι η κιθάρα ήταν δικής σου συναρμολόγησης. Στο βίντεο που θ' ανέβει την παίζει ο Greg.

Πάντως το θέμα είναι πόσο κάνει και αν το υλικό της προσδίδει ιδιαίτερο ηχόχρωμα (που δεν το ακούω). Τους humbuckers ακούω. Ισως θα ήταν ενδιαφέρον να τους βάλεις σε μια άλλη ξύλινη κατασκευή σου και με το ίδιο σέταπ να ανεβάσεις το ίδιο κλιπάκι για να συγκρίνουμε.

Από χρώμα σκίζει πάντως!

 

ΥΓ. το μπάσο θέλει να ανέβει μια οκτάβα πάνω γιατί είναι εκτός ρετζίστρου όπου το sample ξεχαρβαλώνεται και αν δεν είχα sub δεν θα άκουγα τίποτα. Ωραίο γκρουβάκι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vintage ήχος.

Μήπως φταίνε αυτοί οι παλιομαγνήτες που μου έδωσε ο Marillion? (Ibanez SD) :D

 

Εμένα σαν "κανονική" κιθάρα μου ακούγεται, φίλος!

Το θέμα είναι το playability. Παίζεται εύκολα κι ωραία; Δυστυχώς μέσα στο κουρνιαχτό στο Open Day δεν συνειδητοποίησα ότι η κιθάρα ήταν δικής σου συναρμολόγησης. Στο βίντεο που θ' ανέβει την παίζει ο Greg.

Γι αυτό το ανέβασα και εγώ, φίλος Administrator...γιατί παίζει σαν κανονική κιθάρα ::) :-X

 

Πάντως το θέμα είναι πόσο κάνει και αν το υλικό της προσδίδει ιδιαίτερο ηχόχρωμα (που δεν το ακούω).

Δεν το νομίζω...εάν κρίνω από την παρατήρηση του Γιώργου που τούς είχε πάνω στην Ibanez του

Tα καθαρα ακουγονται λιγο ''συμπιεσμενα συχνοτικα'' οπως στην ibanez( κ νομιζα πως εφταιγε το basswood!!)

εγώ, έτσι κι αλλιώς δεν ακούω τη διαφορά maple-rosewοοd...το fiber θα ακούσω? ;D

 

είναι εκτός ρετζίστρου

Αυτό τι είναι πάλι?...όλο καινούργιες λέξεις μαθαίνουμε εδώ μέσα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Γι αυτό το ανέβασα και εγώ, φίλος Administrator...γιατί παίζει σαν κανονική κιθάρα ::) :-X

Εγώ πίστευα πως θ' ακουγότανε σαν windsurf... χωρίς πανί. ;D

Υπάρχουν και έλληνες κατασκευαστες πάντως που μπορούν να κάνουν κάτι παρεμφερές χωρίς να φαίνεται το δέσιμο και να χρειάζεται σόκορο γύρω - γύρω, με διάφορα ελαφρά υλικά.

tech_tufskin2.jpg

 

Αυτό τι είναι πάλι?...όλο καινούργιες λέξεις μαθαίνουμε εδώ μέσα...

Wikipedia : In music, a register is the relative "height" or range of a note, set of pitches or pitch classes, melody, part, instrument or group of instruments. A higher register indicates higher pitch.

 

piano-registers.png

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και έλληνες κατασκευαστες πάντως που μπορούν να κάνουν κάτι παρεμφερές χωρίς να φαίνεται το δέσιμο και να χρειάζεται σόκορο γύρω - γύρω, με διάφορα ελαφρά υλικά.

Σίγουρα, θα υπενθυμίσω και τη παρουσία του "δικού μας" ΑΒ, που ατυχώς δεν εμφανίζεται συχνά πιά στο Noiz, με τις ακουστικές του fiber. Βέβαια του πήρε πάνω από 2 χρόνια να φτιάξει τα καλούπια του και όλα τα συναφή. Και όλα αυτά-πάλι- ατυχώς- δεν βοηθάνε την τιμή...οπότε το κόστος των συγκεκριμένων USA kits

http://cgi.ebay.com/Res-O-Glas-Semi-Hollow-Guitar-Body-Kit-National-Supro-/260681029719?pt=Guitar_Accessories&hash=item3cb1ccd857#ht_1534wt_1141

είναι τζάμπα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xexe ωραιος mr marathon!!! Στο καθαρο κλιπακι της παρουσιασης της fiber μπορουσα να διακρινω πως δεν υπαρχουν τουλαχιστον στα αυτια μου αισθητες ηχητικες διαφορες απο το basswood της ibanez!  Θα προτιμουσα πιο ατοφιο ηχο στο κλιπακι σου χωρις το modulation που ακουω. Λιγο reverbaki κ εισαι οκ! Οπως κ λιγο νευρο περισσοτερο στο παιξιμο να ακουστει το σκασιμο κ η ατακα του γραφιτη!!!! ;) Παντως γραφει μια χαρα στην μιξη (πως αλλωστε?) !! Αντε να την δοκιμασουμε κ απο κοντα boss!!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ, τώρα θα έχουμε καυγάδες για το σκάσιμο του γραφίτη και τη γλύκα του πλαστικού ;D

 

Αφεντικό, πολυβινυλοχλωρίδιο καλό για μέταλ  ???  ;D  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ, τώρα θα έχουμε καυγάδες για το σκάσιμο του γραφίτη και τη γλύκα του πλαστικού ;D

Mπάααα. Ο Μαρίλιος έχει ιδίαν πείρα από γραφίτη (έχει στη δικιά του κιθάρα).  Fiber δεν έχει....ακόμα ;D ;D

 

Λιγο reverbaki κ εισαι οκ! Αντε να την δοκιμασουμε κ απο κοντα boss!!!!

Κι άλλο? :o :o :o Μήπως θές και brutal φωνητικά? ;D ;D

Και Κυριακή τη δοκιμάζουμε εάν θές....και δεν ψηφίζεις μακρυά... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε έκανα παρέα με μια Vigier με γραφίτη. Ο ήχος της δε μου άρεσε ιδιαίτερα, αλλά το μανίκι της ήταν το πιο τουφεκένιο μανίκι που έχω δει  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου