Προς το περιεχόμενο

Christopher Cross - Sailing για ακουστική fingerstyle


gskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Το είχα καημό να διασκευάσω αυτό το κομμάτι που είναι από τα πιο αγαπημένα μου. Τελικά στρώθηκα την τελευταία εβδομάδα και το έκανα. Προσπάθησα να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στην μελωδία και το ύφος της μπαλάντας αυτής. Το κούρδισμα είναι όπως συνήθως DADGAD.

 

Ελπίζω να σας αρέσει

Γιώργος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλή εκτέλεση  από αγαπημένο τραγούδι

(ελάχιστη παρατήρηση: το reverb το λασπώνει λίγο)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλή εκτέλεση  από αγαπημένο τραγούδι

(ελάχιστη παρατήρηση: το reverb το λασπώνει λίγο)

Σε ευχαριστώ πολύ. Έχεις δίκιο για το reverb αλλά δεν είχα κουράγιο να το ψάξω περισσότερο διότι ήδη η επεξεργασία του βίντεο και του ήχου με είχε κουράσει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραιο παιξιμο

καποια θεματακια με τους χρονους και το reverb οπως ανεφερε ο Ray αλλα κατα τα αλλα πολυ ομορφο

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο Μπράβο

Είσαι άριστος ερμηνευτής με ιδιαιτέρα υψηλά standards  μουσικότητας και τεχνικής πάνω στην κιθάρα . Το reverb  στα αυτιά μου θυμίζει ecm παραγωγές  μουσικών όπως ralph towner και Egberto Gismonti .

Κάτι που μου αρέσει , γιατί πραγματικά θαυμάζω τις παραγωγές του Manfred Eicher  ;)

Το μόνο που κατά τη γνώμη χρειάζεται λίγη προσοχή είναι η ρυθμική ροή σε κάποιες αλλαγές και σε μερικά σημεία στα αρπίσματα που κατά τη γνώμη είναι θέμα ωρίμανσης στο συγκεκριμένο κομμάτι .

Μπράβο και πάλι  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια!

 

πολυ ωραιο παιξιμο

καποια θεματακια με τους χρονους και το reverb οπως ανεφερε ο Ray αλλα κατα τα αλλα πολυ ομορφο

Γιώργο Μπράβο

Είσαι άριστος ερμηνευτής με ιδιαιτέρα υψηλά standards  μουσικότητας και τεχνικής πάνω στην κιθάρα . Το reverb  στα αυτιά μου θυμίζει ecm παραγωγές  μουσικών όπως ralph towner και Egberto Gismonti .

 

 

Κάτι που μου αρέσει , γιατί πραγματικά θαυμάζω τις παραγωγές του Manfred Eicher  ;)

Το μόνο που κατά τη γνώμη χρειάζεται λίγη προσοχή είναι η ρυθμική ροή σε κάποιες αλλαγές και σε μερικά σημεία στα αρπίσματα που κατά τη γνώμη είναι θέμα ωρίμανσης στο συγκεκριμένο κομμάτι .

Μπράβο και πάλι  ;)

 

Theod και ksekourdiste έχετε δίκιο για τους χρόνους και τη ροή (αυτό είναι το καλό όταν παίρνεις γνώμες από  μουσικούς εδώ στο noiz). Tη διασκευή την τελείωσα την Παρασκευή και το κομμάτι είναι αρκετά αργό (που σημαίνει ότι είναι δύσκολο να κρατήσεις το τέμπο) . Σκέφτηκα κάποια στιγμή να το γράψω με μετρονόμο αλλά δε μου αρέσει να φοράω ακουστικά στο βίντεο  :). Μάλλον μετά από λίγο καιρό θα το παίζω καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβληματα στα εχουν πει τα παιδια αρα μενει να σου πω

----------------------Παρα παρα πολυ καλο!------------------------

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή εκτέλεση.

Όσο για το ρυθμό που καμμιά φορά χανότανε, πιστεύω ότι ήταν θέμα άγχους να βγεί το video καλό. Είναι ο νόμος του Murfy που όταν θες να δείξεις σε κάποιον κάτι δεν κάθεται μερικές φορές.

Και πάλι πολύ καλή εκτέλεση.

 

Με το κλασσικό κούρδισμα βγαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου