Προς το περιεχόμενο

Fender Classic 70's Strat + CLIPS + PICS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχαχαχαχχαχα!!! Ακούς καμπάνες παντελόνια κλπ! Perfect!!!! Φαβορίτα αλλά Blackmore και μαλί αλλά Hendrix! end you re ready for Woodstock!

Καλή επιλογή, όχι το χρώμα που τρελαίνει εμένα φυσικά, αλλά περί χρώματος (πιάσε μιά μερίδα κολοκυθόπιτα!) Anyway, το maple neck είναι βαμμένο νίτρο τέτοιο, και δεν είναι αυτό το κάπως σατινο τέτοιο. Θα πάθεις πλάκα!

Αντε μεγειές και αναμένουμε!

Το πρώτο πράγμα που θα κάνεις είναι να ισιώσεις αν χρειάζεται το μπράτσο, και να κατεβάσεις λίγο τις χορδές, ή να βιδώσεις το τρέμολο τέρμα κάτω στο σώμα χωρίς να έχεις floating vibrato.

(εγώ προτιμώ να έχω floating, και μάλιστα με σωστή τοποθέτηση χορδών στα vintage tuners, μόνο η G πάει λίγα μόρια μπροστά στο κουρδισμα και αυτό μετά από καταπόνηση του βιμπράτο.)

Αυτές είναι οι ΠΡΩΤΕΣ βοήθειες στις Μέξικο Fender. Μετά ξεκίνα να παίζεις, και φυσικά αναμένουμε εντυπώσεις. Πρόσεξε αυτό που σου είπα για τους μαγνήτες , ειδικά τον neck  ;)

 

AAA!!! και μεγειές!!!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σήμερα παρέλαβα το πακετάκι με την Strat απ'τo Musik Schmidt.

 

Δεν πρόλαβα να τη βγάλω απ'το κουτί και ξενέρωσα...είναι ΘΕΟΒΑΡΗ στα 4.2kg (9.3 pounds)! Πιό βαριά και απ'την βαριά μου μεξικάνα standard!

 

Είναι πολύ καλά σεταρισμένη και δεν τρίζει κανένα τάστο αλλά η δουλειά που έχει γίνει σ'αυτά με παραξενεύει λίγο, στις άκρες μοιάζει να έχει γίνει άγαρμπα το rolling και όλα έχουν κατάλοιπα κόλλας που έχει ξεχειλίσει στην ένωση με το ξύλο. Παίζουν όμως βούτυρο! Το slot τρίζει του κερατά αλλά θα το περάσω λίγο μολυβάκι να στανιάρει.

 

Κατά τα άλλα είναι ένα κουκλί και παίζει τέλεια  :)

 

Αύριο-μεθαύριο θα κάνω και το συγκριτικό test-drive να δούμε τι ψάρια θα πιάσει  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα βγει καλο το '70s φεντερονι δεν καταλαβαινει τιποτα.

ακου ενα '77 heavy ash (πανυβαρο) πανω σε ενα mkII marshall (λαμπα 50W) και vintage καμπινα 4Χ12 (25αρια) με ενα mxr microamp για μπουστερακι στο lead μερος του κομματιου.

Σχολιο : Επαιξα εξω απο το booth (γιατι η ρυθμιση στο mkII ηταν ολα τερμα εκτος του vol (6) και στο Lead στο (8).

Υπενθυμιση : επεσε κυριολεκτικα το studio (η ξυλινη επενδυση του τοιχου ξεκολησε και εσκασε κατω, 5 μετρα μηκος με 1 υψος  ::) ::))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τίποτα απλά έπεσες σε βαριά. Το slot? Το nut εννοείς? Και στη δική μου έτριζε ειδικά στη G όταν έκανα σήκωμα. Όμως μου το διόρθωσαν επιτόπου στο μαγαζί κατά 95% και μου είπαν να την πάω για ρύθμισμα ξανά άλλη στιγμή, να το "φέρουν" ακριβώς και επειδή προφανώς βαριόμουν τα πέρα δώθε το έκανα μόνος μου.

Η κιθάρα αυτή απλά "φυσάει". Μεγειές!!!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο έγραψες!

 

taq ναι το nut εννοώ (τι να κάνω η συγκίνηση που επιτέλους κράταγα το έπιπλο βλέπεις  ;D)

 

Λοιπόν την έκανα τη σύγκριση με την 3tone sunburst που είχα πρωτοπαίξει. Παιδιά η μέρα με τη νύχτα! Η άσπρη έχει πολύ περισσότερο όγκο διατηρώντας την τσανγκ-τσοινγκ φεντερίλα σε νορμάλ επίπεδα. Η sunburst είναι κατ'αρχάς τουλάχιστον ένα κιλό ελαφρύτερη και από ήχο υστερεί σε όγκο αλλά αναπληρώνει με περίσσια αλήτικη φεντερίλα (η οποία και με είχε ενθουσιάσει). Η άσπρη έχει αισθητά μεγαλύτερη έξοδο, περίπου 25% παραπάνω. Δηλαδή οι κιθάρες δεν έχουν σχεδόν καμία σχέση μεταξύ τους!

 

Από τα serial numbers η sunburst είναι του 2001 και η άσπρη του 2006. Η διαφορά σε ηλικία φαίνεται από τα πάλιωμα του lacquer στη sunburst. Υποψιάζομαι ότι οι μαγνήτες δεν είναι ίδιοι αλλά προς το παρών εικασία είναι μόνο.

 

Παίδες πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος και οι δύο είναι άριστες κιθάρες. Βέβαια ο ήχος που με κόλλησε ήταν της sunburst αλλά η άσπρη με το maple είναι το χρόνιο κόλλημά μου και σπέρνει και αυτή με το δικό της χαρακτήρα. Αύριο θα πάω πάλι να της βάλω δίπλα δίπλα μπας και καταλήξω κάπου...

 

Αχ ρε τι τραβάω  ::)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πλήρωσα 1000 Ευρώ σε θεραπείες και γιόγκα να θεραπευτώ από το GAS κράτησα την olympic white με την maple ταστιέρα!

 

Mmm, maple  8)

 

Μη έχοντας εύκαιρη ψηφιακή φωτογραφική αυτές τις μέρες, ανεβάζω μερικά jam κλιπς της στιγμής προς προσωρινή τέρψην των ώτων.  ;)

 

Setup:

Η 70s Strat->καλώδιο->Βοss GE-7 (flat)->Creative Soundblaster Audigy->Guitar Rig 3 Demo->Creative MediaSource Player

Η κιθάρα είναι όπως ήρθε από Musik-Schmidt, αλλά έχω κατεβάσει τους μαγνήτες αρκετά.

 

Παντόφλες are included

tigerslip.jpg

 

Υ.Γ. special thanx to taq  ;) 8)

 

Y.Γ.2

Track1: mojo on bridge

Track2: Some Judas Priest, Jay style

Track3: Rory time

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου λες, αυτό το θυμάσαι;

 

 

 

 

 

mitsotak1.jpg

 

Εύχομαι στον φίλτατο Jasemeister καλή τύχη στις μελλοντικές του αγορές!

 

;D ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o :o :o

 

Αυτός φταίει για όλα!  >:( >:( >:(

 

 

Το αντίδοτο είναι να παίξεις ΠαπαCrowley 3 φορές μετά τα μεσάνυχτα και μετά να πατήσεις το κουμπί "buy" στον browser  ;D ;D ;D ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία κλίπ... μη μου πεις ότι overall δεν είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ fender!!! Προσεξες αυτό που σου έλεγα για τους μαγνήτες? Συνηθιζοντάς τους θα πάθεις πλάκα... δίνουν πραγματικά το "χρώμα" της εποχής της και όχι μόνο!

Ξαναματαμεγειές!!!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία κλίπ... μη μου πεις ότι overall δεν είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ fender!!! Προσεξες αυτό που σου έλεγα για τους μαγνήτες? Συνηθιζοντάς τους θα πάθεις πλάκα... δίνουν πραγματικά το "χρώμα" της εποχής της και όχι μόνο!

Ξαναματαμεγειές!!!

 

Thanx, ναι είναι εκπληκτικότατη!!! Οι μαγνήτες είναι το κάτι άλλο  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου