Προς το περιεχόμενο

Λουστράρισμα tweed ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω τη μαύρη αλήθεια μου φαίνεται οτι η επιρροή στον ήχο θα είναι αντίστοιχη αυτής που έχει το ζελέ στα μαλλιά ενός τραγουδιστή  ;D ;D ;D

 

Φαντάζεστε σκηνικό μεταξύ ηχολήπτη και τραγουδιστή σε live: "μη βάλεις απόψε Studio Line, ο χώρος είναι κλειστός και δεν σηκώνει άλλα μπάσσα. Αν έχεις βάλε Wella"  :D

 

Και εγώ κάτι παρόμοιο ήθελα να απαντήσω αλλά αφού το είπες εσύ δεν άντεξα.

Είναι σαν να λές ότι αν βάψεις το αμάξι σου ασπρο απο μαύρο θα πάρεις καμιά 50 χιλιόμετρα παραπάνω τελική. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο proguitar.de λέει ότι επηρεάζει!! Ε μην τρελαθούμε! Λέει ότι ''σφίγγει'' τα μπάσα της καμπίνας! Ρώτησα και τους Victoria amps και μου είπαν ότι δεν παίζει κανένα ρόλο...

Πάντως εμένα μ'αρέσει πολύ το laquered tinted tweed! Το καλό είναι ότι δεν προστατεύει δα και τόσο πολύ! μετά από λίγο καιρό 'σπάει' (και σκουραίνει ωραία) . Αν βάζεις μπυρόνια πάνω από τον ενισχυτη πάλι το ύφασμα θα ποτίσει! Αλλά είναι ωραίος ένας reliced tweed κατ'εμέ...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο proguitar.de λέει ότι επηρεάζει!! Ε μην τρελαθούμε! Λέει ότι ''σφίγγει'' τα μπάσα της καμπίνας! Ρώτησα και τους Victoria amps και μου είπαν ότι δεν παίζει κανένα ρόλο...

Πάντως εμένα μ'αρέσει πολύ το laquered tinted tweed! Το καλό είναι ότι δεν προστατεύει δα και τόσο πολύ! μετά από λίγο καιρό 'σπάει' (και σκουραίνει ωραία) . Αν βάζεις μπυρόνια πάνω από τον ενισχυτη πάλι το ύφασμα θα ποτίσει! Αλλά είναι ωραίος ένας reliced tweed κατ'εμέ...

 

Εξαρτάται απο τα χέρια που θα κάνεις.Αν η μπύρα που είπες πχ δεν έρχεται σε επαφή με το ύφασμα δε λερώνει.Το ότι σπάει μετά απο καιρό είναι αλήθεια.Πάντως χίλιες φορές λουστραρισμένος απο ότι καινούριος.2-3 φορές τον έπαιξα και μόνο που έπιανα το ύφασμα λέρωνε ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε πρώτα μπυρόνια να ποτίσει και μετά βαψτονα να μη φεύγει το relic!!!

 

;D ;D ;D ;D

 

Καλή ιδέα Billy καλά έκανες και γω το ίδιο θα κανα

ο 5E3 που εχω είναι λουστραρισμένος με amber shellac και είναι όλα τα λεφτά οπτικά!

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω τη μαύρη αλήθεια μου φαίνεται οτι η επιρροή στον ήχο θα είναι αντίστοιχη αυτής που έχει το ζελέ στα μαλλιά ενός τραγουδιστή  ;D ;D ;D

Παρόμοιες δοκιμές που έκανα, είχαν μόνο αρνητικά αποτελέσματα.

Σε συνδυασμό με τα φώτα της σκηνής βέβαια είχαν ένα αισθητικό αποτέλεσμα πρώιμου Peter Gabriel.

 

Αν λουστράρεις όλη το tweed μην το κάνεις στο χερούλι.

Από εκεί αναπνέουν τα πρίμα.

Αλλιώς θα ακούγεται λίγο σαν marshall.

Για Matchless-like sound tweak δοκίμασε μία στροφη ξεβίδωμα στις 4 γωνιακές βίδες (μόνο !!) της καμπίνας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΕΟΣ..... ::)

 

Αν είναι!!

 

Tweed (aged) with nitro cellulose lacquer!

Aging gives a lot more harder surface on tweed top! Thats why the cabinet have more punch and dynamic as tolex.

 

Fender Grill Cloth: Aged Black White Silver (looks like brown color)

 

http://www.proguitar.de/ProGuitarPreisliste/Amps/AmpPreisliste.html

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου