Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για τρεμολο bar σε ibanez


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια...

 

Ηθελα να ρωτησω το εξης απλο... Προκειται για μια ibanez prestige RG 2570 με το edge pro tremolo...

 

Aυτο που με απασχολησε τελυταια ειναι αν με το καθημερινο βαλε-βγαλε του tremolo - bar απο την θεση του , υπαρχει ενδεχωμενο κατι να χαλαρωσει η κατι να ξεσφιξει η γενικα κατι να αρχισει να φθιρεται... Τωρα το εβαλα πανω στην κιθαρα και το αφησα μονιμα ομως επειδη μπορει καποιος να το παρει μαζι του περνωντας σκεφτηκα να ρωτησω.

 

Στο ενδεχωμενο να μην παθει τιποτα με την χρηση να το βγαλω ? και να το βαζω μονο οταν χρειαζεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πάθει τίποτα... Έχω 2 Ibanez μια με Lo-Pro Edge και μια με Double-Edge Pro. Και τα δύο χρησιμοποιούν το ίδιο tremolo arm.

 

Με τον καιρό, η μόνη φυσιολογική φθορά που θα έχεις, είναι ότι κάποια στιγμή (όχι σύντομα) θα αρχίσουν να φθείρονται τα άσπρα πλαστικά (bushings) στην βάση του tremolo arm. Αυτό θα το καταλάβεις όταν βάζοντας το tremolo arm στην θέση του, παρατηρήσεις να έχει "τζόγο" δλδ αντί να είναι σταθερό στο σημείο που το έβαλες, αρχίζει και έχει μια πιο ελεύθερη και χαλαρή κίνηση...

 

Όταν γίνει αυτό, μπορείς είτε να αλλάξεις τα πλαστικά με γνήσια ανταλλακτικά όπως αυτά

http://www.thomann.de/gr/ibanez_2le21_torque_bushings.htm είτε αντί να ξοδευτείς να βάλεις teflon.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όταν γίνει αυτό, μπορείς είτε να αλλάξεις τα πλαστικά με γνήσια ανταλλακτικά όπως αυτά

http://www.thomann.de/gr/ibanez_2le21_torque_bushings.htm είτε αντί να ξοδευτείς να βάλεις teflon.

 

 

 

 

καλα αυτο το εχω βαλει ηδη... γενικα περαν του τζογου εχεις αρατηρησει με τον καιρο να μπαινο βγαινει πιο ευκολα κτλ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα περαν του τζογου εχεις αρατηρησει με τον καιρο να μπαινο βγαινει πιο ευκολα κτλ ?

 

Ναι, με τον καιρό μπαινο-βγαίνει πιο εύκολα ακριβώς επειδή αρχίζουν να φθείρονται τα bushings. Όταν φθαρούν αρκετά τα αλλάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, με τον καιρό μπαινο-βγαίνει πιο εύκολα ακριβώς επειδή αρχίζουν να φθείρονται τα bushings. Όταν φθαρούν αρκετά τα αλλάζεις.

 

Τελεια! problem solved ... σε ευχαριστω πολυ...

 

να ρωτησω και κατι ? εχει κανεις ποτε συγκρινει το συγκεκριμενο τρεμολο με τον original floyd rose ( made in germany ) οχι original floyd korean made...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι μπαινοβγαινει δεν σημαινει τιποτα.στην ibanez μου με edge 3 ρυθμιζω αν θελω να κουνιεται η οχι το tremolo bar με κατι allen βιδουλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι μπαινοβγαινει δεν σημαινει τιποτα.στην ibanez μου με edge 3 ρυθμιζω αν θελω να κουνιεται η οχι το tremolo bar με κατι allen βιδουλες...

 

τΙ ΑΚΡΙΒΏς ΕΝΝΟΕΊς ""?

Η edge 3, δεν κανει dive in και τετοια πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τΙ ΑΚΡΙΒΏς ΕΝΝΟΕΊς ""?

Η edge 3, δεν κανει dive in και τετοια πραγματα.

 

το edge 3 τρεμολο??και εγω γιατι κανω???  :P

 

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:OsAmT0W00_GLyM:http://www.ibanez.co.jp/products/images/feat2009/101.jpg&t=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το edge 3 είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Άλλη φιλοσοφία πιο πρόχειρη αλλά όχι τόσο τελειοποιημένη.

Τελεια! problem solved ... σε ευχαριστω πολυ...

 

να ρωτησω και κατι ? εχει κανεις ποτε συγκρινει το συγκεκριμενο τρεμολο με τον original floyd rose ( made in germany ) οχι original floyd korean made...

 

Ναι καλο το floyd αλλά πραγματικά δεν εχω δοκιμάσει μέχρι τώρα κάτι καλύτερο απ το lo pro edge. Ακόμα και στο γερμανικό floyd μετά από κάποια ώρα χρήσης μπορεί να χαλάρωνε το βίδωμα του bar. Πως να το κάνουμε; είναι η φύση της κατασκευής. Το πλαστικάκια έχουν αποδειχθεί πιο αποτελεσματικά! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου