Προς το περιεχόμενο

35αρης wannabe κιθαρίστας ζητάει τα φώτα σας για πρώτο ενισ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλο το forum. πραγματικά εξαιρετικο αν κρινω απο τα παρα πολλα threads και ατομα που γραφουν..

 

Λοιπον σαν παιδί και εγω ειπα να πάρω μια κιθαρα ηλεκτρικη (αριστεροχειρας ειμαι) και αγόρασα απο το γερμανο thomman μια IBANEZ ART320 TGB με τους ενεργούς humbackers τις IBANEZ. πιθανότα πολλοι θα τη γνωρίζετε. Ψαχνομαι τωρα στα γεραματα (??) να μαθω να παιζω ότι μπορω και κυριος τα κομματια που μου αρέσουν. Τσεκαρω για ωδειο η private lessons αλλα αυτό ειναι για αλλο thread. ;)

Ο ήχος που θέλω να παιζω κυριως ειναι slipknot, rammstesin, tool (46&2 λιώνω) γενικα βαβουρα ;D αλλα να έχω και λίγο καθαρό (jazz classic rock) ξερω πολύ καλα ότι τετοιοι ήχοι κοστιζουν πολλα σε μηχανηματα, εξοπλισμο και πάνω απο όλλα γνωσεις και ταλέντο καλυτεχνών. το budget μου δεν ειναι μεγάλο ψαχνω σε μεταχειρισμένο και μεχρι 150 - 170 euro το πολύ..(κρίση έχουμε... ::))

Εχω τσεκάρει κυρίος modeling amps (L6 spider, Laney Prism, rolαnd cube xl κλπ) εχω βρεί και ένα orange crush 35 dlx σε καλύ τιμή απο αγγελίες αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλός για αυτό που θέλω.

Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας μιας και παρα πολλά ατόμα ξέρουν πολύ καλύτερα απο εμενα αυτά τα θέματα. Ζητάω συγνώμη για το μακρόσκελές κείμενο απλα θέλω να δώσω όσο πιο πολλές λεπτομερίες μπορώ για να έχετε μια άποψη σε όσους μπορούν και θέλουν να μου προτείνουν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσοι ασχοληθούν μαζι μου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μια πολυ καλη λυση θεωρω αυτον

 

http://www.roland.com/products/en/Micro-CUBE/

 

εχει ηχους για ολα τα ειδη μουσικης, εντασεις που ειναι μια χαρα για σπιτι, αρκετα εφε για να πειραματιστεις, γυρω στα 90-100 ευρω αποτι θυμαμαι. και σου μενει και κατι για τυχον αγορα καποιου πεταλιου για παραπανω παραμορφωση ισως αργοτερα. απο ολα τα modelling amps παντως (line6, fender, vox) αυτο μου φαινεται η καλυτερη λυση, τοσο απο πλευρας ποιοτητας ηχου οσο και απο σχεση τιμης/αξιας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω Fender Mustang II γιατί έχει 12αρι ηχείο και γιατί  ενώνεται στο computer me micro usb και μπορεί να πειραματιστείς  με  ένα σωρό πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαρίστω πόλύ παιδια που έχετε ήδη απαντήσει και πρωτήνει μερικούς

Διαβάσω πολυ καλά για τους vypyr σχολια σε διαφορα ελληνικα και ξένα forums.

Επεσε το μάτι μου και σε κατι laney prism P 35 και αυτοι προσεγγύζουν τον ήχο που ψάχνω..

 

Οσο βλέπω πραγματα (που όμως αν δεν ακούσω δεν κάνω κατι) τόσο μπερδευομαι τελικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε έναν roland cube (όποιον σου ταιριάζει στην τσέπη και το μέγεθος) και δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις για πολλά χρόνια! μετά από 7 χρόνια κατοχής του cube 30, ακόμα τον θεωρώ τον καλύτερο ενισχυτή της κατηγορίας του που πανεύκολα θα σε βγάλει σε πολλά είδη μουσικής αν όχι σε όλα!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλο το forum. πραγματικά εξαιρετικο αν κρινω απο τα παρα πολλα threads και ατομα που γραφουν..

 

Λοιπον σαν παιδί και εγω ειπα να πάρω μια κιθαρα ηλεκτρικη (αριστεροχειρας ειμαι) και αγόρασα απο το γερμανο thomman μια IBANEZ ART320 TGB με τους ενεργούς humbackers τις IBANEZ. πιθανότα πολλοι θα τη γνωρίζετε. Ψαχνομαι τωρα στα γεραματα (??) να μαθω να παιζω ότι μπορω και κυριος τα κομματια που μου αρέσουν. Τσεκαρω για ωδειο η private lessons αλλα αυτό ειναι για αλλο thread. ;)

Ο ήχος που θέλω να παιζω κυριως ειναι slipknot, rammstesin, tool (46&2 λιώνω) γενικα βαβουρα ;D αλλα να έχω και λίγο καθαρό (jazz classic rock) ξερω πολύ καλα ότι τετοιοι ήχοι κοστιζουν πολλα σε μηχανηματα, εξοπλισμο και πάνω απο όλλα γνωσεις και ταλέντο καλυτεχνών. το budget μου δεν ειναι μεγάλο ψαχνω σε μεταχειρισμένο και μεχρι 150 - 170 euro το πολύ..(κρίση έχουμε... ::))

Εχω τσεκάρει κυρίος modeling amps (L6 spider, Laney Prism, rolαnd cube xl κλπ) εχω βρεί και ένα orange crush 35 dlx σε καλύ τιμή απο αγγελίες αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλός για αυτό που θέλω.

Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας μιας και παρα πολλά ατόμα ξέρουν πολύ καλύτερα απο εμενα αυτά τα θέματα. Ζητάω συγνώμη για το μακρόσκελές κείμενο απλα θέλω να δώσω όσο πιο πολλές λεπτομερίες μπορώ για να έχετε μια άποψη σε όσους μπορούν και θέλουν να μου προτείνουν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσοι ασχοληθούν μαζι μου ;)

 

Για να εκτιμησεις τον ενισχυτη και κυριως το..γιατι τον αγοραζεις πρεπει πρωτα να μαθεις να παιζεις και οχι το αντιθετο.Με βαση λοιπον αυτο δεν χρειαζεσαι ουτε πολλα πολλα ουτε ακριβο εξοπλισμο.Ακομα και με την κιθαρα καρφι στην καρτα ηχου και χρηση των φοβερων δωρεαν software ενισχυτων που κυκλοφορουν εχεις πολυ καλο ηχο αμεσα(και τζαμπα μη το ξεχνας αυτο).

 

Αν τωρα αρχισεις και μαθαινεις(υπογραμισε το αν αλλα και το...μαθαινεις) και δεις οτι θες κατι απο τον...πραγματικο κοσμο ο vypyr και ο cube που σου προτειναν τα παιδια θα σε ικανοποιησουν σιγουρα και για πολυ καιρο.

 

Στα λεω αυτα γιατι οτι και να παρεις τωρα αν δεν μπορεις να παιξεις ηχο δεν θα βγαλεις και μπορει να απογοητευτεις ενω παραλληλα τα εχεις σκασει για ενισχυτη.Στην φαση που εισαι ειτε θες απλα εναν υπολογιστη και την κιθαρα..ειτε μια απλη πεταλιερα(μεταχειρισμενη κιολας) και εχεις οτι ηχο θες.Αν δεν εχεις live να σε περιμενουν στην γωνια,θες να παιζεις σπιτι σχεδον αποκλειστικα και εισαι και αρχαριος σχετικα..δεν χρειαζεσαι ενισχυτη εν ετει 2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεσαι ενισχυτη εν ετει 2011.

 

με το σενάριό σου, θα χρειαστεί:

 

1. αξιοπρεπή κάρτα ήχου (τα ASIO drivers λύνουν το θέμα του latency, όχι όμως και του impedance matching)

2. ηχεία επαρκή για να παίξει και να γουστάρει κιθάρα

 

Κι αυτά υπό την προϋπόθεση πως ο χώρος όπου βρίσκεται η Η/Υ είναι κατάλληλος και για κιθάρα.

 

Τονίζω πως στη φάση αυτή θέλει κάτι που να τον πορώσει, όχι μπλιμπλίκια... Τίποτα δεν υποκαθιστά την αίσθηση του "καρφώνω σε ενισχυτή κιθάρας και παίζω".

 

Ανήκω σε κείνους που ξενερώνουν όταν παίζουν με λογισμικό, και δεν είμαστε λίγοι.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εκτιμησεις τον ενισχυτη και κυριως το..γιατι τον αγοραζεις πρεπει πρωτα να μαθεις να παιζεις και οχι το αντιθετο.Με βαση λοιπον αυτο δεν χρειαζεσαι ουτε πολλα πολλα ουτε ακριβο εξοπλισμο.Ακομα και με την κιθαρα καρφι στην καρτα ηχου και χρηση των φοβερων δωρεαν software ενισχυτων που κυκλοφορουν εχεις πολυ καλο ηχο αμεσα(και τζαμπα μη το ξεχνας αυτο).

 

Αν τωρα αρχισεις και μαθαινεις(υπογραμισε το αν αλλα και το...μαθαινεις) και δεις οτι θες κατι απο τον...πραγματικο κοσμο ο vypyr και ο cube που σου προτειναν τα παιδια θα σε ικανοποιησουν σιγουρα και για πολυ καιρο.

και μπορει να απογοητευτεις ενω παραλληλα τα εχεις σκασει για ενισχυτη.Στην φαση που εισαι ειτε θες απλα εναν υπολογιστη και την κιθαρα..ειτε μια απλη πεταλιερα(μεταχειρισμενη κιολας) και εχεις οτι ηχο θες.Αν δεν εχεις live να σε περιμενουν στην γωνια,θες να παιζεις σπιτι σχεδον αποκλειστικα και εισαι και αρχαριος σχετικα..δεν χρειαζεσαι ενισχυτη εν ετει 2011.

 

DM σε ευχαριστώ  πολύ για τα λόγια σου και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Πρόσφατα εβαλα στον υπολογιστή μου μια καλή σχετικά κάρτα που υποστηρίζει διάφορα, και θα τσεκάρω αν μπορώ να βάλω την κιθάρα επάνω του. Φαντάζομαι ενα αντάπτορα θα χρειαστώ για να την καρφώσω. το PC το έχω με οπτική ινα στο home cinema οπότε κατι θα πετύχω δεν μπορεί. Θα βρω και κανα SW απο το web και λογικα θα αρχίσω απο εκεί το ταξίδι μου στο κόσμο της κιθάρας.

 

Στα λεω αυτα γιατι οτι και να παρεις τωρα αν δεν μπορεις να παιξεις ηχο δεν θα βγαλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου