Προς το περιεχόμενο

Πεταλιερα με δυνατοτητα channel switching


FrosT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φιλοι νοιζαδες,

Τον τελευταιο καιρο, προσπαθω να φτιαξω το rig μου, καθως προς το παρον αποτελειται μονο απο τον ενισχυτη (B52 AT100) και την κιθαρα μου (Edwards Les Paul Custom). Αυτο που θελω να κανω ειναι να προσθεσω καποια εφφε, κομπρεσσορα και noise gate στο rig γενικα, αλλα επειδη δεν ειμαι πολυ φιλος της ιδεας του να κατσω να φτιαξω δικο μου pedalboard λογω μεγαλου κοστους, μεγεθους και βαρους, αυτο που σκεφτομουνα ειναι να χρησιμοποιησω τα εφφε καποιας πεταλιερας, χωρις να χρησιμοποιω τις προσομοιωσεις ενισχυτων. Αυτο που θα ηθελα ομως, ειναι η πεταλιερα να εχει τη δυνατοτητα να αλλαξει το καναλι του ενισχυτη μονη της, οπως η GT-8 που ειχα παλια, με το amp control. Σημειωση: την gt8 την εδιωξα γιατι δεν ειχα την απαιτουμενη πειθαρχια να κατσω και να διαβασω για να κατανοησω τον τροπο λειτουργειας της. Οποτε για να ανακεφαλαιωσω, ψαχνω μια πεταλιερα που να μη χρειαζεσε διπλωμα  :P για να καταφερεις να την λειτουργησεις, να μην κοστιζει παρα πολλα $$$, και να εχει την δυνατοτητα να αλλαζει τα καναλια του ενισχυτη μου...

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

g-major

g-major 2

 

γενικα πολυ καλες εφφεδιερες αλλα θα χρειαστεις ενα controller επιπλεον

 

Οκ, 2 ερωτησεις:

Controller εννοεις για να ελεγχω το rack, ετσι?

Με το G-Major μπορω να δημιουργησω presets τα οποια να περιεχουν και το amp channel? (πχ channel 1 - comp - gate reverb)?

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει πεταλιερα που κανει τετοιο πραγμα ?  Εννοουμε το καναλι του πραγματικου ενισχυτη ετσι ? οχι του "φανταστικου"

 

Tου πραγματικου εννοουμε. Το g-major αποτι βλεπω εχει ενα switch out, που φανταζομαι θα ελεγχει τον ενισχυτη μεσω του input για το footswitch στον amp. H GT8 τουλαχιστον με το amp control ετσι λειτουργουσε...

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δηλαδή ας πουμε στην μνημη 1 να δουλευεουν καποια εφέ απο τη μπος με το καθαρό του ενισχυτή σου και στη μνημη 2 κάποια άλλα εφέ με το βρώμικο πχ?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δηλαδή ας πουμε στην μνημη 1 να δουλευεουν καποια εφέ απο τη μπος με το καθαρό του ενισχυτή σου και στη μνημη 2 κάποια άλλα εφέ με το βρώμικο πχ?

 

Ναι. Τουλαχιστον απο οσο διαβασμα εριξα στο manual τον καιρο που την ειχα στην κατοχη μου, αυτο καταλαβα. Και ακριβως αυτη τη λειτουργια ψαχνω, γιατι δεν γινεται μεσα σε ενα κομματι την ωρα που παιζεις σε live να πρεπει να πατησεις και το preset και το footswitch του ενισχυτη για να αλλαξεις απο καθαρο σε βρωμικο... (η τουλαχιστον γινεται αλλα ειναι κατι το οποιο αν μπορει να αποφευχθει σου κανει τη ζωη ευκολη)

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Behringer FC -1010 το κάνει, αλλά είναι controller.

Αυτό δέν είναι απαραίτητα κακό  ;)

Παίρνεις κ ένα ρακάκι 2 U της αρεσκείας σου(πχ. POD XT PRO) και κάνεις την δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα το κάνει τέτοιο πράγμα η gt-8, είναι πολύ μπροστα!

 

πρώτη φορά το ακουω, δεν ήξερα οτι κάποια απο τις γνωστες πεταλιέρες εχει τετοια δυνατότητα

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα το κάνει τέτοιο πράγμα η gt-8, είναι πολύ μπροστα!

 

πρώτη φορά το ακουω, δεν ήξερα οτι κάποια απο τις γνωστες πεταλιέρες εχει τετοια δυνατότητα

Νταξ, προσωπικα δεν το θεωρω και κατι το τραγικα περιπλοκο, πιστευω οτι θα επρεπε να ειναι standard feature και σε αλλες πεταλιερες.... anyway

 

H Behringer FC -1010 το κάνει, αλλά είναι controller.

Αυτό δέν είναι απαραίτητα κακό  ;)

Παίρνεις κ ένα ρακάκι 2 U της αρεσκείας σου(πχ. POD XT PRO) και κάνεις την δουλειά σου.

 

Οταν λες οτι το κανει αυτο εννοεις οτι μπορει και αποθηκευει presets που συνδυαζουν amp channel με effects preset απο το rack? Δηλαδη μπορω πχ στο preset 1 της FC να εχω clean channel + Rack Preset 1 (απο το G-Major πχ) και στο preset 2 να εχω dirty channel + Rack preset 2?

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου