Προς το περιεχόμενο

Fender Classic 70's Strat + CLIPS + PICS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάγκες χαιρετώ μετά από αρκετό καιρό απουσίας!

 

Αρκετοί θα θυμάστε ότι έχω πάθει GAS με τις classic player...

 

Χτες έπαιξα με μια Classic 70s μέσα από κατοστάρη Marshall Valvestate και έπαθα πλάκα. Μεγάλη πλάκα. Και να φανταστείτε ήταν και ασετάριστη...

 

Έχετε παίξει/συγκρίνει τις classic player με τις classic?

 

P.s. πολύ Fenderίλα έχει πέσει στο ΝΟΙΖ τελευταία, απορώ γιατί  :o :P ;D

 

- CLIPS -

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kαι οι classic MIM (η μεξικανικη εκδοση των πολυ ακριβοτερων αμερικανικων reissues) ειναι καλες κιθαρες και σαφως πολλα επιπεδα πανω απο τις απλες (standard) Μεξικανες. Ομως οι CP κατ εμε υπερτερουν τοσο οσον αφορα τα specs (βεβαια αυτο ειναι θεμα γουστου.....θυμισου οτι οι CP εχουν μοντερνα radius 9.5" η 12" αναλογα με το μοντελο, σε αντιθεση με τις classic που εχουν 7,25", καθως επισης και medium jumbo ταστα πραγμα που για εμενα κανει ολη τη διαφορα στη θεση των οποιων οι classic εχουν τα λεπτα ισχνα vintage ταστα.).

 

Απο εκει και περα πιστευω πως οι CP εχουν καλυτερους μαγνητες και σαν ποιοτητα κατασκευη/φινιρισματος οι περισσοτερες που εχω δει ειναι ενα κλικ πιο προσεγμενες απο τις Classic. Αν λαβεις υποψιν σου οτι  η διαφορα τιμης ειναι μηδαμινη η και υπερ των CP δεν βλεπω το λογο γιατι να μην τις προτιμησεις εκτος και αν τα vintage specs ειναι για σενα μονοδρομος.

 

Επισης τα parts των CP σε περιπτωση που θες να αλλαξεις κατι και τα πουλησεις μπορεις να τα δωσεις σε καλες τιμες ( η ακομη και με κερδος αν εισαι πονηρα σκεπτομενος η πεσει στα χερια σου καποια απο τις πρωτες CP π.χ με τους CS μαγνητες) κατι που δεν συμβαινει με αυτα των classic.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα επεσες σε μια καλη κιθαρα.τιποτα δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι η επομενη (ακομα και ολοϊδια να ειναι) θα ειναι το ιδιο καλη (αυτο αλλωστε μεσες ακρες ισχυει για ολες τις κιθαρες & για ολες τις σειρες οσα λεφτα κι αν κανουν, και αυτο ειναι που μας κανουμε με μανια να ψαχνουμε "Εκεινη τη φανταστικη..." ,που λεει και ο Ζαγοραιος.... :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι κάπου στην μέση. Η δική μου classic 70s (natural & maple) είναι από τις αγαπημένες μου! Το "στησιμό" της σαν κιθάρα είναι πολύ προσεγμένο, και είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κοντά στην Αμερικάνικη Vintage reissue. Έχω την τύχη να τις έχω και τις 2 οπότε η σύγκριση είναι η εξής. Παίζοντας με την Μέξικο 70ς για αρκετή ώρα, αρχίζεις να καταλαβαίνεις ότι κρατάς μια εκπληκτική κιθάρα (με προσανατολισμό τον χαρακτήρα της, πάντα δηλαδή Fender 70s) με φοβερό τόνο. Αν καπάκι αλλάξεις κιθάρα και βάλεις την Αμέρικαν Vintage 70s reissue, τότε κατευθείαν πας 5 σκαλιά επάνω στον ήχο και στο feel. Δυστυχώς κάποια πράγματα δύσκολα γράφονται και περιγράφονται.

Παρ όλο που και οι δύο διαθέτουν Vintage alnico 5 pickups, η διαφορά είναι τεράστια με τους αμερικάνικους. Η πλάκα όμως είναι ότι οι Μεξικανικοί ΔΕΝ είναι καθόλου ΜΑ καθόλου για πέταμα ή ψόφιοι. Έχουν το ίδιο πάνω κάτω χρώμα στον ήχο με τους Αμέρικάνικους vintage κάτι διαρκώς τους λείπει αλλά σου αρέσει τόσο που ΔΕΝ τους αλλάζεις. Είναι αρκετά bright, όσο και μέτριου σχετικά output, όμως το ΠΕΡΙΕΡΓΟ είναι ότι ΔΕΝ θα τους μισήσεις (κάτι το οποίο συμβαίνει με τους Μεξικάνικους μονούς από τα στάνταρντ μοντέλα. Εκεί μία που τους άκουσες και μία που σιγά να μην τους ξανακούσεις.... ψάχνεις να δεις τι καλό έχει ο Duncan  ;D ;D με την μία)

Πάντως σε γενικά πλαίσια επειδή ο ήχος είναι κάτι υποκειμενικό, αλλά ο χαρακτήρας της 50ς - 60ς - 70ς και modern 80s - 90s εποχής είναι σαφώς διακριτός ανάλογα την περίοδο.

Θέλω να πω πως αν άκουσες την Μέξικο 70ς δεν θα πάς να πάρεις την CP 50s και να περιμένεις ΄΄οτι απέκτησες πάνω κάτω το ίδιο που άκουσες από την 70ς.

Τέλος από την classic σειρά της Fender Mexico δεν έχω ακούσει καμία κακή κιθάρα αλλά έχω παίξει όμως με ασετάριστες (από εργοστάσιο) πανάλαφρες, πολύ βαριές, κτλ.

Την δική μου π.χ την επέλεξα για το λόγο ότι ήταν πιό ελαφριά από μία μάυρη με maple, που ήταν ασήκωτη, και επειδή μου φάνηκε ότι ήταν λίγο πιό "γεμάτη" ως κιθάρα η natural. Προσοχή όμως, ΚΑΙ οι δύο "τό χαν" που λέμε.

έχω παίξει και με 60ς - 50ς. Τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν και εκεί. Άλλωστε τιμολογιακά και μόνο, οι σειρές classic είναι κατά πολύ πιό πάνω από τις απλές στάνταρντ και ακριβότερες καμιά φορά από την σειρά deluxe Mexico. Αυτό σημαίνει ότι είναι πιό προσεγμένες σαφέστατα.

Τώρα αν είσαι λάτρης των 50ς ή 60ς εκεί έχεις και τις 2 καινούργιες επιλογές της σειράς classic player, και χωρίς να αποχωρίζεσαι το "ηχόχρωμα" και τον τόνο των 2 δεκαετιών αυτών, αγοράζεις μία κιθάρα με πιό μοπντέρνα χαρακτηριστικά, τα οποία βολεύουν συν τοις άλλοις και στο παίξιμο (playability) αλλά και ακουστικά αφού προσφέρονται με κορυφαίους μαγνήτες.

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

+1 Κάρμα στον taq για την φοβερά περιεκτική απάντησή του  8) Το ότι έχεις και τις δυο λέει πολλά!

 

Κατ'αρχάς να σας πω λίγα πράματα που έμαθα για την κιθάρα. Την έχει φέρει ο Τσιτιρίδης από την Έκθεση της Φρανκφούρτης (την έχει δώσει σε άλλο μαγαζί της Αθήνας όπου και την δοκίμασα). Λογικά τα έπιπλα που πάνε στις εκθέσεις είναι και πιο προσεγμένα έτσι; Αν κάνω αφελείς συλλογισμούς να μου το πείτε. Συνεπώς έχει περάσει και από καμια χιλιοστή χέρια πριν καταλήξει στη βιτρίνα. Λέτε να απορρόφησε mojo  ;D

 

Στο θέμα των specs, όταν την έπαιξα (πως τα γράφω lol) δεν χαμπάριασα ούτε το radius, ούτε τα vintage τάστα, μόνο το ότι μου κάθισε πολύ καλύτερα από την μεξικάνα στάνταρ μου με το 9.25", το modern C μπράτσο και τα medium jumbo. Όταν γύρισα στο σπίτι και είδα τα specs της στο νετ έμεινα λιγάκι και απορούσα πως μου κάθισε γιατί μέχρι τώρα κιθάρες με παρόμοια specs (ειδικά τα τάστα) δεν μου είχαν καθίσει ποτέ. Είναι και κάπως πιο ελαφριά απ'την στάνταρ μου η οποία είναι θεόβαρη (8.8 pounds).

 

Στο θέμα του ήχου απλά με γοήτευσε μέσα από Marshall! Taq μου έβαλες φωτίες τώρα με την Αμερικάνα, αν είναι τόσο καλύτερη σε ήχο και feel τότε μάλλον αξίζει να πάω κατευθείαν στο καλό πράμα χωρίς ενδιάμεσους σταθμούς.

 

Με βλέπω να κατεβαίνω προς Στόλλα μεριά σύντομα μπας και βγάλω άκρη.

 

Πάντως αν έχει κανείς ιδέα για τα μοντέλα που πάνε στις εκθέσεις αν έχουν κάτι το ιδιαίτερο ας πούνε κάτι.

 

Και το μόνο που με χαλάει πολύ αλλά με φτιάχνει συγχρόνως είναι ότι είναι σ'αυτό το 3-tone sunburst που σιχαίνομαι αλλά φαίνονται τα νερά του ash πολύ όμορφα από κοντά ρε γμτ.....

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχε παντα κανα χιλιαρικο στην μπαντα και ψαχνε τις αγγελιες μηπως κατσει τιποτα καλο.

Κακως τα λεω αυτα δημοσιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με βλέπω να κατεβαίνω προς Στόλλα μεριά σύντομα μπας και βγάλω άκρη.

 

 

τωρα ...σωθηκες!...

 

να βγαλεις ακρη στο στολλα? το πιθανοτερο ειναι να σου πουν "ασε μωρε... δεν ειναι σεταρισμενη. μην την παιζεις. εχω μια κορεατοκινεζοβιετναμεζικη... μουρλια"

 

;D  ;D  ;D

 

οχι δεν ειναι bashing post, απλα καποιοι θα πρεπει να μαθουν να κανουν τη δουλεια τους...

αναφερομαι στο καταστημα της Θεσσαλονικης.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ο Στόλλας έχει τηλέφωνο. Πολύ απλά ένα τηλεφώνημα, πριν ξεκινήσεις, και δεν νομίζω να μην εξυπηρετηθεί. Φαντάζομαι δεν είναι και το άβατο του Άβαλον!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το είδα λίγο αλλιώς το θέμα και πριν λίγο παρήγγειλα αυτή από Musik Schmidt:

 

http://www.musik-schmidt.de/osc-schmidt/catalog/fender-stratocaster-maple-neck-olympic-white-p-11733.html

 

Με το καλό να μου έρθει και αέρας στο πανιά του να φτάσει γρήγορα 8)

 

To Olympic White καθώς και η maple ταστιέρα είναι χρόνιο φετίχ που έχω. Ωραία τα νερά στο sunburst αλλά δεν μου κάθεται και strat με rosewood έχω ήδη.

 

Θα την πάρω μαζί μου στο μαγαζί που είναι η άλλη και θα τις συγκρίνω. Αν η olympic white δεν ανταπεξέλθει στο test θα κερδίσει one-way trip πίσω στον Musik Schmidt κάτω από το 30-day return policy.

 

Μέχρι να'ρθει προλαβαίνω να βρω καμπάνα-παντελόνι και πλατφόρμες  ;D

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις boys  ;)

 

Πορνογραφικό περιεχόμενο προσεχώς!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου