Προς το περιεχόμενο

Γνώμες και κριτικές για τον Fender Blues Junior


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραιότατος πράγματι ο Defender αλλά προσωπικά δεν θα έλεγα πως έχει και επιβλητικά καθαρά... σίγουρα καλά αλλά υπάρχουν και πολύ καλύτεροι. Επίσης, τα βατ δεν παίζουν κανένα ρόλο γιατί θεσπέσια καθαρά βρίσκεις και σε πολύ χαμηλά βατ (όσο αυτά δεν παραμορφώνουν), και σε πολύ ψηλά, και μάλιστα ανεξαρτήτως είδους τελικών λυχνιών.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πάντως για μενα τουλάχιστον (και η εκδοση που ειχα γιατι απο ο,τι βλεπω εχει διαφορά) και τα καθαρά του δεν εχουν καμια σχεση με τα μεγαλειωδη καθαρά του φτηνοτερου Kustom defender ας πουμε.

 

και δεν μιλαω μονο για τη χροια, αφου εχουν διαφορετικό προσανατολισμό αυτοι οι 2 ενισχυτές, αλλά πραγματικά ο Καστομ ειναι επιβλητικός, και ο φεντερ δεν ειναι.

 

λογικά τα βαττ ισως παιζουν καποιο ρόλο σ'αυτη την διαφορά που αναφερω, οπως και η μεγαλη καμπίνα του καστομ, αλλά και πάλι για μενα ειναι 2 πολύ βασικοί ενισχυτές, με τα απολυτως απαραιτητα, και οι 2 παιζουν μια χαρά και στο δωμάτιο (τον καστομ τον εχει ενας φιλος και παιζει και στο δωματιο του μια χαρα) κουβαλιουνται πανευκολα (ο καστομ μπορει να ειναι λιγο ογκωδης αλλα ειναι και παναλαφρος) και προσφέρουν ένα ωραίο καθαρό κανάλι, και άντε και λίγο γκάζι για οποιον το θελει.

 

μόνο που ο καστομ εχει πιο επιβλητικά καθαρά, λειτουργία καθαρου μπουστ, bright switch, και απιστευτο reverb.

 

και πάλι όλα τα παραπάνω ανηκουν στην υποκειμενική σφαίρα, και πάντα αναφερομαι στην εκδοση FBJ που ειχα εγώ.

 

Ηρακλή ειλικρινά, αν μπορέσεις να βρείς κάπου έναν καινούριο τζούνιορ, αν έχει κ ένα καλο μεγάφωνο ακόμη καλύτερα, (είδες τι διαφορά έκανε το τόνκερ στον δικό σου), θα καταλάβεις για τι πράγμα μιλάω εγώ.. Είχα και τον Defender στα 50w, και πίστεψέ με, δε γυρίζω πίσω απο τον τζούνιορ στον defender ακόμα και στο θέμα καθαρά. Κατ' αρχήν με το τονκερ, έχω σχεδόν την ιδια ένταση και χέντρουμ που είχα κ στον kustom.

Επίσης επειδή έχει υποτιμιθεί πολύ ο τζούνιορ στα βρώμικα, μέσα στο ΣΚ θα τον παίξω σε ένα στούντιο κι αν δωθεί ευκαιρία, θα τον γράψω στα γκάζια να μου πείτε τη γνώμη σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιότατος πράγματι ο Defender αλλά προσωπικά δεν θα έλεγα πως έχει και επιβλητικά καθαρά... σίγουρα καλά αλλά υπάρχουν και πολύ καλύτεροι. Επίσης, τα βατ δεν παίζουν κανένα ρόλο γιατί θεσπέσια καθαρά βρίσκεις και σε πολύ χαμηλά βατ (όσο αυτά δεν παραμορφώνουν), και σε πολύ ψηλά, και μάλιστα ανεξαρτήτως είδους τελικών λυχνιών.

 

χμμ ισως "επιβλητικά" σε σχεση με ο,τι έχω ακουσει. (δεν εχω ακουσει και πολλους ενισχυτες, νομιζω πανω απο 600 ευρω κανεναν :))

 

Ηρακλή ειλικρινά, αν μπορέσεις να βρείς κάπου έναν καινούριο τζούνιορ, αν έχει κ ένα καλο μεγάφωνο ακόμη καλύτερα, (είδες τι διαφορά έκανε το τόνκερ στον δικό σου), θα καταλάβεις για τι πράγμα μιλάω εγώ.. Είχα και τον Defender στα 50w, και πίστεψέ με, δε γυρίζω πίσω απο τον τζούνιορ στον defender ακόμα και στο θέμα καθαρά. Κατ' αρχήν με το τονκερ, έχω σχεδόν την ιδια ένταση και χέντρουμ που είχα κ στον kustom.

Επίσης επειδή έχει υποτιμιθεί πολύ ο τζούνιορ στα βρώμικα, μέσα στο ΣΚ θα τον παίξω σε ένα στούντιο κι αν δωθεί ευκαιρία, θα τον γράψω στα γκάζια να μου πείτε τη γνώμη σας..

 

καλά σιγουρα το καλό ηχείο αλλάζει πολλά.

θα ακουσω αμα βρω κανεναν τωρα που τον εχω ...ξεχασει, μπορει να μου φανει διαφορετικός. Εχω και φεντερ με μονους πια...

Ωραία θαναι αμα γράψεις τίποτα!

 

;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα απεκτησα τον Junior 3 και ειμαι ακρως ικανοποιημενος.Ισως δεν εχω πολυ υψηλες απαιτησεις,αλλα για τα γουστα μου εχει ηχο κρυσταλο,ειναι σκληρο καρυδι γιατι τον κουβαλαω απο δω κι απο κει σε προβες μικρολαιβ κτλ,εχει επιτελους ενα χερουλι που σε αφηνει να τον κουβαλησεις,ελυσαν εκεινο το ενοχλητικο θεμα με το ριβερμπ και επιτελους

εβαλαν το πανελ απο τη σωστη μερια.Θεορω οτι και το μεγαφωνο του ειναι μια χαρα.

value for money ασυζητητη για μενα.

Αυτα.

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου