Προς το περιεχόμενο

Απορίες για κατασκευή Homestudio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλη την κοινότητα,

 

Βρήκα το συγκεκριμένο forum εντελός τυχαία ψάχνοντας κάποια υλικά για την κατασκευή που ετοιμάζω.

 

Λοιπόν κατευθείαν στο ψητό !!

 

1) Δεν ξέρω πως να φτιάξω το πάτωμα. Είνα 14τ.μ. ο χώρος και ειναι ακόμα στα τσιμέντα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην περνάει ο ήχος στον κάτω όροφο. Το μόνο που έχω επιλέξει είναι σαν τελευταία "στρώση" δάπεδο τύπου Laminate το οποίο είναι ευκολο να το βάλει κανείς και φτηνό επίσης δίνει περίπου 10db-14db ηχομόνωση. Ένα σημαντικό τεχνικό χαρακτηριστικό είναι ότι ειναι μόνο 7χιλ. πάχος.

 

2) Έλεγα να καταίβασω το ύψος του ταβανιού στα 3μ. Σωστή ή Λάθος επιλογή ??

 

3) Το τοίχο έχω σκεφτεί να το κάνω με τον εξής τρόπο. Ντουβάρι>Πετροβάμβακα 5χιλ. >Γυψοσανίδα>Ηχοαποροφιτικό Υλικό τύπου "Αυγοθίκη" 2,5χιλ.

Το μόνο που με ενδιαφέρει σε αυτό είναι να μην με ακούνε οι γείτονες αλλά με κανέναν δεν έχουμε κοινό τοίχο. Θα ΄θελα να ακούσω γνώμες γι αυτό.

 

Αυτά για την ώρα. Περιμένω τα σχόλια σας !! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ όλη την κοινότητα,

 

Βρήκα το συγκεκριμένο forum εντελός τυχαία ψάχνοντας κάποια υλικά για την κατασκευή που ετοιμάζω.

 

Λοιπόν κατευθείαν στο ψητό !!

 

1) Δεν ξέρω πως να φτιάξω το πάτωμα. Είνα 14τ.μ. ο χώρος και ειναι ακόμα στα τσιμέντα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην περνάει ο ήχος στον κάτω όροφο. Το μόνο που έχω επιλέξει είναι σαν τελευταία "στρώση" δάπεδο τύπου Laminate το οποίο είναι ευκολο να το βάλει κανείς και φτηνό επίσης δίνει περίπου 10db-14db ηχομόνωση. Ένα σημαντικό τεχνικό χαρακτηριστικό είναι ότι ειναι μόνο 7χιλ. πάχος.

 

2) Έλεγα να καταίβασω το ύψος του ταβανιού στα 3μ. Σωστή ή Λάθος επιλογή ??

 

3) Το τοίχο έχω σκεφτεί να το κάνω με τον εξής τρόπο. Ντουβάρι>Πετροβάμβακα 5χιλ. >Γυψοσανίδα>Ηχοαποροφιτικό Υλικό τύπου "Αυγοθίκη" 2,5χιλ.

Το μόνο που με ενδιαφέρει σε αυτό είναι να μην με ακούνε οι γείτονες αλλά με κανέναν δεν έχουμε κοινό τοίχο. Θα ΄θελα να ακούσω γνώμες γι αυτό.

 

Αυτά για την ώρα. Περιμένω τα σχόλια σας !! :D

 

1) Νομίζω ότι οι περισσότεροι θα σου πρότειναν κάποια κατασκευή τύπου "room in a room", ή πλωτή εξέδρα. Δεν ξέρω λεπτομέρειες να σου πω, και κυρίως δεν ξέρω τι ποσό σκέφτεσαι να διαθέσεις. Δες στα υπάρχοντα θέματα για κατασκευή studio, υπάρχει αρκετό υλικό. (Δες και στα λυμένα θέματα μήπως βρεις κάτι)

Ένα καλό βιβλίο που έχει πέσει στα χέρια μου είναι το "home recording studio: build it like the pros" του Rob Gervais, ρίξ'του μια ματιά αν μπορείς να το βρεις.

 

2) 3 μέτρα δεν είναι και πολλά, αλλά δεν είναι και λίγα. Ποιες θα είναι οι άλλες τελικές διαστάσεις του δωματίου; (μετά από γυψοσανίδες, εξέδρες κτλ)

 

3) Το "τοίχος-μόνωση-αέρας-γυψοσανίδα" είναι κλασική λύση απ'ότι έχω καταλάβει.

Πάντως για να πετύχεις σοβαρά επίπεδα ηχομόνωσης θέλει πολύ χρήμα και δουλειά. Σε μικρό αρχικό χώρο δεν ξέρω αν και κατά πόσο μπορείς να έχεις τα αποτελέσματα που θέλεις... Για να μην σε ακούνε στον κάτω όροφο (και υποθέτοντας ότι θα "κοπανάς" άγρια) θέλεις τιμές ηχομείωσης 50-60dΒ που είναι ψιλοάπιαστο στις περισσότερες περιπτώσεις budget και χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ναι τα κοίταξα τα σχετικά post και πείρα κάποιες ιδέες .Και αποφάσισα να το κάνω "Ντουβάρι>Πετροβάμβακας>Κόντρα Πλακέ η κάτι ανάλογο>Πάτωμα "Ξύλου" πλαστικό με ενσωματομένο 1χιλ. Φελιζόλ. Μίλησα με μια εταίρια που κάνει τέτοιες κατασκευές και μου είπαν οτι ειναι ΟΚ

 

2) Οι συνολικές διαστάσεις το δωματίου είναι 3.40μ χ 4.00μ χ 3,50μ (ΠχΜχΥ) δηλ. 14 τμ. Υπολογίζω το δωμάτιο να χάσει από κάθε μεριά γύρο στα 10εκ - 25εκ εξαρτάτε πόσεσ στρώσεις υλικών θα βάλω. Αλλά πιστεύω ότι με 1 θα είμαι ΟΚ.

 

3) Αν έχω και μια μικρή απώλεια ήχου της τάξεως των 20db-30db δεν με πειράζει άλλοστε τόσο είναι και ο ήχος μιας συνομηλίας. Επίσης και ο κάτω όροφος δικός μου είναι !! :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν ξέρω πως να φτιάξω το πάτωμα. Είνα 14τ.μ. ο χώρος και ειναι ακόμα στα τσιμέντα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην περνάει ο ήχος στον κάτω όροφο. Το μόνο που έχω επιλέξει είναι σαν τελευταία "στρώση" δάπεδο τύπου Laminate το οποίο είναι ευκολο να το βάλει κανείς και φτηνό επίσης δίνει περίπου 10db-14db ηχομόνωση. Ένα σημαντικό τεχνικό χαρακτηριστικό είναι ότι ειναι μόνο 7χιλ. πάχος.

 

2) Έλεγα να καταίβασω το ύψος του ταβανιού στα 3μ. Σωστή ή Λάθος επιλογή ??

 

3) Το τοίχο έχω σκεφτεί να το κάνω με τον εξής τρόπο. Ντουβάρι>Πετροβάμβακα 5χιλ. >Γυψοσανίδα>Ηχοαποροφιτικό Υλικό τύπου "Αυγοθίκη" 2,5χιλ.

Το μόνο που με ενδιαφέρει σε αυτό είναι να μην με ακούνε οι γείτονες αλλά με κανέναν δεν έχουμε κοινό τοίχο. Θα ΄θελα να ακούσω γνώμες γι αυτό.

 

 

 

Καλημέρα

 

1.δεν ξέρω τι σκοπεύεις να κάνεις αλλά για μπάντα πχ. 14 τμ είναι πολύ μικρός χώρος… επίσης 14db είναι λίγο, πολύ λίγο. Θα χρειαστείς πλωτό πάτωμα…

2.για μένα όσο πιο ψηλό τόσο πιο καλό…

3.υπάρχουν πολλοί πετροβάμβακες … δε βρίσκω λόγο να βάλεις κάτω από 50άρι….αν έχεις χρήματα 100άρης ακόμα καλύτερα αλλά κοστίζει αρκετά (ο 100άρης περίπου 10ευρώ η πλάκα 120*60 ή κάτι τέτοιο)….επίσης μεταξύ τοίχου και πετροβάμβακα άσε κενό..αλλά θα μικρύνει και άλλο ο χώρος….

Τώρα ηχοαποροφητικά υλικά είναι και θέμα γούστου…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου