Προς το περιεχόμενο

Bass EQ-Drive-D.I. pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και πάλι! 8)

 

Καθότι δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα, άνοιξα ένα νέο.

 

Όπως καταλάβατε είμαι σε αναζήτηση πολυ-πεταλιού που να είναι Equalizer (μου αρκει ενα 3-band, οτιδήποτε εξτρα όπως contour & pressence καλοδεχούμενο), να προσφέρει drive, λίγο για να τσιμπάει τον ήχο όχι τίποτα extreme - γι'αυτό έχουμε τα fuzz και distortion και να είναι και D.I. Eπίσης να είναι τουλάχιστον δικάναλο ενα για drived ήχο και ένα για τον καθαρό.

 

Το θέλω για πολλούς λόγους.

Απ'τη μια για να μπει στο τέλος της αλυσίδας και να συμμαζεύει τον ήχο ( tuner, boss odb-3, big muff ) απ'τα πεταλάκια. Απ'την αλλη γιατί τα D.I που φέρνουν πολλοί ηχολήπτες σε πολλα μαγαζιά είναι τραγικά. Και τέλος ακόμα και για να το συνδέω στην fx loop του ενισχυτή και να χρησιμοποιώ μόνο το τελικό στάδιο ενίσχυσης, αφού και πάλι σε πολλά μαγαζιά και ενισχυτές είναι τραγικοί ( π.χ behringer σε γνωστό liveδικο της πολης, μένω στη Θεσσαλονίκη ). Τουλάχιστον μέχρι κάποια στιγμή στο μέλλον να αποκτήσω ένα καλό συνδυσμό κεφαλής-καμπίνας, που το κόστος τους μου είναι απαγορευτικό προς το παρόν.

 

Έχω 2-3 επιλογές στο μυαλό και θα ήθελα την γνώμη σας και φυσικά ότι άλλο έχετε να προτείνετε.

Tech 21 Bass Driver D.I.

MXR M80 Bass DI Plus

EBS Micro Bass II

 

Το Ebs είναι η αλήθεια ότι ξεφεύγει πάντως αρκετά στην τιμή.

 

Επίσης το πρόβλημα στη Θεσσαλονίκη είναι και να τα βρεις για να τα δοκιμάσεις...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks audio δεν μου το είχε βγάλει το θέμα στο search.

 

Paradriver και bassdriver δυστυχώς απορρίπτονται λόγω του ότι είναι μονοκάναλα.

 

Εξ'άλλου αυτό με αυτό είναι το ίδιο πράγμα αν κατάλαβα καλά. Απλα 3κάναλο. (Αν και μου φαίνεται περιέργη η διαφορά του μόλις 1 ευρώ...)

 

Στην εξίσωση μπαίνει και το Aguilar Tone Hammer και βγαίνει τελικά το EBS λόγω κόστους.

 

To VT drive δυστυχώς είναι κι αυτό μονοκάναλο.

 

Άρα έχουμε

Tech 21 Programmable Bass Driver DI

MXR M80 DI+

Aguilar Tone Hammer

 

Κώστα εσύ τελικά ποιο επέλεξες??

 

Και μια ερώτηση ακόμα, απ'τη στιγμή που έβαλα στο μπάσο μου τελικά active προένισχυση (θα κάνω update το ανάλογο topic), έχει νόημα να έχω συνέχεια on ένα EQ pedal και απλά να αλλάζω κανάλι για να βάζω και drive??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου