Προς το περιεχόμενο

Μανώλης Χιώτης & Jimi Hendrix


frankyproject2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό έχω βαρεθεί να το ακούω για να πω την αλήθεια. Δηλαδή οι Έλληνες είναι όλοι τεράστια μυαλά αλλά η χώρα δεν τους αφήνει να προκόψουν;

 

Άμα είναι να προκόψεις, θα προκόψεις και στην Ανταρκτική λέω γω.

 

Προκόπης

 

Οχι αλλα αν η χωρα τους ειχε μια στοιχειωδη υποδομη σιγουρα θα ηταν πιο ευκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το μόνο παρήγορο είναι,οτί όταν οι Έλληνες φεύγουν στο εξωτερικό διακρίνονται και προκόβουν.Τα παραδείγματα ατελείωτα...

Και αρκετοί που μένουν μέσα...δεν τα πάνε άσχημα. Δεν θα με χάλαγε να είμαι Μπόμπολας ή Κόκκαλης.... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(και καταλαβαινω την ιδιαιτερη σχεση που εχουμε οι νεοελληνες μαζι του μια και ...καιγομαστε να αποδειξουμε την ιδια την...υπαρξη μας μεσω της ..οικιοποιησης του.. ;))

::)

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικα τα ...σκυλαδικα,τα original οχι τα ξε****ποπλαϊκα ;D,  και τα λαϊκα ειναι για το ρεμπετικο οτι ειναι τα ηλεκτρικα μπλουζ...για το μπλουζ...δηλ. η ΦΥΣΙΚΗ εξελιξη του ειδους ,τιποτα παραπανω και τιποτα παρακατω.... ;)

Οχι. Δεν είναι. Απλά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ καταλαβα....εσυ ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ασχολεισαι με το αθλημα... ;D

 

Κοίτα, με κάτι τραγικές "αναβιώσεις" της Αρχαίας μουσικής, που γελάει η κοινωνία, ΟΧΙ, δεν ασχολούμαι.

 

Από την άλλη τις έχω γράψει τις... φουγκίτσες μου  ;D γιατί γουστάρω τρελά το μπαρόκ, και είναι βέβαιο ότι η εξέλιξη αυτής της φόρμας είχε επίδραση σε όλη την πορεία της τονικής μουσικής. Όσο όμως και να θαυμάζω την Αρχαιότητα δεν μπορώ παρά να παραδεχθώ πως η εξέλιξη της πολυφωνίας είναι γνώρισμα του μεταμεσαιωνικού Δυτικού πολιτισμού.

 

Εκτός αν ξέρεις κάτι που δεν γνωρίζει ο υπόλοιπος πλανήτης. Σαν τον Λιακόπουλο ένα πράγμα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κοίτα, με κάτι τραγικές "αναβιώσεις" της Αρχαίας μουσικής, που γελάει η κοινωνία, ΟΧΙ, δεν ασχολούμαι.

 

Από την άλλη τις έχω γράψει τις... φουγκίτσες μου  ;D γιατί γουστάρω τρελά το μπαρόκ, και είναι βέβαιο ότι η εξέλιξη αυτής της φόρμας είχε επίδραση σε όλη την πορεία της τονικής μουσικής. Όσο όμως και να θαυμάζω την Αρχαιότητα δεν μπορώ παρά να παραδεχθώ πως η εξέλιξη της πολυφωνίας είναι γνώρισμα του μεταμεσαιωνικού Δυτικού πολιτισμού.

 

Εκτός αν ξέρεις κάτι που δεν γνωρίζει ο υπόλοιπος πλανήτης. Σαν τον Λιακόπουλο ένα πράγμα  ;)

 

καλα δουλεψανε οι παπαδες το μεσαιωνα τελικα...μια χαρα τα καταφερανε  ;D

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αρκετοί που μένουν μέσα...δεν τα πάνε άσχημα. Δεν θα με χάλαγε να είμαι Μπόμπολας ή Κόκκαλης.... ;D ;D

 

Γιατί,νομίζεις οτί κοιμούνται ήσυχα το βράδυ...?Τι να το κάνω αν πρέπει κάθε βράδυ να κοιμάμαι μ΄ένα Uzi κάτω από το μαξιλάρι... ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αντιτίθεμαι στον ορισμό της προκοπής γιατί ετοιμολογικά έχει ως εξής:

 

προ-κόβω που δανείστηκαν οι άγγλοι και έκαναν pro-cut που δανείστηκαν οι έλληνες και έκαναν προκάτ = το ετοιματζίδικο/πρόχειρο π.χ. "Σούλα, μην ξαναπάρεις προκάτ κεφτεδάκια. Μου κάνουνε καούρες"

 

Prokoviev είναι από άλλη ρίζα που δεν είναι του παρόντος.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί,νομίζεις οτί κοιμούνται ήσυχα το βράδυ...?Τι να το κάνω αν πρέπει κάθε βράδυ να κοιμάμαι μ΄ένα Uzi κάτω από το μαξιλάρι... ;D

Σήμερα...και χωρίς να είσαι Κόκκαλης, πρέπει να κοιμάσαι με ένα UZi κάτω από το μαξιλάρι...ρίξε μία ματιά στις ειδήσεις...δεν είδα να μπήκαν στο σπίτι του Σωκράτη...στο δικό μου και το δικό σου (μακρυά από εμάς...) μπαίνουν ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα,πάντως,με στενοχώρησε αφάνταστα η τροπή που πήρε η συζήτηση...Απλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι από τον -αδιαμφισβήτητα- ΛΑΜΠΡΟ πολιτισμό και Ιστορία που είχαμε,φτάσαμε σ΄αυτο το σημείο...(Όταν οι άλλοι κυριολεκτικά τρώγαν βελανίδια πάνω στις βελανιδιές εμείς...αποδεικνύαμε οτί α^2=β^2+γ^2.... ;D)Το μόνο παρήγορο είναι,οτί όταν οι Έλληνες φεύγουν στο εξωτερικό διακρίνονται και προκόβουν.Τα παραδείγματα ατελείωτα...

 

Σχετικά με το αν ο Χιώτης και ο Hendrix όντως συναντήθηκαν,απλά δεν γνωρίζω.Ούτε και κανένας άλλος,πλην των ίδιων των πρωταγωνιστών,όπως στην πλειοψηφεία των περιπτώσεων.Απλά θα το θεωρούσα ξεφτίλα να βγει η Λίντα και να πει ψέματα,αν όντως δεν είχε συμβεί.Δεν είχε να κερδίσει τίποτα άλλωστε...

 

Σχετικά με τον Καραθεοδωρή και τον Einstein,όμως,γνωρίζω οτί υπάρχει στο μουσείο του Καραθεοδωρή (στην Κομοτηνή αν θυμάμαι καλά) χειρόγραφη επιστολή του Einstein που τον ευχαριστεί θερμά που ερμήνευσε μαθηματικά και "έβγαλε" τις εξισώσεις που ο Einstein δεν μπορούσε στη θεωρία της σχετικότητάς του.(μην ξεχνάμε οτί και αυτός άνθρωπος ήταν με εκπληκτικές μεν,πεπερασμένες δε,ικανότητες.) Είναι μέσα στις προτεραιότητές μου να πάω και να δώ από κοντά το μουσείο.

 

Δεν θα επεκταθώ γιατί είναι σίγουρο και μοιραίο οτί θα χαρακτηριστώ Εθνικιστής...

 

Όντως αν γνωρίζει κανείς την προέλευση του κυμβάλου θα καταλάβει από που προέρχεται και η πολυφωνία, Αυτό που αναφέρεις με τα βελανίδια είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΚΡΙΒΕΣ, να σκεφτεί κανείς ότι η κολκιχίνη (ακόμη και σήμερα θεραπεία για το ουρικό οξύ είναι κληρονομιά από τον Ιπποκράτη).

Κυρίοι, λαός που δεν ξέρει την ιστορία του δεν έχει μέλλον.

Σταματήστε να υποτιμάτε τους Συνέλληνες μας, ανάμεσά τους υπάρχουν (Ιατροί Παπανικολάου, Αμαλίες Φλέμιγκ κλπ) Η υποβάθμιση μας σαν λαός προέρχεται από λαούς χωρίς ιστορία, που έχουν το λόγο τους. Ηρωνες Αλεξανδρείς, Αριστοτέληδες, Πυθαγόρες, Πλάτωνες κλπ δεν έχει να επιδείξει ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΛΑΟΣ. Ακόμα και οι Αιγύπτιοι και οι Φιλισταίοι πιθανότατα κατάγονται από τους Μήνιες.... (Πελασγικό φύλο που έκανε τα πρώτα καταγεγραμένα αρδευτικά έργα).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου