Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Αγορά Κιθαρας!!!!!Help!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο που θελω να ρωτισω την γνωμη σας ειναι:

 

Eαν η αμερικανα η strat εχει τοσο μεγαλες διαφορες απο την στρατ 70 mexico

(δεν θελω να παρω classic player γιατι δεν βγαινουν olympic white κ με Mapple που θελω)

 

Αν εχει θα παρω την αμερικανα κ θα βολευτω με τον marshal 15w που εχω τωρα κ θα παρω λογικα το καλοκαιρι αλλον ενισχυτη

 

Αλλιως να παρω την strat 70 με τον fender blues junior :p :p

 

(το ns workshop μπορει να φτιαχνει κ γαμω τις κιθαρες αλλα μενω μακρια κ αν δεν τιν δοκιμασω πως θα την αγορασω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρεις τωρα κιθαρα μεξικανικη και ενισχυτη, το φθινοπωρο θα εχεις κιθαρα μεξικανικη.

Αν παρεις τωρα μια Αμερικανικια φεντερ (οι φεντερ ειναι Αμερικανικες κιθαρες και οχι μεξικανικες ουτε κινεζικες ουτε μαδαγασκαρινες) και το καλοκαιρι ενισχυτη, το φθινοπωρο θα εχεις κιθαρα ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΙΑ.

 

Ο Ντουκας στα Γιαννενα (εγω ειμαι απο την πρεβεζα) φτιαχνει φανταστικες κιθαρες (προχτες εραψε ενα φιλαρακι του γιου μου εκει μια και ειναι φανταστικη....40 φορες καλυτερη απο φεντερ. Εχω σκοπο και γω να ραψω μια εκει σε λιγο καιρο), αλλα αν θελεις να γραφει πανω Fender (καλα κανεις και δεν ειναι κατακριταιο. Θα εχεις και καλη μεταπωλητικη αξια), παρε μια στραβοκαστερ αμερικανικια να εχει το μανικι λουστρο χοντρο απο κατω και οχι παλιοαβερνικοτο βερνικι ψιλο (deluxe μαλλον), και να ζησεις πολλα χρονια να την εχεις και να τη χαιρεσαι.

Αν δεν "βγαινεις" οικονομικα, παρε μια σκουεαρ κινεζικια να κανεις τη δουλεια σου (ειναι υπεροχα οργανακια) και μη δινεις λεφτα για κατι το οποιο δεν ειναι 100% αυθεντικο. Εννοω πολλα λεφτα γιατι μια Μεξικανικη, οσο και να μην εχει, εχει τα λεφτα της....

 

Προχτες πηγα να αγορασω ενα αμαξι πεζω, και ηταν κατασκευασμενο στην Τσεχια.

Δεν το πηρα και ....τελικα πηρα ενα mazda για το λογο μονο και μονο οτι κατασκευαστηκε απο τους ανθρωπους που κατασκευαζαν παντα αυτα τα αυτοκινητα.

Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις??!!

ΤΣΟΙΡ

 

Νομιζω πως εχω λυση για σενα.

1. για το υφος σου ο blues junior ειναι πολυ καλοσ. και επισης με ενα πεταλακι οkko diablo θα εχει το καλυτερο overdrive.

 

 

στο βιντεο παιζει με vibrolux αλλα παρολο που εχει τοσο καλα μηχανηματα ο τυπος παιζει και με blues junior συν οτι ειναι και ελαφρυς - μικρος και κουβαλιεται.

 

ειναι απλα ο καλυτερος συνδιασμος. εγω στην θεση σου θα εψαχνα μια καλη κιθαρα ισως μεταζειρισμενη αλλα καλη. fender εχει βγαλει τα highway μοντελα που ειναι σχετικα καλα εστω και με λιγο mod και σε προσιτες τιμες. παντως blues junior kai okko diablo = φτιαχνεισ το καλυτερο ηχο που μπορεις να βρεις κατω απο 1000 ευρω,

 

και να φαντασεις μολισ σημερα το συζητουσαμε αυτο. εχω ακουσει τα καλυτερα σχολια.

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που θελω να ρωτισω την γνωμη σας ειναι:

 

Eαν η αμερικανα η strat εχει τοσο μεγαλες διαφορες απο την στρατ 70 mexico

(δεν θελω να παρω classic player γιατι δεν βγαινουν olympic white κ με Mapple που θελω)

 

Αν εχει θα παρω την αμερικανα κ θα βολευτω με τον marshal 15w που εχω τωρα κ θα παρω λογικα το καλοκαιρι αλλον ενισχυτη

 

Αλλιως να παρω την strat 70 με τον fender blues junior :p :p

 

(το ns workshop μπορει να φτιαχνει κ γ*** τις κιθαρες αλλα μενω μακρια κ αν δεν τιν δοκιμασω πως θα την αγορασω)

 

σκεψου αυτο που σου προτεινα.

για κιθαρα ψαξε εδω στις αγγελιες ισως βρεις κατι καλο. πηρε το ματι μου μια strato american stand cream white 600 ευρω και 3 πεταλακια δωρο. τσεκαρε αγγελιες. ebay.

στο ebay βορεις να παρεις κομματια 1-1 και αν κανεις και γαμω τις κιθαρες με λιγα χρηματα. ειχα βρει να φαντασεις την mark knopfler signature σε κομματια συνολο 1000 ευρω χωρις μεταφορικα ομως και σε διαφορετικες χρονικες περιοδους

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για blues εχω το blues driver το πεταλι!!ενισχυτη λογικα θα μπορω να παρω κ το καλοκαιρι Δεν ξερω τι να κανω απο αυτα τα 2 π ρωτισα  ::) ::)

 

κομματια τωρα ενα ενα σιγα μην κατσω να παιρνω γιατι ειναι διαδικασια μεγαλη.

μεταχειρησμενα δν εχω βρει κατι που να μου αρεσει.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Classic 70s και μάλιστα άσπρη με maple που θες και συ  8)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151498.0

 

Κύριο θέμα όσον αφορά το playability είναι ότι έχει 7.25" radius, vintage ταστα και U neck profile, not everyone's cup of tea. Είναι αρκετά μακριά από την US Standard με 9.5", medium jumbo και modern C.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε μου,λοιπον εχω μια λυση που πιστευω να σε βολεψει και το ονομα της ειναι Squier Classic Vibe 50s

Για μενα αυτες οι κιθαρες εχουν για πλακα τις μεξικανες(στανταρ),ειναι πολυ ποιοτηκες και δεν θα χρειαστει καμια απολυτως αναβαθμιση(ισως χρειαστει το block στο tremolo).

Eχω μια φτιαγμενη απο Parts με alder Japan Βοdy και γνησιο USA fender neck και μπορω να πω πως η squier για τα λεφτα της στεκεται αρκετα καλα διπλα στην Partcaster μου.

Οριστε και το λινκ

http://www.thomann.de/gb/fender_squier_classic_vibe_strat_50s_2.htm

Επισης εχει jumbo frets και 9.5 radius.

Eλπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JAse MEISTER μπορεις να μ γραψεις τις εντυπωσεις σ για την 70 strat mexico για ολο αυτο τον καιρο που την εχεις?

γιατι πιστευω πως μια κιθαρα θελει 1-2 μηνες να την εχεις για να εχεις πληρη εικονα!

δηλαδη τα + και τα - της  :)

 

sQUIRE Δεν μ αρεσουν οχι γιατι δν ειναι καλες απλα θελω fender :P

Ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αρχίσω με τα μείον γιατί είναι λίγα.

Η συγκεκριμένη που έχω είναι σχετικά βαριά.

Επίσης, ο neck μαγνήτης είναι σχετικά out of balance με τους άλλους δυο (είναι σχετικά πιο δυνατός) και σκέφτομαι να τον κάνω τράμπα με τον bridge.

 

Στα συν τώρα:

Όλα τα υπόλοιπα! Μανίκι, ήχος, αίσθηση γενικά, συνολική εμφάνιση και το mojo. Υπ'όψη οτι δεν είμαι καθόλου αντικειμενικός μιας και για μένα είναι ακριβώς ότι ήθελα από μια κλασσική strat, δηλαδή χαρακτήρα. Γνωρίζω πολύ καλά ότι μια μεγάλη μερίδα stratoπληκτων παθαίνουν τραμπάκουλο μόλις πιάσουν vintage ταστα και τέτοιο radius.

 

Στις strat είναι πραγματικά τι θα σου καθήσει στη δοκιμή. Έχω παίξει με αρκετές strat και τότε που πήρα τη 70s τη δοκίμαζα μαζί με μια classic player 60s και με κέρδισε η 70s παρόλο που στα χαρτιά η classic player είναι best bang for the buck.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου