Προς το περιεχόμενο

Τι διπλοί μαγνήτες για μπάσο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά, ένα ένα μπάσο το οποίο έχει πάνω δυο διπλούς μαγνήτες. Το πρόβλημα είναι ότι οι μαγνήτες είναι πολύ ψόφιοι και με το ζόρι ακούγονται. Το μπάσο είναι αρκετά παλιό παρ όλα αυτά είναι ακόμη λειτουργικό. Θα ήθελα να περάσω ένα άλλο ζευγάρι από μαγνήτες για να βελτιώσω την απόδοση του.

 

Έχετε να προτείνετε κάποιους? Δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση στον ήχο, αν και το Fender Precision είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει, παρ όλα αυτά διαφορετική η φάση των μαγνητών. Το μπάσο δεν έχει pick-guard, και δε μπορώ να βάλω κάποιους άλλους και να καλύψω την τρύπα με κάποιο άλλο pick-guard.

 

Η μαγνήτες είναι και οι δύο σαν τον διπλό που φαίνεται στην φώτο αυτή.

 

1072_1.jpg

 

Δε βρήκα μεταχειρισμένους στο noiz ή στο ebay οπότε λογικά πάω για καινούργιους. Χμ.. κρίμα.. περιορισμένα τα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπροστά (neck) http://www.emginc.com/products/index/113/27/2 που συνδυάζεται με

αυτόν http://www.emginc.com/products/index/114/27/2 αλλά είναι active και οι δύο.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και τους αντίστοιχους DC & CS της EMG.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον P μαγνητη δε θα εχεις προβλημα μεγεθους, το θεμα ειναι τι γινεται με τον bridge. Κατα πασα πιθανοτητα ειναι οντως στο μεγεθος των 35 της EMG. Αν το μπασο ειναι τωρα passive και δεν θες/μπορεις να βαλεις μπαταρια, τσεκαρε τους αντιστοιχους EMG-HZ με αυτους που προτεινε ο Audiokostas. Αν τελικα αποφασισεις να τα σκασεις για active EMG, παρε τους νεους X series που ολοι λενε οτι ειναι κλασεις ανωτεροι απο τους "παραδοσιακους" της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Και ο δικός μου νους πήγαινε σε EMG αλλά είπα να μην το αναφέρω για να μην σας δείξω κατεύθυνση. Παρ όλα αυτά και οι δύο EMG μου προτείνατε!

Δε θέλω να βάλω Active γιατί δε μπορώ να σκάψω το μπάσο και δε βολεύει να αλλάζω μπαταρία συνέχεια από το καπάκι που υπάρχει πίσω από το μπάσο, για τα ποντεσιόμετρα. Ας είναι κ passive, δε με ενοχλεί. Τσέκαρα τους ΗΖ που μου είπες.. βλέπω ότι υπάρχουν αρκετοί!

 

http://www.emginc.com/products/index/79/31/2

 

Που μπορούμε να τους βρούμε αυτούς? Έχετε να προτείνετε κάποιον από αυτούς που περιέχει το link? Να βάλω τον ίδιο ακριβώς και στις δύο θέσεις ή άλλον στο neck και άλλον στο bridge?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, αν δε θες να σκαψεις το μπασο σου, θα πρεπει να βαλεις αυτους που ειναι στο ιδιο μεγεθος και σχημα με τους δικους σου. Οποτε για neck πας στανταρ για τον PHZ και και για bridge κατα 99% 35HZ. Τσεκαρε τις διαστασεις να δεις αν σου κανουν στα σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θελω να μπω σε διαδικασίες να σκάψω το σκάφος και τα σχετικά γιατί νομίζω δεν αξίζει τόσα πολλά έξοδα. Θέλω απλά να βάλω μαγνήτες για να βελτιωθεί ο ήχος του και να μπορώ να γράψω κανένα μπάσο στα project μου. Δε θα μου χρειαστεί ούτε για live εμφανίσεις ούτε για πρόβα.

Στην τελική και εγώ, όπως και η μισή Ελλάδα, κιθαρίστας είμαι, το θέλω για εγγραφές.

 

Ευχαριστώ, θα τσεκάρω διαστάσεις και τους μαγνήτες που μου λέτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις είπα να ανοίξω θέμα για διπλούς μαγνήτες μπάσου ξεκίνησαν στις αγγελίες να βάζουν EMG για πώληση, ενώ τόσο καιρό δεν είχα δει καμία φορά.

 

Τυχαίο?

 

Δε νομίζω.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηξη..

 

μου προτείνατε να βάλω τον 35Hz στην bridge θέση. Να πάρω και έναν 40Ηz για την neck θέση? Ή να βάλω και στις δύο θέσεις τον 40Hz?

 

O λόγος που τα ρωτάω αυτά είναι γιατί αυτοί παίζουν σε αγγελίες αυτή την στιγμή.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηξη..

 

μου προτείνατε να βάλω τον 35Hz στην bridge θέση. Να πάρω και έναν 40Ηz για την neck θέση? Ή να βάλω και στις δύο θέσεις τον 40Hz?

 

O λόγος που τα ρωτάω αυτά είναι γιατί αυτοί παίζουν σε αγγελίες αυτή την στιγμή.

 

Ευχαριστώ!

 

Τα 35, 40 και 45 δηλωνουν στην ουσια το μηκος τοων soapbar μαγνητων της (3.5, 4.0 και 4.5 ιντσες αντιστοιχα). Αν το μπασο σου ειναι εχει εναν σε μεγεθος 35 στη γεφυρα, δεν μπορεις να βαλεις τον 40 χωρις σκαψιμο. Στο neck το μπασο σου ειναι σκαμμενο για P μαγνητη, αρα δεν μπορεις να βαλεις soapbar (ειτε τον 35 ειτε οποιονδηποτε αλλον) χωρις μοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μπερδεύομαι με τις ίντσες το μπάσο μου, ξαναλέω, ότι παίρνει δύο διπλούς. Του μέτρησα με τον χάρακα και οι διαστάσεις τους είναι 10cm x 3.5cm. Μίλησα με το παιδί που πουλάει τον 40Hz και μου είπε ότι έχει ακριβώς τις διαστάσεις αυτές. Αντιθέτως ο 35Hz έχει διαστάσεις 9cm x 2 .. δλδ είναι αισθητά ποιο μικρός οπότε θα "κολυμπάει".

 

Αν όμως μου λες ότι είναι το ίδιο και οι δύο μαγνήτες τότε καλύτερα να πάρω δυο 40Hz να κάτσουν ακριβώς και στις δύο θέσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου