Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ήχου;


Maxos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

symfwnw, oi drivers stis kartes hxou den tis kanoun pio grhgores, mpalwnoun merika problimatakia

 

Οι ASIO drivers στις κάρτες - κατά πόσο είναι καλογραμμένοι - και οι πόροι που καταναλώνουν , παίζουν σημαντικό ρόλο σχετικά με το ελάχιστο latency που μπορεί να επιτευχθεί σε ένα συγκεκριμένο σύστημα.

Για παράδειγμα αν δοκιμάσεις σε ένα σύγχρονο σύστημα με CPU άνω του 1.5G τις παρακάτω κάρτες :

1) Απλή κάρτα ήχου με ASIO4ALL driver ,

2) Audigy ,

3) M-Audio Audiophile ,

4) Echo Mia

με το ίδιο σε όλες χαμηλότερο δυνατό buffer size , προσθέτοντας plugins μέχρι να ακουστούν τα πρώτα clicks , θα δεις ότι δεν συμπεριφέρονται όλες οι κάρτες το ίδιο. Κάποιες λειτουργούν απροβλημάτιστα τη στιγμή που σε άλλες τα clicks ακούγονται συνεχώς αυτό δεν οφείλεται στο hardware αλλά στα drivers.Επίσης θα δεις διαφορετικό μέγεθος CPU load ανάλογα με τη κάρτα (ή το driver στην περίπτωση του ASIO4ALL) στο πρόγραμμα host που χρησιμοποιείς πχ Cubase.

Όταν μίλησα παραπάνω για latency 4.3 εννοούσα ότι η κάρτα λειτουργεί στη πράξη χωρίς clicks σε κανονικές συνθήκες εγγραφής / μίξης ή δημιουργίας ενός μέσου φορτωμένου με plugins τραγουδιού (σύμφωνα πάντα με εργασίες που κάνει κανείς στο μέσο ελληνικό studio) Το ανέφερα γιατί είναι χρήσιμο να μπορεί κανείς να χρησιμοποιεί plugins (reverbs κλπ)κατά την ηχογράφηση φωνών ή οργάνων. Έχω δοκιμάσει αρκετές κάρτες και οι μόνες κάρτες που υπερτερούν σε επιδώσεις latency είναι οι RME Hamerfall και αυτό γιατί έχουν ενσωματωμένο DSP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pisteyw oti me 768 ram to latency mporei na katebei ligopio katw apo ta 7 m s

 

 

Maxo είσαι σιγουρος γιαυτο? Δε μου φαινεται οτι παιζει τετοιο ρόλο η ram στο latency . δηλαδη εγω με την m-audio αν είχα 64 ραμ (και τα αντιστοιχα ελαφρα windows kai software) δε θα μπορουσα να ηχογραφουσα ενα καναλακι με 10ms latency? Nομιζω οτι θα μπορούσα.Βέβαια μπορει να μη με έπαιρνε για δευτερο καναλι αλλα αλλο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα' date=' γενικά η Audiophile έχει πιο σταθερούς drivers (σε όσα συστήματα έχω δοκιμάσει), την προτιμούν πολλοί περισσότεροι επαγγελματίες και σοβαροί ερασιτέχνες και είναι και λίγο φτηνότερη νομίζω. Από την άλλη, η Terratec είναι και λίγο consumer, για παιχνιδάκια και ταινιούλες και τέτοια (5.1 βλέπεις). Εγώ θα πρότεινα την Audiophile πάντως, πιο μονοδιάστατη αλλά και πιο καλή σ' αυτό που κάνει.[/quote']

 

H DMX δεν είναι για παιχνιδάκια και ταινιούλες και είναι ΣΑΦΩΣ ανώτερη από την MAUDIO και σε dbspl και σε πολλά άλλα (πιό μεστός ήχος..)

 

Έχει τα ίδια χαρακτηριστικά στους μετατροπεις με την 24/96 η οποία είναι κορυφαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H DMX δεν είναι για παιχνιδάκια και ταινιούλες και είναι ΣΑΦΩΣ ανώτερη από την MAUDIO και σε dbspl και σε πολλά άλλα (πιό μεστός ήχος..)

 

Έχει τα ίδια χαρακτηριστικά στους μετατροπεις με την 24/96 η οποία είναι κορυφαία.

Και η Audiophile έχει τους ίδιους μετατροπείς με την Delta 1010, που είναι ακόμα πιο κορυφαία... Σχετικά με τον ήχο, δεν έχει σχέση η καθαρότητα και ο όγκος του ήχου της M-Audio με την Terratec. ¶σε εμένα και την άποψή μου για τον ήχο, όσο καιρό μπαινοβγαίνω σε studios δεν έχω ακούσει κανένα να λέει ότι η Terratec έχει καλύτερο ήχο από την Audiophile! Και αν σε ενδιαφέρει, η Terratec έχει την DMX6 Fire στις κάρτες ήχου (sound cards, δηλαδή το consumer τμήμα της) και όχι στα συστήματα ήχου (audio systems, το επαγγελματικό τμήμα) όπως τις πιο ανεβασμένες κάρτες της (EWS 88MT κλπ). Αμφισβήτησε εμένα αλλά όχι και την Terratec...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poso paei to mali? giati an kanei panw apo 600 pernw mia Motu kai eimai arxontas

 

Αγαπητέ Maxos

 

Όχι δεν εννοούσα to Multiface (το οποίο βέβαια είναι εξαιρετικό και τo προτείνω ανεπιφύλακτα). Εννοούσα όλες τις κάρτες της RME που έχουν ενσωματωμένο DSP όπως η σχετικά προσιτή HDSP 9632.

Σχετικά με τη Motu δεν αναφέρεις συγκεκριμένο μοντέλο. Πάντως μιας και το ανέφερες , λοιπόν κάποτε είχα μια Motu συγκεκριμένα την 2408 η οποία ενώ ήταν εξαιρετική όσον αφορά την ποιότητα ήχου (κατώτερη όμως από το multiface της RME) και ανάλογα με αυτά που προσέφερε είχε και καλή σχέση τιμής απόδοσης ... δεν συνέβαινε όμως το ίδιο με τα drivers της για windows τα οποία είχαν αρκετά προβλήματα και η εταιρία αργούσε να τα βελτιώσει. Οι κάρτες δεν κρίνονται μόνο από την απόδοση του Hardware. Η Motu όπως και η Digidesign σαν εταιρίες υποστήριζαν τα προϊόντα τους πρωτίστως στην πλατφόρμα Mac και μετά για windows. Σιγά σιγά τα πράγματα καλυτερεύουν και η υποστήριξη σε PC γίνεται πολύ σωστότερα αλλά ακόμα ακούω από συναδέλφους παράπονα. Γι’ αυτό πριν επέμενα τόσο σχετικά με τη σπουδαιότητα των drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pisteyw oti me 768 ram to latency mporei na katebei ligopio katw apo ta 7 m s

 

 

Maxo είσαι σιγουρος γιαυτο? Δε μου φαινεται οτι παιζει τετοιο ρόλο η ram στο latency . δηλαδη εγω με την m-audio αν είχα 64 ραμ (και τα αντιστοιχα ελαφρα windows kai software) δε θα μπορουσα να ηχογραφουσα ενα καναλακι με 10ms latency? Nομιζω οτι θα μπορούσα.Βέβαια μπορει να μη με έπαιρνε για δευτερο καναλι αλλα αλλο αυτο.

 

nai eimai sigouros' date=' aploustata den sernete kai den akouw "hrats hrouts" se ena systima me megalyterh mnimh, anti8eta se ana me 256 aploustata den paizei tpt, me mia gemath mnimh exw trexei to cubase axioprepos xoris kolimata (xoris karta hxou), ala se ena paremferes PC me xamiloterh mnimh, apla mou ixan spasei ta neyra, perito na sou pw oti se Macintosh (mhn fantasteis kana super montelo, eMac htan me 700 kati G4) kai 256 ram den xriazotan kamia ry8mish to Cubase gia na trexei axioprepos.

 

symperasmatika, to latency den arkei na einai xamil, prepei na einai kai leitourgiko.

 

poso paei to mali? giati an kanei panw apo 600 pernw mia Motu kai eimai arxontas

 

Αγαπητέ Maxos

 

Όχι δεν εννοούσα to Multiface (το οποίο βέβαια είναι εξαιρετικό και τo προτείνω ανεπιφύλακτα). Εννοούσα όλες τις κάρτες της RME που έχουν ενσωματωμένο DSP όπως η σχετικά προσιτή HDSP 9632.

Σχετικά με τη Motu δεν αναφέρεις συγκεκριμένο μοντέλο. Πάντως μιας και το ανέφερες , λοιπόν κάποτε είχα μια Motu συγκεκριμένα την 2408 η οποία ενώ ήταν εξαιρετική όσον αφορά την ποιότητα ήχου (κατώτερη όμως από το multiface της RME) και ανάλογα με αυτά που προσέφερε είχε και καλή σχέση τιμής απόδοσης ... δεν συνέβαινε όμως το ίδιο με τα drivers της για windows τα οποία είχαν αρκετά προβλήματα και η εταιρία αργούσε να τα βελτιώσει. Οι κάρτες δεν κρίνονται μόνο από την απόδοση του Hardware. Η Motu όπως και η Digidesign σαν εταιρίες υποστήριζαν τα προϊόντα τους πρωτίστως στην πλατφόρμα Mac και μετά για windows. Σιγά σιγά τα πράγματα καλυτερεύουν και η υποστήριξη σε PC γίνεται πολύ σωστότερα αλλά ακόμα ακούω από συναδέλφους παράπονα. ΓιΆ αυτό πριν επέμενα τόσο σχετικά με τη σπουδαιότητα των drivers.

 

nai to gnorizw ayto, isos einai o logos pou tis protimoun oi Mac users, kai me thn seira ths h motu protinei Mac.

 

anaferomoun sthn "motu 828 mkII" pisteyw h kalyterh sxesh apodoshs/timhs.

 

kala ekei pou eixa katalixei mperdeftika perisotero :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) Δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να σε μπερδέψω. Απλά η συζήτηση ξεκίνησε από την ταπεινή Audiophile και φτάσαμε να συζητάμε για κάρτες που ξεπερνούν τα 1000 ευρώ.

Ας τα ξεχάσουμε για λίγο τα παραπάνω .Η αρχική σου σκέψη ήταν να αγοράσεις την M-Audio έτσι δεν είναι ? Λοιπόν για να σε βοηθήσω , η Audiophile είναι μια απόλυτα τίμια πρόταση με πολύ καλή σχέση τιμής απόδοσης. Αν τελικά αυτήν επιλέξεις να αγοράσεις θεωρώ ότι δεν θα το μετανιώσεις. Εγώ απλά σου πρότεινα να σκεφτείς και το ενδεχόμενο αγοράς της λίγο ακριβότερης (και κατά την ταπεινή μου άποψη λίγο καλύτερης) Echo Mia η οποία διαθέτει balanced εισόδους και εξόδους και λειτουργεί σταθερά σε χαμηλό latency 4.3 ms χωρίς clicks . Τέλος αν μπορείς να διαθέσεις περισσότερα χρήματα , τότε θα πρότεινα την RME HDSP 9632 η οποία είναι σαφώς ανώτερη και από τις δυο παραπάνω , έχει το χαμηλότερο latency και πολλές δυνατότητες επέκτασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου