Προς το περιεχόμενο

choke ψιλής μι σε fender vintage strat 57


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Έχω μια fender american vintage 57 strat και το πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν κάνω ένα μεγάλο bend(αλα albert king) στην ψιλή μι η νότα πνίγεται λίγο αφού περάσει τον ένα με ενάμιση τόνο.Η κιθάρα φοράει τα κλασσικά vintage frets.Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω γι αυτό πέρα απτό να βάλω πιο μεγάλα ταστα(που ούτως η άλλως έχω σκοπό κάποια στιγμή)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον απ'οτι λενε τα specs

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0100102857

εχεις 7,25 radius και ειναι επομενο.το μονο που ισως βοηθησει ειναι ισως κανα σετ 10  ή 11αρες (αν δε εχεις ηδη) τα ταστα δεν εχουν και πολυ σχεση με αυτο

και εμενα η στρατ μου εχει μικρο radius και το μονο που εκανα ηταν να παω σε 11αρες

 

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως καλα σου ειπε ο φιλος φταιει το vintage radius που εχει! Δοκιμασε να σηκωσεις το action κ επισης να βαλεις κ πιο χοντρες χορδες.

 

Η καλυτερη λυση ειναι αλλαγη ταστα (jumbo καλυτερα) και πλαναρισμα η ταστιερα (αν δεν ειναι λεπτο το φιλετο fingerboard που ειχαν οι vintage) σε τουλαχιστον 9,5'' μετα θα ειναι απολαυση τα bends :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(αν δεν ειναι λεπτο το φιλετο fingerboard που ειχαν οι vintage)

 

οι vintage ΔΕΝ εχουν φιλετο fingerboard  αλλα One piece maple neck ,δεν εχουν δηλ.ξεχωριστο fingerboard.

 

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω γι αυτό πέρα απτό να βάλω πιο μεγάλα ταστα(που ούτως η άλλως έχω σκοπό κάποια στιγμή)?

 

φυσικα και υπαρχει,ΝΑ ΣΕΤΑΡΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΣΟΥ,ξεκινωντας με τα σελλακια της γεφυρας τα οποια πρεπει να ακολουθουν το radius της ταστιερας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την ιδια κιθαρα. Θα πρεπει να σηκωσεις το action της Ε σου λιγακι χωρις απαρετητα να αλαξεις το action απο της αλλες χορδες. Τωρα για το οτι μπορεις να κανεις 4 ταστα bend στην Ε στο συγκεκριμενο λεπτο μπρατσο με vintage ταστα μονο συγχαρητηρια μπορω να σου δωσω! Κανε αλλαγη ταστων να σωθεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου