Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για βιολί


PARADISEFOX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχολούμαι με τη μουσική αρκετά χρόνια(κυρίως κιθάρα).Αποφάσισα να ξεκινήσω βιολί ,σε 6 μήνες άρχισα να έχω ενοχλήσεις και στα 2 χέρια και ειδικά στο αριστερό,πήγα σε γιατρό και μου είπε ότι είναι αδύναμα τα νεύρα του αριστερού χεριού!Τώρα έχουν περάσει 6 μήνες χωρίς να παίζω και νοιώθω τα χέρια μου μια χαρά και σκέφτομαι να ξαναρχίσω. Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως συμβουλές για σωστή στάση σώματος ,σωστή δοξαριά ,ζέσταμα ή οτιδήποτε νομίζετε ότι θα με βοηθούσε  να αποφύγω περαιτέρω τραυματισμούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δάσκαλο; Δεν σου λέει κάτι πάνω στο πρόβλημα σου;

Κι εγώ προέρχομαι από 6μηνο περίπου ημιαποχής λόγω τραυματισμών που ήρθαν από υπερκόπωση (12ωρα).

 

Τέλωσπάντων αν παίζεις μόνο 6 μήνες βιολί μπορώ να σου δώσω μόνο δύο-τρεις γενικού τύπου συμβουλές,

 

1)Κάνε γυμναστική, τρώγε καλά, μείωσε τους καφέδες, κοιμίσου καλά, χαλάρωσε, κράτα δηλαδή, το μυοσκελετικό κ νευρικό σύστημα υγιές κ τονωμένο.

2) Παίζε πάντα!!! συγκεντρωμένος, με καλό ήχο, ελαστικότητα.

 

3)Αφού είσαι παθών, άρχισε σιγά σιγά την μελέτη, παίζωντας κάθε μέρα από λίγο (π.χ. 20 λεπτά) κ αυξάνοντας λίγο κάθε βδομάδα π.χ. +10 λεπτά ή λιγότερο.

 

Μπορείς να διαβάσεις το "Σωματικά και ψυχολογικά προβλήματα των μουσικών" του Ηλία Σακαλάκ.

 

Πολύ βασικό επίσης είναι το σωστό όργανο, βιολί κ τόξο, δεν μπορώ να σου πω κάτι χωρίς να δω... (γενικά πρόσεξε: ύψος χορδών, καλές τρίχες στο τόξο, καλό τόξο? σωστός καβαλάρης, βολικό σιαγώνιο κ γέφυρα)

 

κι άν θές στείλε π.μ. να σου προτείνω κάποιο βιβλίο για ασκήσεις τεχνικές, προετοιμασία, στάση, ζέσταμα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου